• seyahat özgürlüğügönüllüleri ve sırtçantalılar tarafından 27.12.2012 tarihinde aşağıdaki basın bildirisi ile kamuoyuna duyurulan, pasaport harçlarına her yıl otomatik olan gelen zammı protesto etmeyi amaçlayan kampanya.

  bildiri:

  t.c. pasaportu dünyada her yıl otomatik olarak zamlanan tek pasaport! buna karşı “otomatik pasaport zammına hayır!” kampanyası başlatıyoruz!

  · t.c. pasaportu dünyanın en pahalı pasaportu!

  · pasaport bir “para kapısı” değil, devletin vermek zorunda olduğu bir kimlik belgesidir.

  ·başka ülkelerden türkiye'ye koydukları vizelerini kaldırmalarını isterken, kendi vatandaşlarına pasaport ücret ve harçlarıyla "vize" koyan bir ülke olmanın yanlışlığını hükümetimizin bir an önce fark etmesini diliyoruz.

  maliye bakanlığı yılbaşında pasaport ücretlerine yine zam yapacak. bir araya gelen yüzlerce seyahat özgürlüğü gönüllüsü olarak her yıl yapılan bu otomatik zamma artık bir son verin diyoruz.

  seyahat özgürlüğü gönüllüleri ve sırt çantalılar topluluğu, birlikte “otomatik pasaport zammına son” kampanyası başlatıyoruz!

  t.c. pasaportu dünyada her yıl otomatik olarak zamlanan tek pasaport! tbmm'de milletvekillerinin soru önergeleriyle de uzun zamandır gündeme getirilen dünyanın en pahalı pasaportu.

  mevcut ücreti ile dünyanın en zengin 5 ülkesinin toplam pasaport ücretlerini bile geçen t.c. pasaportuna zam yapılmasını hiçbir haklı gerekçeyle açıklamak mümkün olamaz.

  “seyahat özgürlüğü” anayasamız ve “insan hakları evrensel bildirgesi” tarafından da güvenceye alınmış temel bir insan hakkıdır. türkiye cumhuriyeti bu temel insan hakkını dünyanın en pahalı pasaportlarını bize “satarak” ve her yıl zam yaparak elimizden almaktadır.

  pasaport devletin yurttaşlarına vermek zorunda olduğu bir kimlik belgesidir. devlet yurttaşlarına vermek zorunda olduğu bir kimlik belgesini onlara “satamaz”. her yıl zam yapamaz! türkiye cumhuriyeti yurttaşlarına, “müşteri” muamelesi yapamaz!

  pasaport bir “para kapısı” değil, bir kimlik belgesidir.
  üstelik bu yıl zam oranının % 8 civarında olması gerekiyor. 446.-tl olan pasaport ücreti 483.-tl olması gerekir. ama hayır, devlet-hükümet "seyahat özgürlüğü" konusunda bizleri yurttaş değil birer müşteri gibi gördüğü için bakanlar kurulu zam oranlarını %50 artırma yetkisini de kullanarak, %8 değil % 12 zam yapabilir. geçen yıl yaptıkları gibi...

  pasaport, harçlar ve değerli kağıtlar kanunu kapsamından çıkarılmalıdır. pasaport harçlar ve değerli kağıtlar yasası kapsamından çıkarılmadığı sürece otomatik zamlarla inanılmaz yüksek bir ücrete ulaşacaktır. yılbaşında yine bu yasalar gerekçe gösterilerek pasaportlara yapılacak %12’lik otomatik zammı kabul etmiyoruz. 2010 yılında “seyahat özgürlüğü gönüllüleri”nin de mücadelesiyle yapılan % 50’lik indirime rağmen şu anda 446,35.-tl ile dünyanın en pahalı pasaportu olan 4-10 yıllık biyometrik t.c. pasaport ücreti, zamla birlikte 500.-tl fiyatıyla iyice fahiş hale gelecektir.

  yılbaşında gerçekleşecek % 12’lik yeni pasaport zammını kınıyor ve geri alınmasını istiyoruz. dünyanın en ünlü gezgininin, evliya çelebi’nin torunları olarak dünyanın en pahalı pasaportunu kullanmak istemiyoruz.

  bakanlar kurulu’nu bu haksız zammı durdurmaya, yeniden değerleme oranında zammı uygulamamaya, anayasal hakkımızı daha fazla sınırlandırmamaya çağırıyoruz.

  biz bu ülkenin pasaportunu taşımaktan gurur duymak istiyoruz, bize bedelsiz verilmesi gereken bir kimlik belgesi için devletimizden "müşteri" muamelesi görmek istemiyoruz.

  dünyada ortalama 50-60 dolar olan bir kimlik belgesi için 275 dolar ödemek istemiyoruz.

  başka ülkelerden vizelerini kaldırmalarını isterken, kendi vatandaşlarına pasaport ücret ve harçlarıyla "vize" koyan bir ülke olmanın yanlışlığını hükümetimizin bir an önce fark etmesini diliyoruz.

  türkiye’de yaklaşık 275 dolar olacak 4-10 yıllık biyometrik pasaport ücret ve harçlarının dünya ülkelerinin ortalamasına çekilmesini, yaklaşık 50-60 abd dolarına indirilmesini istiyoruz.

  http://seyahatozgurlugu.blogspot.com/…12/12/20.html
 • en güzel kampanyalardan biridir. keşke tüm vatandaşlar anayasadaki seyahat özgürlüklerinin hunharca katledilmesi karşısında seslerini çıkarabilse.
 • sonuna kadar desteklediğim kampanyadır.

  en önemli söylemleride '' pasaport bir para kapısı değil, devletin vermek zorunda olduğu bir kimlik belgesidir.''

  başarılı işler yapılabilinmesini diliyorum. zira vizeler kalksın diye her alanda kendimizi yıkarken bu pasaport fiyatlarıyla devlet kendi vatandaşına kendisi vize koyuyor.
 • dünyanın en pahalı pasaportu ünvanını elde et, üzerine elinde malzemen bitsin insanları mağdur et, defterleri geciktir, tüm bu engellere rağmen sürüyle paraya sattıktan sonra da diğer ülkelerde itibar görmeyen, saatlerce sıra bekletilip tüm avrupa birliği vatandaşları gümrükten geçtikten sonra anca(!) incelenen pasaporta her yıl zam yap. hepimizin sesini yükseltmesi gerektiği bir konu bu. devletin vermekle zorunlu olduğu kimlik belgesi bir nevi bu pasaport, fakat türkiye'de çok fahiş fiyatlara satılmaktadır, yetmediği gibi düzenli aralıklarla zamlanmaktadır. kesinlikle desteklediğim kampanya.
hesabın var mı? giriş yap