• bunu mutlaka birileri yapacaktı zaten, bu sefer ben olayım dedim.

  öncelikle sakin olun. hayatınıza yön verme ve tüm ömrünüzü şekillendirme aşamasında olduğunuz yanılgısından kurtulun. bunlar sadece size öğretilenler, gerçek bu değil.

  azıcık hoşlandığınız her hatuna yazılmaktan vazgeçin. hedef belirleyin ve nokta atışı yapın. çok uzun süreli ilişkiler yaşamayın. çok fazla masturbasyon yapmayın. çok fazla içki içmeyin*. üniversiteye yeni girdiyseniz "ilk sene salayım nasıl olsa toparlarım" demeyin. yani salın gene ama çok fazla salmayın, sonra toparlanmıyor.

  şimdilik aklıma gelenler bu kadar. başka gelirse eklerim.
 • -yaşıma hürmeten dahi olsa bana ayar vermekten çekinin, ekseri şukela verin yoksa götünüzü keserim. yaparım !
 • birazdan öteki kulağımdan çıkacak olan öğütlerdir. hayat yaşayarak öğrenilir.

  edit: yaş oldu 29.

  edit: 30.
 • - her iki entrynizden biri bkz, anket veya örnekten oluşuyor ve buna rağmen zibil gibi şukela alıyorsanız bilin ki iyi yazar değil komik yazarsınızdır. yapmayın etmeyin...

  - her boku ispiyonlamayın. mesaj atıp uyarmak her zaman daha iyi olacaktır. ha eğer kişi sizi sallamıyorsa, "sen kimsin lan dürrük" diyorsa gerekeni yapıp lightsaberınızı çekiniz. kişiyi ikiye bölünüz.

  - her boku maddeler halinde yazmayın. o maddeler için birer paragraf yazmanız daha iyi olacaktır.

  - her boku maddeler halinde yazsanız bile, hepsi "her" ile başlamasın. çok kötü duruyor...
 • okulu uzattıysanız 3-5 ay önceden eve doğruyu söylemeyin. zamanı gelince söyleyin. başınızı ağrıtmayın.
  okulu neden uzattığınızı ailenize de anlatmayın, denemeyin bile. anlamaları mümkün değildir.
 • birini gerçekten sevdiysen mutlaka git konuş. "aman abi, zaten o kız bana bakmaz" diye konuşmaktan vazgeçme. en fazla bir hayır cevabı alırsın, kuyruğunu kıstırıp hayatına devam edersin. konuşmazsan sana garantisini veririm, ömür boyu kendini suçlarsın "ulan neden gidip konuşmadım?" diye.
  tabi konuşmaya karar vereceğin kişiyide iyi seçmen lazım. çok değer verdiğin, onun için bir çok şeyi göze aldığın bir kız, ona açıldığında yüzüne karşı kahkahalarla gülebilir. seçimini iyi yapman çok önemlidir.

  ya da vazgeçtim siktir et. unut hepsini. bunlar bir arkadaşımın hayattan çıkardığı derslerdi. o ibneye pek güven olmaz.
 • biramı bitirince aklıma gelmeye başladı, çok içmeyin demiştim di mi?*

  ilk işinizin hayatınızın fırsatı olduğunu zannetmekten vazgeçin çünkü kimse ilk girdiği işten emekli olmaz. hayallerinize sınır koymayın. saçınızı arada bir 3 numaraya vurmaktan çekinmeyin*. kendinize bahaneler uydurmayın. karşılaştığınız zorluklar asla dayanılmaz gelmesin çünkü götünüzü sıktığınız zaman aslında tahmin ettiğinizden on kat daha fazla şeye dayanabilirsiniz. üniversitede mükemmel not ortalaması yakalamak eğer öğretim üyesi olmayacaksanız pek bir işinize yaramayacak, bu sebeple buna fazla takılmayın. mutlaka dil öğrenin. mümkünse iki dil öğrenin ve bu ikinci dil rusça olsun*.

  *
 • devam edelim;

  nasıl ki "ben ders almam, ders veririm" diyen fatih terim'i ciddiye almıyorsan, "ben öğüt almam, yaşadıkça öğrenmek gerekir" falan diyenleri çok ciddiye alma. "eşşek sikmenin bile adabı vardır" sözünü hayat düsturun olarak belirle. patron yalakası olma ama patronun "patron" olduğunu da unutma. sigara içme. eğer sigara içiyorsan kısa marlboro'dan başka sigara içme. erkek egemen ortamlarda - her ne kadar süpper eğlenceli olsa da - çok fazla bulunma. unutma sana "gel olm, sabaha kadar king çevirelim" diyen arkadaşların, manita bulsa anında satabilecek potansiyele sahiptir. lise arkadaşlarınla kopma, pek çoğu üniversitede edindiğin arkadaşlarından vefalı olacaktır. erken evlenme*.

  *
hesabın var mı? giriş yap