• bir yalandan ibarettir.

  zira hastalığınızın acil olup olmadığının tespiti özel hastane doktorunun onayına bırakılmıştır.

  bu nedenle gecenin bir köründe safra kesesi patlaması nedeniyle başvurduğunuz özel hastane doktoru sizden dahiliye muayenesi ve ilaç ücreti talep edebilmekte ve bunların faturasını da gecenin 01:30'unda dahiliye muayenesi olarak keserek söz konusu acil müdahalenin ücretsiz olmasına gerektiren mevzuattan yırtabilmektedir. çünkü normal bir insan dahiliye muayenesine gecenin 01:30'unda da gidebilmektedir.

  konuyla ilgili bilgilendirilen sağlık bakanlığı şikayet hattının görevli memuru da (hakkını yemeyeyim çok kibar bir beyefendiydi) sadece "malesef mevzuat böyle" diyebilmektedir.

  durmak yok icraata devam...
 • hemşirenin "muayne etmeden müdahale yapamayız sonuçta, muayne de ücretli" söylemiyle, bir yalandan ibaret olduğunu pratikte de görmüş olduğum durum.
 • her köşesinde mutlaka bir devlet hastanesi bulunan yurdumun halkına müstehak olan uygulama.
 • harbi ciddi olmadığı sürece yalan olan durumdur.
 • doktorlar "saglık sistemi giderek amerika'nınkine dönecek; ölüyor olsanız para vermeden muayene olamayacaksınız. kanayan burnunuza pamuk veremeyecek hastaneler" diye yırtınırken medya olayı öyle gösterdi ki, paragöz doktorlar olarak yine sadece kendimizi savunuyor ve kaybettiğimiz paracıklarımızı protesto ediyormuş gibi göründük.

  özel hastanelerde ücretsiz hiçbir şey olmayacak, katkı payları ödenen sigorta primleri hep artacak. aile hekimliklerinde bile muayene bir lira üç lira derken artmaya başladı. şimdilik düşük bir para olabilir ama ülkemde gerçekten cebinde üç lirası olmayan, olsa da doktorun yazacağı bir tansiyon hapının, çocuğuna alacağı antibiyotik şurubun yüzde onunu yirmisini ödeyemeyen bir çok insan var.

  bir kez daha çırpınayım:
  (bkz: #26790806)
 • gecenin bir vakti kuzenle şakalaşırken sol bileğimi kapının camına sokup geri çekmek suretiyle kesen benim, bir hışımla ilk taksi ile acıbadem hastanesine gidip ücretsiz faydalandığım hödö, ama nasıl...

  acil serviste ilk müdahale dedikleri hedeyi yapıyorlar, o ne derseniz; kanamayı durduruyor.

  nokta

  geri kalan her şey için taksimetre açılmaya başlıyor. ne yazık ki nöbetçi doktorun yanlış teşhisi ( sol bilekte 1. derecede sinir ve kas kesiğine istinaden acil ameliyat ve 30000tl talep) ile sinir katsayısının artması.

  madem para almak için götünü yırtıcan bari yalan teşhis koyma!!! az daha gitse gidicekmiş evet ama sen beni ameliyata alıp sinir kesiği bulucam diye dirseğe kadar açsaydın o kolu ve sonunda bir şey çıkmamış olsaydı, o bisturiyi nerene sokarlardı sen biliyor musun? bilmiyorsun değil mi? bilme zaten boşver...

  buradan çıkacak sonuç acil serviste sadece ilk müdahale yapılıyor, geri kalan kısım için "haşırt on the blackboard"
 • göz boyamaktan öteye gitmeyen, bilumum kimselerin sahiplendiği ve icraat diye allayıp pulladığı uygulama..

  evet canım evet, isveç'ti bura..
 • özellikle mesai saatleri dışında acilden giriş yaparsanız paranız da olsa doktor bulmanız imkansız olduğundan kesinlikle özel hastaneleri tercih etmeyin.
  hamileyken yüzüme yağ patladı, kaynar yağ bildiğin gözümün içine girdi ve yüzümün bir kısmını yaktı, dedik devletle uğraşmayalım, özele gidelim, hayvan gibi hastane, hizmette bilmem ne dereceleri var (eşim çok araştırır bunları)
  adam yüzüme baktı, bişey yapamam uzman doktor yok siz devlete gidin dedi, tabi hastaneye gelene kadar evden getirdiğim buz erimiş, acım katlanılmaz, bari dedik buz verin, soğuk kompress verin, bizde de yok veremeyiz deyip bizi sepetledi
  kuruyemişçicen dondurma alıp yüzüme tuttum da devlete gittik, bunlara kalsam kör olurdum
  hamileliğin güzel yanı olarak, hücreler çok hızlı yenilendiğinden yüzümde de iz vs kalmadı
 • anladığımız kadarıyla bu uygulamaya göre bazı doktorlar mealen "aman beni fakir hastalar için rahatsız etme" diyebilmekte ya da bakmak zorunda kaldığı fakir* hastaya 'suratsızlık' yapabilmekte.

  kapitalizmin amına koyim ama bi hipokrat var!
 • özel hastanelerin acil servislere pratisyen hekimleri koyup 'hadi koçum bişeyin yok' diye devlet hastanelerine sevk ettikleri uygulama.
hesabın var mı? giriş yap