• özer kiraz hocanın kanalı : özer kiraz - ingilizce konu anlatımı

27 yaşındayım yaklaşık 6 ay önce ileride mesleki olarak avantaj sağlamak ve izlediğim filmleri ingilizce izlemek ve anlamak için ingilizce çalışmaya başlamaya karar verdim. bu süreçte youtubeda 3 kanal takip ediyordum. özer kiraz hocamızı genel olarak baştan sona grammer öğreneceğim şekilde çalıştım ve 100 videoluk serisini bitirdim. diğer 2 kanalda etkili pratik ingilizce ve english lessons with adam kanalları. bu iki kanaldada spesifistik karıştırılan ve nokta atışı dediğimiz grammer konuları detaylıca incelenen videoları izliyordum. ilk başta üçünü bir götürüyordum daha sonra son 4 ayda bu iki kanala hiç bakmadım neredeyse şimdi tekrar bakacagım bir iki konu var not ettiğim. bu 6 ayda 2 ay bir ara verdim özer kiraz hocanın videolarına sonra tekrar kendimi toplayıp odaklandım ve 60. videodan kalan videolarımı izleyerek tamamladım.

bu süreçte
    7 tane tükenmez kalem bitirdim.
    3 büyük boy 120 yaprak defter
    2 küçük boy 120 yaprak defter bitirdim
    özer kiraz hocanın çeviriyle öğren kitabını bitirdim (infinitive ve gerunds konusu hariç)

bu 2 büyük boy deftere youtube videolarını izlerken grammer konularını not tuttum deftere. akılda kalıcılık için muhteşem yararlı tavsiye ederim. 1 büyük boy ve 2 küçük boy defterede çeviriyle öğren kitabındaki alıştırmaları konuları ögrendikten sonra 3-4 bazen 5-6 kere tekrar tekrar yazdım. yani şöyle bir sayfada 20 tane türkçe cümle var bunları ingilizceye çevirip yazıyordum sonra kitaptan doğrumu yaptım diye kontrol ediyordum. bu 1 kere oluyor. bunu 4-5-6-7-8 kere yaptıgım konular oluyordu.

an itibari ile videoları tamamladım hocamızın. ilk anıma bakınca çok büyük yol kat ettiğimi düşünüyorum.

peki akıcı bir ingilizce konuşabiliyormuyum veya anlayabiliyormuyum diye sorarsanız hayır. ama bu 6 ayda olacak birşeyde değil süper zeki değilseniz. ben genel olarak ingilizcenin mantığını kavradığımı düşünüyorum bundan sonra yapmam gerekenin bol bol pratik ve bazı tekrarlar olduğunu düşünüyorum ve bunu yapacağım. şimdi ki hedefim rosetta uygulamasındaki ingilizce programını tamamlamak.

6 ayın sonunda artık belli bir seviyede filmleri ve dinlediğim müzikleri anlayabiliyorum %60-70 arası diyebilirim. bazı kelimeleri dinlerken seçemiyorum bunun için bol bol pratik yapmam lazım. anlayamamın %90-95 olarak genel nedeni kelimenin anlamını bilmemem. bunun içinde bol bol pratik yapmam gerekiyor. cümle kurma yazma olarak %95 oranında sözlükten bazı bilmediğim kelimelere bakıp yazabiliyorum artık.

son olarak ben 4. sınıftan beri ingilizceyi sevememiş ve 12. sınıfa kadar bu dersi 30 ortalamasıyla zar zor geçmiş ve hiçbir şey bilmeyen biriydim. o dönem gerek hocalarım sevdirememişti gerek ipin ucu bir kere en başta kaçmış olduğundan bu yaşıma kadar öğrenemedim. şimdi belli bir seviyede öğrendim ve umarım devamını getirebilirim. ve ingilizce öğrenmedeki en büyük etken ise kesinlikle öğrenmek istemek'tir. bence 4. sınıfta sadece öğrencileri ingilizce'ye özendirilmeli ve komple bir sene boyunca öğrenciler ingilizce öğrenmesi için gazlanmalıdır. keşke 4. sınıfta bu isteğim olsaydı ve geçen 20 senem boyunca bu 6 ayda çalıştığım ingilizceyi dolu dolu zamana yayarak derslerde anlayarak uzun soluklu çalışabilseydim. ki bunu yapan öğrenciler şuanda da o zamanda da vardı. ben yapamadım sadece. buda benim en büyük ikinci pişmanlığım olarak buraya not olarak düşsün.

bu benim özer kiraz hoca ve ingilizce ile aramdaki hikayeydi. ben özer hocama kendisine çok ama çok büyük teşekkürler ediyorum. umarım bir gün yüz yüze görüşüp tanışabiliriz kendisiyle. kesinlikle youtube'da ingilizce olarak en iyi anlatıma sahip olan kişidir kendisi. kendisine ne kadar övgü söylesem burada az gelir çok teşekkür ediyorum tekrar hocam. seviliyorsunuz.
  • kendisi 3 kuruşa 5 köfte veren ingilizce hocasıdır. uslubu o kadar güzel ki, bir ders bitince bir sonraki derse geçmek istiyorsunuz. adam resmen bıkmadan usanmadan bir iş modeli yarattı. ( helal olsun sana hoca) internette bölük pörçük bulunan ve bir çoğu sıkıcı ingilizce eğitim videolarının aksine, kendine has üslubu ile tertipli düzenli ne yaptığını bilir bir şekilde 100 video yaptı. hemde ücretsiz.

bu adamın yaptığının yarısını yapan paralı site yok. sen hesap et bu adamın neyi başardığını.
  • bugün tüm kitaplarının siparişini verdim geldiğinde inceleyip bilgileri buraya yazacağım

edit: kitaplar ilk iş günü kargoya verildi 3. iş günü sabahında elime ulaştı sadece ufak bir inceleme yaptım fikirlerim şöyle

konu anlatım kitabı: kitap hocanın videolarının kitaba dönüştürülmüş hali gibi duruyor güzel bir anlatımı var ancak egzersizi olmadığı için tek başına yetersiz kesinlikle yanına çeviriyle öğren-1 i eklemeniz gerektiğini düşünüyorum.

çeviriyle öğren 1: çok güzel düşünülmüş hazırlanılmış bir kitap biraz bakan herkesin mantığını anladığını düşünüyorum genelde gramer kitaplarının konu sonu egzersizi olan çeviri işinin kitap hali. ama benim diğer gramer kitaplarında göremeyip burda gördüğüm şey şu işlediği gramer konusunun er türlü çevirisi var. diğer gramer konularında basma kalıp cümleler çevrilirken burada en basit konuda bile o zamana kadar ki bilgileri kullanıp çevirebileceğin en kompleks cümle oluşturulmaya çalışılmış o açıdan çok beğendim.

çeviriyle öğren 2: sette en sevdiğim kitap bu oldu işte. bildiğin paragrafı alıp çeviriyorsun ve bunda için hangi dersleri izledikten sonra çevirebileceğini belirtmiş. bence kesinlikle eksiği olan bir yere parmak basmış gramerde belirli bir konuya kadar ilerledikten sonra readinge geçerken gramerin tam oturmamasından kaynaklı yaşanan sorunları araya bu kitabı sokarak çok rahat çözebileceğinizi düşünüyorum bence setteki en ince düşünülmüş kitap

phrasal verbs: bence setteki olmasa da olur kitabımız bu. yanlış anlaşılmasın kitap kesinlikle çok güzel hazırlanmış ama içindeki bilgiye ulaşması pek de zor değil kısa bir araştırmayla phrasal verbsün hepsini internette rahatlıkla bulabilirsiniz bu açıdan 50 tl vermeye değer mi bilmem ama ben hem kaynak olması açısından hem de küçük yaştan beri kemik penguen uykusuz leman karikatür kitaplarının alayını takip etmiş bir karikatür sevdalısı olarak hiç pişman değilim iyi ki almışım.
  • özer kiraz'ın youtube'taki videolarını sadece 2 ay izleyip iyi bir tempoda çalışarak ytü hazırlık sınavını atlamıştım. konuşma ve listening için yetersiz, dil bilgisi için harikadır.
  • kendisiyle yüz yüze tanışma fırsatı bulduğum değerli bir eğitmendir. insanların yabancı dili nasıl daha verimli bir şekilde öğreneceğini, kavrayacağını iyi çözmüş sevilen oldukça beyefendi bir kişidir kendisi.

şu an ki "ingilizce konu anlatımı" ve "çeviriyle öğren" kitaplarından sonra, phrasal verbs kitabının da çıkacağını öğrendim. örneği az görülen değişik bir eser olacak gibi duruyor. beklemedeyiz.
  • youtube kanalındaki ingilizce konu anlatımlarını izlemeye başladığım ve anlatımına şapka çıkardığım ingilizce öğretmeni.

yayınladığı tüm videoları izleyerek şu aralar atıl olan ingilizcemi tekrar canlandıracağımı umut ediyorum.

videoların her birine büyük emek verildiği çok belli. her ne kadar kitap üzerinden yabancı dil çalışmayı sevmesemde, youtube kanalına destek olmak amacıyla kitaplarını sipariş etmeyi düşünüyorum.

hocam emeğine sağlık.
  • ingilizce videolarını izleyerek eksiklerimi kapatmaya çalıştığım hoca. emeğine bir şey demiyorum sağolsun ama şu iğrenç esprilerini duyunca deliriyorum valla. inşallah artık geliştirmiştir biraz daha mizahını.
  • youtube'da denk geldiğim ingilizce eğitim videolarındaki ince işçiliği ve titizliği görünce büyük saygı duyduğum adam. helal olsun. bu ülkeyi böyle insanlar ileri taşır ancak.
  • youtube kanalı ve konuanlatımı sitesi aracılığıyla ücretsiz ingilizce eğitimi veren, mükemmeliyetçi bir karaktere sahip olduğunu düşündüğüm, öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran eğitmen. youtube kanalındaki yüz videoluk oynatma listesini bitiren ingilizce sevdalısı kişileri, anlatım tarzıyla oldukça şaşırtacaktır. olağanüstü bir emek harcadıgı her videosunda, kalitesiyle kendini diğer ingilizce eğitmenlerinden bir adım öne çıkarıyor. bonus olarak, her videonun altında, videonun içeriğindeki konuşma metninin pdf dosyası halinde indirme linki de mevcuttur. tüm pdf dosyalarını indirip kitap haline getirmek çok yararlı oluyor.
  • 3 kitabını da satın almış ve çoğu videosunu izlemiş biri olarak söylüyorum, size adım atmayı öğreten adamdır. youtube kanalında ingilizcedeki gramer konularının yer aldığı ,bazılar eksik olsa da, bir oynatma listesini ücretsiz olarak sunması ise bulunmaz bir nimettir, tek sıkıntısı ise dediğim gibi adım atmayı öğretip üst seviyelere ise çok dokunmayan hocadır.

edit: ayrıca şunu farkettim, maalesef ki kanalında bütün gramer konuları yok. mesela: suffix and prefix veya -ing kullanımının bazı diğer yönleri ayrıca, bazı kısaltmalar da eksik. diyeceğim şudur ki gramer öğrenmek istiyorsanız sadece bu kanala bağlı kalmayın, ben kaldım :(, aynı anda minimum 2 kaynaktan takip edin.
hesabın var mı? giriş yap