• koç üniversitesi'nin bayık geçen finans dersleri üzerine bir güneş gibi doğmuştur kendisi. öğrencileri ile çok iyi anlaşan, sınav öncesi gece yarılarına kadar ofisinde durup öğrencilerin anlamadığı konuları onlara anlatan, her dersi bir acayip (iyi-kötü-eğlenceli gibi bir sürü sıfat tanımlanabilir bu acayip kelimesinin altında) geçen, anlattığı konuları çok çok iyi anlatan, hem çok çalışkan hem çok zeki hem çok anlayışlı bir hocadır.

  http://zicklin.baruch.cuny.edu/…es/k-ozgur-demirtas
 • fevkalade kıvrak bir zekası olan, bugüne kadar koç üniversitesi'nde hiç bir profesörde görmediğim kadar enerji ve inanca sahip, her dersi bir seminer havasında geçen ve öğrencilerinin hayatlarına, kariyerlerine doğrudan etki eden genç bir doçent kendisi.

  sık sık ocd'li olduğunu söyler, tek bir öğrenci bile anlattığı şeyleri anlamamışsa obsesifleşir. anlatabilmek için de ya masaların üstüne çıkar, ya da türlü felsefi hikayelerle o grafikleri ve formülleri özdeşleştierek mutlaka herkesin kafasına sokar. finanstan tiksinen insanları bile gelecekte finansçı olmayı düşündürtebilir. dersinden çıktıktan sonra kendinizi resmen gaza gelmiş, taşı sıkıp suyunu çıkartacak haldeymiş gibi hissedersiniz.

  kariyeri de o yaştaki bir associate proffessor için oldukça parlaktır. doktorasını boston college'da yapıp, şu an manhattan'daki baruch college'da tenured doçent olarak görevlidir ve ne mutlu ki koç üniversitesinde de visiting professor olarak bulunmaktadır. yaptığı her araştırma 6 yıl boyunca cuny tarafından ödüle layık görülmüş, çalıştığı okullarda içinde ne kadar "üstün eğitim öğretim", "mükemmellik" yazan ödül varsa almıştır.

  şu uzun yıllar süren eğitim hayatımda tanıdığıma ve ders aldığıma bu kadar mutlu olduğum tek insan diyebilirim kendisi için. hem kariyerimde önümü görmemi sağladı, hem de o özgün anlatış stiliyle verdiği bilgileri kafama resmen kazıyarak human capital'imi geliştirmeme yardımcı oldu.

  bu yaz amerika'ya geri dönecek ama asıl mutlu eden şey ise 2012'de temelli türkiye'ye döneceği. şu an belki çok fazla kimse tanımıyor bu adamı ama bi 10 yıl içersinde türkiye finans çevrelerinde ismini duymayan kalmayacağına eminim.
 • on numara hocadir ozgur hoca ama ondan da ote on numara adamdir, ozgur hoca ogrencilerinin bir konuyu anlamadigini dusundugunde kendine dert edinir ve anlatmak icin her yolu dener ve kesin bir bicimde anlasildigi emin olmadan da dersi bitirmez. bu ozelligi onun hocaligini anlatmak icin yeter de artar ama asil onemli olan kendini ogrencilerine cok yakin gormesi ve lafta degil hakkaten arkadas gibi davranmasidir. 5 subat 2011'de eski ogrencilerinden levent şeref'in aramizdan ayrilisindan sonraki ilk dogumgununde bizle beraber olmasiyla ne kadar degerli oldugunu bir kere daha hatirlatmistir bizlere.
 • uyandığında yediği omleti bile macbeth'in duncan'ı öldürdüğü sahnedeki gibi oynayan ve türkiye'ye olan müthiş inancı ile genç beyinler umut aşılayan altın kalpli bir adamdır. tüm takılmalarımıza peygamber sabrı ile dayanan kemal özgür demirtaş'tan ders almak için illa öğrencisi olup sınıfına girmeye gerek yoktur ve sohbet etmek yeterlidir.
 • su an sabancı üniversitesi executive mba programinda managerial finance dersini vermekte. kendisi bu dersin dogru isminin foundations of finance oldugunu soylemistir. ustun ogretme teknikleriyle masalarin ustune cikip, tahtalara vurup, savas muzikleri dinleterek sıkıcı konulari dinlenir ve hatta eglenilebilir hale getirmesiyle ve uyumaya hazirlanan herkesi basariyla uyandirabilmesiyle taninmistir. siddetle kendisinden ders alinmasi tavsiye edilir.
 • hoca aleminin genç william wallace'ı. en sıkıcı konuyu bile kendine has tekniğiyle kafanızın içine işleyebilir. dersini alan ama borsadan,bonodan,tahvilden anlamayan bir öğrenciyi bile bir süre sonra yatırım yaparken bulabilirsiniz. türkiye'de bir süre sonra ismini sık sık duyacağız.
 • twitter'dan, bugünkü toplantıya katılmayacağını duyurmuş.

  "bugunku toplantiya girmiyorum. gezi parkindaki protestolara aktif katilan grubun orada olmasi daha uygun goruldu. daha sonra ekonomi ile+"
 • anladığı dilden konuşayım: "to a man with a hammer, everything looks like a nail" sözünün vücut bulmuş hali kendisi. tepeden bakan, ben büyük resmi görüyorum, ben demiştim, her şey ekonomi temalı tweet ishali içinden birkaç örnek:

  "eger turkiye aklini basina almaz ise capulcular ve komure satiliklar olarak kardes kardes kabile hayati yasarsiniz batik fabrika arazisinde."

  "hayatimda bu kadar taraf olmayi seven bir millet gormedim. taraf olmaktan, holigan olmaktan, slogan atmaktan bu kadar zevk alan."

  sevgili profesör, sen sırça köşkünden cik cik ciklerken, biz burda özgürlüğümüz için savaşıyor, ambulanslardan kafamıza biber gazı yiyor, sakat kalıyor, ölüyoruz. sokaklarda senin sandığın gibi "kahrolsun akp'ye oy veren makarnacılar" diye değil, "faşizme karşı omuz omuza" diye bağırıyor, bazen de polis copuyla bir yerlerimiz kırıldığı için acıdan feryat ediyoruz. on yıldır hiçbir şey üretmeden yarattığımız bu balon ekonomiye konferans salonlarında övgüler yağdırmaktan vakit bulabilirsen bir akşam en yakınındaki parka uğra da o artık gözüne yapışmış olan at gözlüğünü çıkaralım el birliğiyle.
 • biri "türkiyeye komplo" iddialarını retweet etmiş, "büyük türk ekonomisini baltalayan küresel komplo" teorilerini pompalayan bu ekonomi profesörü kim diye merak edip yazdıklarını kurcaladım.

  yahu adam önce diyor ki: https://twitter.com/…rtas/status/347676500813836288

  "yanlisiniz var.ben parasal genisleme 2014 de biter demis idim (aynen o sekilde soylendi dun). borsalar ise her an dusmeli demisdim"

  şimdi de diyor ki, fed'in kararı tesadüf değil, kos koca abd oturmuş türkiye'yi karıştırmak için para musluklarını kesmiş: https://twitter.com/…rtas/status/348557121618583552

  caps almadan sildi ama özetle soru şuydu: fed müdahilesi tesadüf mü?

  cevabını ise copy paste yapabildim, buyurun:

  @profdemirtas cevabı: cok onemli bir soru. bence degil. maalesef degil. ben komplo teorilerine cok inanmam. ama bu resmen kasti bir durum.

  abd tüm dünyayı etkileyecek olan para politikalarını gezi parkı eylemlerine göre ayarladığını söylüyor ya, söyleyecek söz yok. hatta önceki tweet'lerinden anladığım kadarıyla dünyanın en büyük ekonomisi türkiyeye komplo kurduğunu, cnn'in tüm kameramanlarını önceden türkiyeye gönderdiğini ve abd her organıyla türkiyeye karşı hareket ettiğini düşünüyor.

  ve hala "ben komplo teorilerine pek inanmam" diyor. aklına akp hükümetinin hata yapmış olabileceği hiç gelmiyor, varsa yoksa komplo.
 • bbc turkce muhabiri selin girit'in yoğurtçu parkında forumdaki bir öneriyi (ekonomiyi durduralim) tweet atmasının bir suç olduğunu iddia eden bir öğretim üyesi.

  http://i.imgur.com/lh6e135.jpg
  http://i.imgur.com/q7dllz4.jpg
hesabın var mı? giriş yap