• gece ingilizce sınavına çalışamadım ama sabah ozmo show vardı televizyonda onu izledim diyen arkadaşımı hatırıma düşürendir. herif hakikaten iyi puan almıştı o sınavdan. o gün bugündür inanırım televizyonun gücüne. ben lise çağında teletubbies izleyerek beyin hücrelerimi, nöronlarımı filan kaybettim.
  • türkiye'deki bütün okulların 9 yıllık ingilizce eğitimini ve bütün üniversitelerin hazırlık sınıfını toplasan bir ozmo dergisi etmez. öyle bir şeydi bu.. çocukken dergideki özenle çizilmiş tam sayfa şehir ve insan manzaralarını incelerken onlara ruh verip hayalimizdeki hayatlarını canlandırırdık. ingilizcem bu denli geliştiyse ozmo'nun payı yadsınamaz kesinlikle.
    (bkz: are you kola)
  • çocukları british accent ile tanıştıran bir seriydi.
    90'lı yılların sonuydu sanırım. her sabah babam gasteciden -o zamanlar gasteci vardı tabi!- dergisini alır, bana getirir, sonra işe giderdi. ben de her sabah kendi özgür, hür iradem ile kalkıp ozmo'yu seyrederdim. parlak kağıtlara basılmış kitapları vardı. çıkartmalar vs. adeta "ingilizce çok güzel, gelsene" diye bağırırdı. hey gidi günler. 90'lar güzeldi lan. şimdi bir kez daha yad ettim. bir kere dergilerinden birini okula getirmiştim. sınıftakilerle okuruz, bakarız filan diye. hiçbiri bir halt anlamamıştı. ayılar! ben türkçe'ye tercüme etmiştim. lasjfla.
    bir de ozmo'yu hep muza benzetirdim çocukken. belki de muzdu hakkaten.

son olarak, i can you can what can you do? demek isterim! hı? ne yapabildiniz lan bugüne kadar? 15 senedir naaptınız! geldiğimiz nokta caillou, pepe! hadi kayu uyarlama, bir nebze diyeceğim fakat, hangi çocuk spell edicek de yazıcak onu? bbc'nin 90'larda yaptığını 2015'te yapamamak da bize özgü bir şahanelik olsa gerek. işte o yüzden o bbc, sen terete'sin. kahrol.*
  • sabah gazetesi ve atv'nin ortak çalışması ile yayınlanan bbc tarafından yapılmış 90'ların güzel furyasıydı. küçük yaşta ingilizce merakımla epey ilgi gösterdiğim ve sevdiğim dergiler ve çizgi filmlerden oluşan programdı. (bkz: where is my key) ve i can you can what can we do'nun melodisi hala aklımdadır. *
  • i can you can what can you do isimli melun şarkısı şuradan izlenebilir.
  • ilk bölümünü izlemiştim sanırım. "where is my key?" diye tepinen bi adam vardı. "i can, you can, what can you do?" diye de şarkı söylemişlerdi sonra. boris the spider'dan sonra dinlediğim en kötü ingilizce çocuk şarkısıydı.
  • bu çizgi filmde "where is my key?" diye tepinen adamın adı captain boot idi.
  • yanılmıyorsam hürriyet'in cocuklara ingilizce öğretelim hevesinin bir ürünü. bu ozmo dergileri her hafta hürriyetin yanında verilirdi, akşamüstü de televizyonda ozmo show olurdu o dergide öğrenilenler tekrar edilir,çizgi filme dökülürdü.
    ozmo ve dünyasındaki yaratıklar dehşet vericiydi yalnız. kafalarında ibibik gibi birşey,renkler yeşil pembe sarı,bi acayip fıldır fıldır gözler.hala kabusum olur.
  • yamulmuyorsam ozmo icin she olarak bahsediliyordu kucukken de idrak edememistim hala da edemedim ne kadina benziyor ne erkege

ne ayaksin la sen ozmo?
  • denizaltinda yapilan macerada bir sarki patlatilmistir sozleri de soyle gibidir;

''bloop bloop gurgle gurgle bloop bloop bloop''
hesabın var mı? giriş yap