• sebzeli bulgur pilavıyla alakası olmayan, ana malzemesi pirinç olan yemek.
  • paeya okunur.
  • haşmet babaoğlu'nun bir kitabında adı geçen yemek türü. yalnız ve mahsun bir kadın bir ispanyol restoranında oturur vaziyette etrafındaki çiftlere bakarak iç geçirmektedir. pek sonra garsonu çağırır ve bir paella sipariş eder. garsonun cevabı kadına son darbeyi vurur ''üzgünüm efendim, tek kişilik yapamıyoruz paella'yı''. haşmet abi de bağlar hikayenin sonunu ''anlamıştır kadın, hayatta yalnız yapılamayacak şeyler vardır: sevişmek ve paella yemek gibi''
  • bu yemeğin, taa endülüs zamanından kalma olduğu söylenir. ziyafetlerden kalan yemeklerin bir kapta karıştırılarak fakirlere dağıtıldığı zamandan. hatta paeya kelimesinin arapça, artık, kalan anlamında olan, bakiye kelimesinden geldiği rivayet edilir.
  • sariligini icindeki safrandan alir. kirmizi et ve beyaz et cesitleri ile de yapildigina, katalonya bolgesinde rastlanmistir. sangria ile iyi gider. (bkz: sangria/7)
  • ispanyol deniz maklubesi.
  • paella siklikla bol deniz urunlu, sebzeli, hatta tavuk eti, jambon vs. karisimli olmakla birlikte, boyle her turlu malzemenin katilmasi sart olmayan bir yiyecektir. ana malzemeleri pirinc (suyu fazlaca emen tombik pirinclerden), zeytinyagi ve safran olup, cok sade bir sekilde, bu malzemelerle hazirlanabilecegi gibi, akla gelen, zevke uyan bilumum yiyecegin katilmasi da mumkundur. sadece sebzelerle vejateryen paella da hazirlanabilir. icinde turlu turlu deniz urunu, tavuk parcalari ve sebzeler bulunani, valencia usulu paelladir ve gosterisli bir yemek olmasinin da etkisiyle en cok taninanidir. barcelona'nin, kemiksiz paella denen, sirf sosis ve cesitli domuz eti turevleriyle hazirlanan bir tur paellasi vardir. valencia tipi paellanin lezzetli ve cok zahmetli olmasinin nedeni, icine konan her bir hayvanin ayri ayri pisirilip (karidesler ayri, midyeler ayri, tavuklar ayri kaplarda vs.), paellanin da bunlarin pisme sularina pirincin eklenmesiyle hazirlanmasidir. bu nedenle biraz agir olur tabi ama gene de nefistir (italyanlarin cok matah birseymis gibi sisim sisim sisindikleri lapa risottolari paellanin yaninda halt etmistir), tadini hafifletmek icin biraz limon sikmak iyi sonuc verir.
    ayrica (bkz: zarzuela) (bkz: arroz con mariscos)
  • bulgurun adıyla birlikte anılmaması gereken, geleneksel ispanyol pirinç yemeği.

envai çeşit katkıyla zenginleştirilir ancak bir risotto ile karşılaştırınca daha bir zayıftır kanaatimce.
  • midpointte ki seafood paella oldukça lezzetli tavsiye edilir.

komşu editi: midpoint derken, her köşe başına benzer yabancı isimli tabelalar asarken, sorun yok da
    paella gibi yine türkçe olmayan bir ifadeyi tanımlıyor olmaz sıkıntı yaratmazken ,seafood dendiğin de türkçe gönüllüsü olmamız ayrı bir ikiyüzlülük diye düşünüyorum.
  • bugün yurttaki barcelonalı bir kızın yapıp ikram etmesiyle deneyimlediğim yemek. dediğine göre pek tam yapamamış. pilavın rengi tam sarı olmamış ama ben yine de beğendim. bizimkinin içinde deniz mahsülleri yerine tavuk ve buna ilaveten kırmızı ve yeşil biber vardı. yemek yapmayı pek beceremediğimden sürekli makarna yiyordum. bu paella denen şey ilaç gibi geldi. afiyetle yedim.
hesabın var mı? giriş yap