• kadınların birbirlerine karşı olan anlaşılmaz rahatlığının timsali, erkekler dünyasına yirmibin fersah uzak sorudur. ben gitsem şimdi berberime, traştan sonra donları indirip paketi de alırmısın nihat abicim desem, nihat abim usturayı kaptığı gibi komple alır o paketi kökünden ve duvara asar, sonrada aslanlar gibi gider teslim olur.mahallede de herkes aferim nihata delikanlı çocukmuş der. e ne oldu şimdi aldı mı paketi? aldı.
  • bu, pek çok kadının hayatının bir döneminde cevaplamak durumunda kaldığı sorulardandır. genelde ilki, soruya soruyla karşılık verme şeklinde olur. hey gidi hey...

+ paketi de alalım mı canım/ ablacım/ gülüm(?) -samimiyet önemlidir-
    - ha? neyi? kim?
    + orayı yani... -parmakla işaret etmek çok ayıptır oysa-
    - hımm...
    + genital bölge
    - öhm...
    + kutuyu diyorum huu
    - anladık gülüm anladık dur bi canını yediğim

zor karardır. bir tarafta o zamana kadar duydukların, bir tarafta...

sedye gibi bir şeyin üzerine yarı anadan doğma uzanmak, hele ki bunu tanımadığın bir insanın önünde yapmak...

+ utanma güzelim aaa hepimizde aynısından var. (iyi de sorun bu değil ki. biliyorum sende de var. tıpta da ayıp yok mesela ama muayene için genel cerrahın önünde amiyane tabirle domalmak herkes için basit değildir)
    - öyle de işte ilk olunca ya ne desem tamam utanmıcam (tavana bakılır, başka şeyler düşünmeye çalışılır. kolları boynun arkasına atıp izlemek uzmanlık evresinde ancak oluyordur belki. insanlar çeşit çeşit yorum yapamayacağım)
    - bacakların mı titriyo senin... kasma kendini. (anneeeaaa napcak lan bu kadın bana? vazgeçsem mi vazgeçmesem mi vazgeçsem mi vazge..)
    - (bir sıcaklık oluyor çünkü ağda ısıtıldı ya ondan. rahatlıyorsun biraz) tamam şimdi çekicem
    + peki (çabuk doğsa bari...)
    - (çekmeye hazırlanıyor) bismillah bismillah bismillah (noluyo oooollum noluyo bismillah falan? kesicek misin nooluyo?) ... (veee çeker)
    + ... (ben biiiirrr tavşanıııım lalalla yeni faaaarr gööörrrdüümmm lalalala. iç ses: ... (+18) ne çok küfür bildiğinize şaşırıyorsunuz burda)
    - acıdı mı?
    + (ebem s.. ne diyosun. acıdı mı nasıl soru?) evet.
    - ilkinde hep böyle olur. sen yine iyi dayandın. bak geçen gün bi kız geldi ben yapıştırdım, yavaş da çekiyordum. kız sen bir ciyaklamaya başla bir bağır bir olay kopart bir... (ne anlatıyosun anasını satıyım ya neden bahsediyorsun bana ne gelen kızdan, bana ne hatıralardan, hayatım olmuş film şeridi ühühü)
    + hmm öyle mi
    - ayy bi de pis. görceksin. öf bazen oluyor öyle, kadın geliyor midem kalkıyor yemin ederim bi de böyle... (hey maaşallah ya zaten tek derdim buydu)
    + zor sizin işiniz de tabii...
    - aç bacaklarını (ne? napıyım?) canım aç bacaklarını rahat ol tavana bak, bacaklarını açmadan olmaz ki ama sen bana bırak kendini ( ilki en azından sevdiğim biriyle olmalıydı... tanrım. hiç böyle hayal etmemiştim. bu soğuk sedyede... bu rutubetli duvarlara bakarak... başka kadınlarla olan maceraları dinleyerek...)
    + böyle mi?
    - evet aynen böyle. çok güzel. ee sevgilin var mı? (ne alaka şimdi ya. varsa onu da mı çağırcaksın? dikkatim böyle hiç dağılmaz ki benim. nerden bulaştım bu işe...)
    + hıı evet. sizin?
    - ay yok ya nerde. sabah sekizde açıyoruz dükkanı akşam dokuz, on hala burdayız. gerçi nişanlıydım ben ama... (başladı yine. tabii bacaklarını açan benim. tavana bakan da benim. yolunan da benim. hepsi benim. anlat tabi oohh keka. sana bi şey olduğu mu var? anlat hayatını anlat anlat güzel oluyo)
    + üzüldüm... (hiç de üzülmedim. umrumda bile değil)
    - yaa işte hayat be ablacım. napıcaksın... elinle şöyle tut bakalım şu kenardan. çek diğer tarafa doğru ( böhühühü bayılcam utançtan. napıyoruz? nereye çufçufluyoruz? neler dönüyor şu an?)
    + nasıl?
    - ver sen bana elini. haaah bak işte böyle. böyleee şimdi bunu hah bu şekilde bu tarafa. tamamdır. süreyim şuraya ağdayı ben. hah ne diyorduk. (ben demiyordum bir şey. ben utanmakla meşgulüm. sen annenin önünde üzerini değiştirmeye bile utanır mısın? oh olsun işte. elin kadını soydu, yatırdı, açtırdı, çektirdi böhühüh anne özür dilerim) o bana öyle deyince ben de ne yapayım, dedim bari ayrılalım, allah herkesin gönlüne göre versin di mi ama?
    + amin amin... (allah benim belamı da versin. nerden kabul ettim, nerden alalım dedim, nerden geldim ben buraya...)
    - benim bi kuzenim var, adı ayşe. onun da başına, şimdi diğer tarafı aynı şekilde tutup çek, hah onun da başına benzeri geldi. tüm ailenin kaderi midir nedir (böhühüh tüm ailenizin kökü kurusun inşallah. hale bak. halime bak. bitmicek mi bu hiç?)
    + denk gelmiş işte.
    - öyle...
    cırt cart curt cırt...
    + tamaaam bitti. geçmiş olsun.
    - teşekkürler...

ilk önce inanamıyor insan bittiğine. sanki sonsuza kadar orda öylece yatacakmışsın gibi geliyor çünkü bir yerden sonra.

+ ben sana çay koyayım. sen giyin.
    - (yanağımdan öpmesini de beklerdim ama götünü döndü, kalktı gitti. kırılıyor insan tabii) tamam...
    + kaç şeker?
    - (aslında fark etmez şu saatten sonra artık) iki.
    + al bakalım
    - sağol.
    + nasıl var mı yanma, acıma falan?
    - yok (allah seni kahretmesin :( soruya bak. ruhsuz kadın!)

temsili diyalog ve şaka bir yana kadının suçu yok elbet. o işini yapıyor sadece. belki özünde çok iyi bir insandır da. ama bunun ilki travmatik. yapacak bir şey yok. şanslı olsa anasından kız doğacağını söyleyip duran erkekler halt ediyorlar yani. ''paketi de alalım mı abicim?'' gibi bir soru sorulsa bunlara tekme tokat dalabilirler. belki normali de odur. kim bilir...
  • bu sorunun üstüne uzun münakaşalardan sonra paket hediye edilmeye karar verilirse olaylar daha değişik boyutlarda gelişir..ee paketin verilmesi dolayısıyla muhabbet iyice cıvımaya başlar:
    verici: ayhh acıdı bee bitmiyo mu hala?
    agdaci: bitiyo bitiyo..senin sevgili durumları ne alemde kız?
    verici: yaa ayhhhh!! bırak sevgiliyi yaa yeter artık bitmiyo mu hala?
    agdaci: en zor kısmı bitti az kaldı bitiyo bitiyo..aa saçlarının rengini değiştirmişsin ne zaman boyattın?
    verici: yaa lafı değiştirip durma yaa ayhh!! bitmedi mi hala ya??
    agdaci: hee bitti aslında da ben burda oyun oynuyorum
    verici: ahaha oynama lan ben onu oynatacak birini bulurum
  • "dekolteni de alayım mı" şekliyle karşıma çıkmış "nası yani göösünde bu kadar kıl çıkan kadın mı var" sorusuyla cevaben "yok abla o dekolte değil paket yani" cevabıyla dumurlardan dumura koşmama sebep olmuş soru kalıbı. gün geçmesin ki kadın cinsel organına verilen takma isimler dağarcığına ek üstüne ek yapılmasın.
  • kadinlarin birbirlerine ne kadar guvendiklerinin kaniti olan cumle. bir erkek olarak ben arabamin anahtarligini bile emanet etmezken bir hemcinsime millet neresini emanet ediyor.. yapma canim yapma kardesim diyesi geliyor insanin..
    ya teyzenin sana bir gicigi varsa; ya senin elemandan hoslaniyorsa?? paketini oyle bir alir ki bir daha o paketi verecek erkek bulamazsin..
    aman dikkat diyesim geldi ama soka girdim; cikamiyorum..
  • temiz toplum sorusu. ve fakat ağdacı diline nasıl yerleştiğini, nerden esinlenildiğini merak ediyorum ben en çok. paket ne ulan? kaç kadın klitorisine lüle yapılmış rafya bağlamıştır ki?
    (paketleme ödevi ararken ağdacı diyalogları okumak zorunda kalınan bir gece, 2008)
  • agdacilarin en israrli ve en sinir bozucu sekilde sorduklari soru
    aman tuzaga dusmeyin
    lesbian tendencies or occupational hazard?
  • (bkz: nasi yani)
  • 2002 dunya kupasi akabinde "umit davala mi? hasan sas mi? yoksa ilhan mansiz*** modeli mi olsun ablacim?" gibi turevleri de olusmus soru cumlesi.
hesabın var mı? giriş yap