• 91 yılında iflas edip delta'ya satılmadan önceki son uçuşlarından biri ile los angeles'a uçtuğum ve 3 hafta sonra pan am dönüş biletimi delta havayollarında kullanmak zorunda kaldığım havayolu şirketi. gidişte 25 yıllık bir hostes "bu son seferim" diyerek göz yaşı dökmüştü
    (bkz: nostaljik anılar)

edit:
    sen iki istanbul - los angeles ekonomi biletine bir hediye ist - lax business bilet verirsen batarsın elbet. kazandım, biliyorum.
  • avrupayla*amerika arasında yolcu taşımaya başlayan ilk iki havayolu şirketinden biri.

1930 ların başında, uzun pazarlıklar sonucu ingiliz hava yolu şirketi imperial airways'le eş zamanlı olarak ingiltere ve amerika arasında yolcu taşımaya başlamış, imperial'ın deneme uçuşlarını bir türlü becerememesi, farklı güzergahlarda kullandığı yirmi sekiz uçaktan dokuz tanesinin düşmesi ve bu şirketin iyice popülerite kaybetmesiyle, piyasayı ele geçirmiş ve o dönemlerde havayolu kelimesiyle iyice özdeşleşmiştir.

ilk özel havayolu şirketi olup, uçuşlarına amerikada posta taşıyarak başlamıştır.
  • ilk bölüm itibariyle

--- spoiler ---
    bir uçağın ilk uçuşunu gerçekleştiren kokpit ekibinde 1 mesul kaptan olmaz.. ayrıca bu mesul kaptanın ilk commander olarak uçuşu hiç olmaz. first officerlıktan mesuliyete geçerken 100 saat başka bir kaptanla beraber uçamak zorundadır. ayrıca bu yepyeni uçağın purserı da ilk kez purser olarak uçmaz.. dizi uçarak başladı walla, dizinin havacılık kurallarına uygun devam etmeyecegini ilk bölümden söyleyelim de ilerde beklenti oluşmasın kimse de.

--- spoiler ---
  • hak ettiği değeri bulamamış dizi. uçaklara ve pan am'e hasta birisi olarak "arada üç beş uçak, crosswind, kabin kokpit falan görsem de yeter" diyerek çok beklenti içinde olmadan izlemeye başlamıştım ama sonradan bayıldım diziye. bütün hatunlar güzel (gerçi christina ricci'yi o kadar beğenmem ama, margot robbie ve karine vanasse'ye laf söyleyene kürekle saldırırım), dönem güzel, soğuk savaş var daha ne olsun lan?

ama yok, anca vampirle meleklerin birbirine aşık olduğu siksok şeyleri izleyin. vampir vampir diye gezip white wolf'tan bihaber yaşayın amına koyim.
  • 14.bölümü ile sezon finali yapmıştır.
    altyazıyı hazırlayan arkadaşın final sahnesindeki yorumu da gayet başarılı.

isn't that better looking than
    some creepy vampires or walking deads?
  • bu havayolunun sahibi 50lerin sonuna dogru 707'leri begenmeyip , boeing'in baskani ile ocakbasinda muhabbet ederken "bana bunun uc kati lazim amina koim" deyiverir. yaparsindi yapamazsindi derken *boeing bi sekilde 747'i yapar, pan am da bunlari bi guzel doldurur, tek buyuk haline geliverir.
    olaylar gelisir.
  • yetmişli yıllarda seyahat çantaları ülkemizde önemli bir prestij aracı olan havayolu şirketi. yeşilçam filmlerinde kezban paris'ten falan gelirken koluna takardı mesela.

http://2.bp.blogspot.com/…akwamqalg4/pan am bag.jpg
  • 'panam 103' sefer sayılı uçuş libya hükümeti tarafından (ki resmi olarak kabul edilmiştir. ölen yakınlarına libya hükümeti tarafından yaklaşık toplam 2.7 milyar dolar ödeme yapılmıştır.) uçağa bomba yerleştirmek sureti ile lockerbie'ye düşürülmüştür. bu olayda panam şirketinin güvenlik protokolüne dikkat etmemesi, yolcu bavul eşleşmesini yapmaması nedeni ile bomba yüklü bavulu aslında tespit edebilecekken ihmal nedeni ile bu faciaya yol açması sebebi ile yüklü miktarda ceza kesilmiştir. akabinde şirket iflasını açıklamıştır.
  • günün birinde samanyolu tv'de yayınlanırsa sadece pan ismiyle yayınlanacak olan dizi.
  • bundan nerdeyse 40 yıl önce ay'a yolcu taşıyacaklarını açıklayarak rezervasyon almayı ihmal etmemiş amerikan havayolu şirketi. 1971’de listeyi kapattıklarında, 90.000 kişi rezervasyon yaptırmıştı. şimdi nerde bu havayolu, nerde bu 90.000 kişi ve verdikleri paralar???

adı batasıca seni...
    bonus bonus bakınız; (bkz: wernher von braun)
hesabın var mı? giriş yap