• hiçbir zaman kabul etmediği şike suçlaması sonucunda aldığı üç yıllık futboldan men cezasının ikinci yılında affedilmiş; akabinde takımı dünya şampiyonluğuna ulaşırken kendisi de gol kralı olarak ülkesine bir nevi "eskiden fakir ama onurlu bir genç vardı" tribini yaşatmıştır.
 • hep aynı şekilde gol sevinci yaşardı.
  kollarını iki yana kaldırır koşturup sallardı ağzını bir karış açarak.
  82 dünya kupası diyince hep o gelir aklıma.
 • şike mike mevzularına hiç kulak asmadan sevdiğim futbolcu. bazı futbolcular daha doğrusu insanlar böyledir: bir kere seversiniz, ondan sonra üstüne bir şey kondurmak istemezsiniz. (kimi zamanlar ne kadar direnseniz de bu büyü bozulur tabii. o konu ayrı) her neyse efendim 1982 dünya kupasında italya şampiyon olduktan bir ya da iki yıl sonra türkiye, italya ile inönü stadında özel bir maç yaptıydı. epey de dolmuştu stad. sonra bir ara (sanırım kapalı tribün) eskiden epey moda bir ritm eşliğinde "paolo rossi poalo rossi paolo rossi paolo rossi paolo rossi paolo rossi al!" diye bir tezahürat yapmıştı. tezahüratın sonunda başına ne geleceğini bilmeyen paolo rossi de ilk başta bunu bir sevgi tezahüratı zannederek tribünlere doğru meyletmişti ki binlerce insanın kendisine aynı anda el hareketi yaptığını gördü. üzülmüştüm adam için. o kadarına da gerek yoktu hani.
 • annemin hala "şikeci rossi" diye yadettiği santrafor. yaranamadı gitti kadına
 • zamanının azzurri'lerin ba$ındaenzo bearzot'un tüm yapma etme uyarılarına ragmen kadroya aldıgı o senelerin harika cocugu.

  hatta o sezon 26 macta 15 gol atmı$ pruzo'yu [ki kendisi bizim ismail demiriz'in ikiz karde$i] kadroya almamı$ bearzot. ama rossi kupanın gol kralı olarak pruzo'yu bir kalemde silmi$ atmı$. futbol böyle i$te dostlar acımasız .
 • şimdilerde şarapçılık yapıyormuş emekli gol kralı.
 • bir futbol ikonu. ikon, belki bir kahraman, şikeci bir adam. evet, bunların hepsi bir arada, yan yana konunca karşımıza çıkan bir isim, belki de paolo rossi. juventus'un hep aklında olan, çeşitli kulüplere pişmesi için gönderilen, arada dizlerinden çeken gencecik bir yıldız. 1978 arjantin dünya kupasında sahne aldıktan sonra hayatı belki de tepe taklak gitmişti. perugia takımını lig ikinciliğine taşıdıktan sonra, bir gün çıkan haber, futboldan alıkoymuştu uzun süre onu. 1978 yılının sonunda avellino ile oynanan ve 2-2 biten maçta, skoru tayin ettiği gerekçesiyle üç sene futboldan uzak çile bülbülüm çile şarkısını söylemeye terk edilir. bir cemal yardımcı vakası mı çıktı bu adam da mı sayın seyirciler? neyse diyelim, devam edelim. cezası iki seneye sonradan indirilen isim enzo bearzot tarafından millî takıma alındığında ortalık karışmıştı. şikeciydi, ahlaksızdı, uzun süredir topa vurmamıştı, güven yine vermiyordu. dünya kupası başlar, bizimkisi aheste çeker kürekleri. bir türlü gol atamadığından, gazeteler takla attıyorlardır rossi'ye. hakkında eşcinsel diye dedikodular çıkartılır, sert çocuk antonio cabrini ile arkadaşlığının boyutları sorgulanır. derken iş ciddiye binip gollerin altın değerinde olduğu maçlarda, baba sahne alır. şiir gibi oynayan brezilya'yı tek başına geçer. yarı finalde polonya'ya karşı duble yapar, finalde tek kurşun atar. 11 temmuz 1982 italya almanya maçı onun şahane günlerinin taçlandığı maç olmuştur adeta.
  juventus ile yoluna devam eder. bello di notte zbigniew boniek, fransızların tanrısı ölü yaprak vuruşunun mucidi michel platini ve rossi ile camia coşar: iki şampiyonluk, bir kupa galipleri kupası, bir şampiyon kulüpler kupası kazanılır. kariyerinin sonunda bir ara milano'ya geçserse de, verona'da kopar futboldan.
  futbol yasaklısı olduğu günlerde atıldığı ticaret hayatında, hep gülmüştür yüzü. uzun lafın kısası, annemin bile adını bildiklerindendir. bu oyunun her iki yüzünü de bize göstermiş tiplerdendir. biz karıştığı şike skandalı nedeniyle sevmeyiz, saymayız kendisini, vurgulamadan bitirmeyelim...
 • futbola ilk başladığı kulüp como dur. tanındığı yer ise vicenza dır
 • italyan bilim tarihçisidir. 1946 yılında floransa üniversitesi'nden mezun oldu. 1950'de milano üniversitesi'nde felsefe dersleri vermeye başladı. ayrıca bologna, calgari ve floransa üniversitelerinde de bilim tarihi ve felsefesi dersleri verdi. 1985 yılında abd'deki history of science society tarafından "sarton medal" le onurlandırıldı.
 • 1982 dünya kupası ilk grup maçlarını sıfır ( 0 ) gol ile geçmişti. ikinci grup maçlarında favori brezilya'ya karşı attığı 3 golle açılışı yaptı ve 6 golle gol krallığını aldı.
hesabın var mı? giriş yap