• kaçak elektriğin yoğun olduğu bölgeye gidip sanayi tesisi kurmak, illegal de gözükse siyasetçiler tarafından legalize edildiği için kısa-orta-uzun vadede para biriktirmeyi bırak, zengin eder, zengin..
 • maaş zamanı ile vadeli hesap devir tarihlerini aynı gün yapın , maaş yattığı gibi vadeliye atın.sonra 1 ay sağdan soldan geçinin , adınız beleşçiye çıksa bile tınlamayın...
 • bugün ölebileceğinizi unutmayın.
 • harcamayın hatta yemeyin, içmeyin, sıçmayın diye verebileceğim tavsiye. dışarda yeme kardeşim, evde yap mis gibi al tavuğunu yap makarnanı, ye beş kişilik, öde bir kişilik.
 • istanbul'da yaşıyorsanız pek de kulak asmamanız gereken tavsiyelerdir. zira bu şehirde yaşayıp para biriktirmeniz imkansıza yakın.
 • sevgiliniz varsa ayrılın. ana babanız yaşıyorsa yanlarına taşının.

  arkadaşlarınızdan kurtulun. para harcanan her şeyden uzak durum. hafta sonları promosyonlar için avm'lere gidin. (bkz: promosyon için avm'ye giden fakirler)

  sonra da eve gidip odanızda yalnız başınayken biriktirdiğiniz paraları düşünüp mutlu olun. zaten elinizde kalan tek mutluluk o olabilir o onda.

  ha bir de (bkz: masturbasyon)
 • babanızı seçemezsiniz ama kayınpederi siz seçersiniz.
  boşuna kasmayın başka türlü para biriktirilmez bu ülkede.
 • varlik, yatirim ve yukumluluk farkini anlayin,
  hedef koyun kendinize,
  gelir ve giderlerinizi, toplama ve cikarma ile hesaplamayi bilin.

  ornek:

  aylik 1000 tl sabit geliriniz var.
  gideriniz ise 300 tl kira+300 tl yeme icme vb. masraflari

  aylik kasaniza atmaniz gereken para miktari 1000-300-300= 400 tl. bu sizin aylik biriktirmeniz gereken para.
  400 tl varlik oluyor.

  peki bununla ne yapacaksiniz ?
  kenarda tutup, para size bakar siz paraya koklasirsiniz.
  ya da birseyler yapip parayi cogaltmaya bakarsiniz.

  yaptiginizda paranizi cogaltmaya yarayan sey yatirim.
  yaptiginizda paranizi azaltan sey ise yukumluluktur.

  mesela, 400 tl ile altin alirsiniz, dolar alirsiniz, hisse senedi alirsiniz, faize yatirirsiniz paranizin degeri artar, bu yatirim olur (elbette bazilari riskli yatirimdir, bazilari az kazandiran ama az riskli yatirimlardir.)

  bu para ile, bir araba alsaniz yatirim olur mu ? eger o araba size para kazandiracaksa, evet. kisisel kullanim icin alacaksaniz, bakim, benzin, sigorta vb. masraflari nedeniyle varliklarinizi asindiriyorsa yukumluluktur.
  ayni sekilde, cep telefonu vb. alirsiniz yukumluluktur.

  mesele, yukumluluk sinifindaki harcamalarinizi, direk varliklarinizdan yapmamaktir. varliginizi yatirima donusturun, yatirimdan gelen kar ile yukumluluge girin. (elbette, hayati onemdeki seyler icin gecerli degil. mesela, bir cep telefonu isiniz icin gereklidir. bunu almaniz lazim. ama gidip pahalisindan almayin varliginizla. ucuzundan alin, pahali telefona vereceginiz para ile yatirim yapin. o yatirimdan gelen para ile belirli sure sonra pahalisindan alin telefonun.)

  bir ornek: 1000 dolari olan birisi, 2008 yilinda 1000 dolarlik telefon aldi. simdi satsa, 200 dolara anca satar. 800 dolar kayipta.

  ayni kisi, 2008'de 100 dolarlik telefon alsa ve 900 dolar ile thy hissesi alsa idi, su anda parasi 6500 dolar olmus idi. kazanc, 5500 dolar. bu 5500 dolarin 1000 dolari ile telefon alip, 4500 dolar net kari olurdu.

  hedefler koymaniz lazim, gereksiz harcamalari yapmamaniz, yukumlulukleri azaltmaniz lazim.

  ali babacan gecenlerde dedi, luks evler yapiliyor, luks telefonlar kullaniliyor, peki sunu sormak lazim, biz bu luks harcamalari yapmak icin gerekli calismayi yaptik mi ? dogru bir soru. soru toplumun bireylerine yonelik. siz de sorun. hedef koyup paranizi degerlendirin. bir de sabir gerekli. yukarida, thy hissesi ornegi gercek rakamlardir.

  ekleme:
  bazi entrylerde elinizdekini satin, harcamanizi azaltin, luks harcamayin vb. tavsiyeleri var. evet, bunlar biriktireceginiz parayi arttirabilir.

  ama o para ile ne yapacaginizi ve yukaridaki temel kurallari bilmezseniz, o varliginizi da baska sekilde harcarsiniz. yukaridakiler herkesin bilebilecegi seyler gibi duruyor ama dillere pelesenk olmus sarki gibi. herkes soyler ama anlamini dusunmeden. bir vakit ayirip dusunun. bir de yatirim yapacaginiz seyi, iyice arastirmadan, o isi yapmis olanlara sormadan yatirim yapmayin. (bazi kisiler, sunu yapma bu olmaz diye akil verirler, olmazcidir bunlar. boyle diyenlere, sen bu isi yaptin mi, deneyimin var mi diye sorun. eger kulaktan duyma ile konusuyor, bu isi yapmamis ise kafaya takmayin. ucak kokpitinin goruntusu neredeyse herkesin malumudur. ama o koltuga oturup ucurmak icin ucagi bilgi lazimdir, bilmeden yatirim yapmayin.)
hesabın var mı? giriş yap