• cem yılmazın harika bir şekilde ifade ettiği eğridir.
 • para-etipuf eğrisinden daha doğrudur. hele bunun çilekli eğrisi vardır, neredeyse cetvelle çizilmiştir. valla bak.
 • (bkz: al be oğlum)
 • (bkz: inferior good)
 • 6 yıllık iktisat eğitimim sonrası şu şekilde olması gerektiğine karar verdim.

  http://imgur.com/upxmqiu

  varsayımlarım tamamen kişiseldir. eğri çizilirken gelir etkisi ve ikame etkisi gözönünde bulundurulmuştur.

  yoğun mesajlar üzerine eeeh eytere bea editi: arkadaşlar, bakın ben bu entry'i 2009'da yazdığımda 6 yıllık iktisat eğitimine sahiptim, bugün yani 2013 itibariyle 10 yıl olmuş durumda. emin olun ben sizden daha iyi matematik biliyorum, bağımlı/bağımsız değişkenin ne olduğunu da biliyorum, fonksiyonun ne olduğunu da. ben sizden daha fazla iktisat da biliyorum ki öyle çizdim. bir gıdım iktisat biliyor olsaydınız iktisat grafiklerinin bu şekilde çizildiğini siz de bilirdiniz. zira iktisatta bağımlı/bağımsız değişken diye bir şeyden bahsetmeniz (özellikle arz/talep grafiğinda) pek mümkün değil. fiyat da, gelir de, miktar da endojen yavrum benim. bunun yanında çokomeli kötü mal (inferior good) olarak varsaydım, geriye dönük (backward bending) olması da bu nedenledir (adamın parası olunca gidip godiva çikolata alıyor). para-çokomel'i fiyat-çokomel olarak yorumlamadım. oradaki parayı gelir(income) olarak düşünürseniz (ki bence para'dan fiyat anlaşılmıyor, para sahibi olmaktan bahsediyoruz, ne kadar para, o kadar çokomel diyoruz) ve bu şartlar altında ikame etkisini (substitution effect) göz önünde bulundurursanız grafiğin neden öyle olduğunu da anlarsınız. bu edite rağmen hala ne olup bittiğini anlamıyorsanız lütfen mesaj atmayın, gidin derslerinize çalışın.
 • parasını değilde, çokomel tarafını çok özlediğim eğri. 2500 liraya alır, çikolata kaplamasını yer, bisküvisinden plastik tarafını yer, en son bisküviyi yerdim. bu yeme sürecini yaparken eğrilirdim.
 • cmylmza göre,

  y ekseninin arzı, x ekseninin talebi ifade ettiği eğri. parayı ver çokomeli al.
 • 6 yıl iktisat okuyup "bağımlı- bağımsız değişken" ayrımını yapamayan insanların çizdiğini sandığı eğri. 4 yıllık okulun 6 yıl okunması ipucu veriyor aslında. "gelir etkisi ve ikame etkisi" ezberlenmiş ama önemli bir nokta atlanmış:

  (bkz: genel matematik)
 • x: çokomel
  y: para
  çokomel bağımsız değişken*, para bizim kontrolümüz dışında çokomele bağlı bir değişkendir.
  üşenmedim excel'de çizdim*
  işte o eğri
 • düzdür.

  en azından cem yılmaz'ın anlatımına göre doğrusal bir çizgidir. (ilk türevi pozitif, ikincisi sıfır.) neyse ki matematiksel olarak her "doğru" aynı zamanda özel (ikinci türevi sıfır olan) bir "eğri" olduğu için heyecana gerek yok...
hesabın var mı? giriş yap