• paratiroit bezinin salgıladığı bir hormon. kandaki kalsiyum miktarını düzenler.
 • kandaki kalsiyum miktarini yukseltici etkiye sahiptir.. az salgilanmasida kandaki kalsiyum azalir, kaslarda tetani ortaya cikar..cok salgilanmasi durumunda ise iskelet zayiflar, kaslar uyartiya cok yavas yanit verir..
 • paratroit bezinden salgılanan, kalsiyumun bağırsaktan emilimini, böbreklerden atılmasını, kemiklerden serbest hale geçirilmesini ve hücreler arasındaki kalsiyum iyon konsantrasyonunu kontrol eden hormon.
 • kemikten kana kalsiyum geçişini sağlayan hormon. kalsitoninle antagonist çalışır.
 • paratiroit bezlerinden salgılanan ve kemikten kana kalsiyum geçişini sağlayan bir hormon. fazla salgılandığında ve fark edilmediğinde uzun vadede kemikteki bütün kalsiyumu kana geçirerek hem kemiklerin yapısını bozup güçsüzleştiriyor hem de kanda kalsiyum birikip kireçleşerek böbreklerde taş yapıyor. fazla salgılanmasının sebebi paratiroit bezlerinden birinin ya da birkaçının fazla çalışıyor olması. işin kötüsü bünyenin niye böyle bir şey yaptığı bilinmiyor. bilinmediği gibi bu hastalığın doğru dürüst belirtisi de yok. sürekli bir yorgunluk hali, depresyon ve böbreklerde taş en önemli belirtisi; ama her zaman belirti vermiyor. çözümü ise bir operasyonla hastalıklı olan paratiroit bezinin alınması.
  benimki iki ay önce yaptırdığım kan tahlilleri sonucunda kalsiyum değeri çok yüksek çıkınca ortaya çıktı. ve öyle ani gelişti ki cuma doktorla görüştük pazartesi ameliyat oldum. ameliyata girmeden önce internette bu ameliyat hakkında bir yazı okumuştum ve ameliyatın çok kolay ve küçük bir operasyon olduğu, 30 dakika kadar sürdüğü hatta hastanın aynı gün evine dönebileceği yazıyordu. ama hiç de böyle değil durum. ameliyatım yaklaşık 4 saat sürmüş ve bir hafta da hastanede kaldım. ameliyat sonrası, ameliyat sırasında boynu arkaya doğru fazlaca yatırdıklarından boyun ve omuz ağrısı çektim dört beş gün.
  şimdi eski sağlığıma kavuşuyorum ama tamamen normale dönmek bir ay daha alır diyor doktor. sesim kısık çıkıyor. su içerken boğazıma kaçırıyorum. diğer paratiroit bezlerim çalışmaya başlayıncaya kadar kalsiyum eksikliğinden dolayı arada tetani oluyor ellerimde ve ayaklarımda. onun için bir sürü ilaç içiyorum. ama hepsi bir süreliğine ve iyi olmak için diyorum hep kendi kendime.
  bu kadar uzun entry yazmaya alışık değilim ve okunur mu onu da bilmiyorum ama elbet okuyanlar olacaktır. size tavsiyem hemen bir kan tahlili yaptırıp kalsiyum değerinize baktırmanız. çünkü hastalık belirti ve rahatsızlık veren bir hastalık değil ama tedavi edilmediğinde kemikleri eritmeye kadar gidiyor malesef.
 • konuya en hakim profesörler saatlerce endokrinoloji anlatsınlar veya kaç teksbooktan sayfalarca parathormon metabolizması okuyun,
  aklınızda hep, pth; kalsiyumu kemikten kana.
 • normal bir insanda, referans aralığı 15-65 olan hormon. bendeki değeri 98.59

  normal insan diilim diyorum dinletemiyorum.
 • böbreklerden kalsiyum geri emilimini artırır, fosfor atılımını artırır. ayrıca böbreklerden sodyum, potasyum ve amino asitlerin geri emilimini azaltır, magnezyum ve hidyojen iyonlarının da geri emilimini artırarak metabolik asidoz yapar.
 • analoğu olan teriparatidin nasıl osteoporozda kullanıldığını anlamadığım hormon.
 • analoğu olan teriparatid düşük dozlarda kullanıldığı zaman yeni kemik oluşumunu sağlar. bu sebepten osteoporoz tedavisinde subkutan olarak kullanılabilir.
hesabın var mı? giriş yap