• kamu yönetiminde bürokrasinin artması sonucu iş veriminin düşmesi, devletin ve özel kesimin ücretle çalıştırdığı personeline, genel fiyat düzeyindeki yükselmelere oranla daha az ücret ödemesi durumudur.
  olay bununla da sınırlı değildir. normalde bir işi 1 kişi yapmaktayken, bu kişi zaman içerisinde konumunu ve gücünü yükseltmek için artık bu iş için 2 yardımcıya ihtiyaç duyduğunu öne sürer. böylece aynı işi 3 kişi yapmaya başlar. sonra gel zaman git zaman bu 2 yardımcı da işlerin yoğunluğundan şikayet ederek birer yardımcıya ihtiyaç duyduklarını öne sürerler ve böylece başlangıçta 1 kişinin yaptığı iş 5 kişiyle yapılmaya çalışılır. üstelik eskisinden daha verimsiz ve gecikmeli bir şekilde.
 • devlet bomboş bir araziye geceleri göz kulak olmasi için 500 lira maaşla bir bekçi almaya karar verir.
  bir süre sonra düşünürler ve 'talimatlar olmadan bekçi isini nasil yapar?' diye bir planlama ekibi kurulur.
  planlama ve talimatlar icin 750 lira maaşla 2 kişi alırlar.
  ...bir süre sonra planlama ekibinin işleri düzgün yapıp yapmadıklarını nasıl bileceğiz diye düsünerek 1000 lira maaşla 2 denetmen alırlar.
  bir sure sonra maaşlari, sigortalari vs... nasıl hesaplanıp ödenecek diye tartışırlar. 1500 lira maaşla bir muhasebeci, bir yazıcı bir de istatistikçi alınır.
  bir süre sonra tüm bunlardan kim mesul olacak diye düşünürler ve 5000 lira maaşla bir müdür, 3500 lira maaşla da 2 müdür yardımcısı alınır.
  bir süre sonra ülkede kriz yaşanır ve bütçe açiklarını kapatabilmek icin bekçi işten atılır.
 • bürokratik kuruşlar ile ilgili geliştirdiği yasa veya yasalardır. bir iş her zaman kendisine ayrılan sürenin hepsini kapsıyacak şekilde uzar şeklinde tanımlanır. başka bir deyiş ile bir iş her zaman bitirilmesi için verilen hedef zaman kadar sürer.
 • sözün özü aslında bir işin, hemen her zaman, kendisine ayrılan sürenin hepsini kapsayacak şekilde uzaması olarak açıklanabilir. biraz da *üşengeçliği merkeze alan bir teori gibi geliyor. finansal açıdan özgürlüğe kavuşmak için bu görüşün yanlışlanması gerektiğini savunan görüşler de mevcut.
 • daha anlaşılabilir bir tanımı şu şekildedir:
  "bir iş, daima, bitirilmesi için kendisine ayrılan sürenin hepsini kapsıyacak şekilde uzar."

  özellikle yazılım projelerinde çok sık rastlanan bir durum olarak; bu proje 6 ayda bitecek derseniz o iş 6 ayda bitirilir ama 1 ayda bitecek derseniz de o iş bir şekilde 1 ayda da bitirilebilir. olay tamamen sıkışık zamanda performansın artmasıyla ilgili.
 • iş tamamlanması için var olan tüm zamanı kaplayacak şekilde genişler.
 • bir işi halletmek için ne kadar zaman verilirse, o işi yapmak o kadar sürer.

  eğer sadece yirmi dakikanız varsa, o işi yirmi dakikada yaparsınız ama daha fazla zaman verilmişse aynı işi yapmanız büyük ihtimalle daha uzun sürecektir.

  bu teori; zaman yönetimine referans olarak sıkça kullanılır.

  edit: ekleme
 • insanlar gelirleri artınca, aynı oranda giderlerini de arttırırlar.
 • iş kendisine ayrılan zamanı doldurur. örneğin bir gün verilen bir iş bir güne yayılarak tamamlanır eğer bir güne iki iş koyarsak her bir iş yarım günümüzü alır. bundan dolayı olabildiğince işi belli bir zamana sıkıştırıp bizi engelleyici unsurlara ve dikkat dağınıklığına mahal vermeden tamamlayabileceğimizi savunur.
 • “bir işi bitirmek için ne kadar süreniz var ise o işi bitirmek o kadar zaman alır.”
hesabın var mı? giriş yap