• isviçre.

(zamanında orada doğmuş olmama rağmen vermemişti ibneler)

edit: çok fazla mesaj alıyorum, "neden alamadın?" diye. isviçre'de doğan yabancıların, eğer anne-babaları da yabancıysa süreç farklı işliyor. 12 yıl yaşama zorunluluğumuz vardı bulunduğumuz kantonda. 12 yılın sonunda ise sadece başvuruya hakkınız oluyor. size vatandaşlığı garanti etmiyorlar. biz başvurduk, türlü sebepler önümüze sunarak vatandaşlık başvurumuzu geri çevirmişlerdi.
  • bir pasaportun sizi başka bir ülkeye vizesiz sokabilmesi önemlidir evet, fakat gittiiniz yerde size sınırsız kalma ve çalışma hakları sunması da en az bunun kadar mühimdir.
    örneğin japon pasaportuyla, tatil için neredeyse her ülkeye rahatça girersiniz, hiçbir vize derdiniz yoktur, fakat 90 gün içerisinde ayrılmanız da şarttır.
    ancak avrupa birliği'ne mensup bir ülkenin pasaportuyla, 27 adet farklı ülkeye ertesi gün taşınıp, orada yeni bir hayat kurmayı deneyebilirsiniz.
    bu noktada bulgaristan pasaportu dahi japonya pasaportundan öndedir benim için, zira avrupa birliği'nde hareket özgürlüğün tadına paha biçilemez.
  • (bkz: lüksemburg)
    zengin, dikkat çekmeyen ülke. üstelik abd vatandaşından daha çok yere vizesiz gidilir.
    amerikan pasaportu ile evet, çok yere gidersiniz ama her yerde hoş karşılanmazsınız.
    adamlar kıl olur, gıcıktır sürekli pasaport sorar. ajan muamelesi yapar vs.
    ama lüksemburg vatandaşıysan, ora nere la derler en fazla.
  • https://www.passportindex.org/byrank.php

canınız sıkıldıkça bakarsınız
  • tartışmasız japonya. 190 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorsun.
  • abd veya büyük britanya.gerisi fantazi ve gereksiz romantizm.bu iki ülke pasaportu gerisini döver...
  • türkiye fakat çok pahalı olduğu için alamıyorum :(
  • romen,bulgar,leh bugün cebine 100 dolar koysa elini kolunu sallaya sallaya istediği avrupa ülkesine gider hatta kapıyı tıklatıp kardeş iş var mı diye sorup ömrünün sonuna kadar isveç veya irlanda'da yaşabilir bu adamlar daha 25 sene önce istanbul'a gelip incik boncuk satıyorlardı böyle kaderin amk.
  • cogu kimsenin aksine israil diyorum.

bunlar kadar birbirini tutan ulus, irk yok. bir tane vatandasi icin dünyalari yakabilecek bir ülke israil.

ayrica avrupa'ya gittiginizde pozitif ayrimciliga ugrayacaginiz tek pasaport.
  • 1. japonya
    2. singapur
    2. almanya

kaynak tık
hesabın var mı? giriş yap