• amsterdam da sinemalar zinciri. bir nevi movieplex ikizi. kucuk ortanca buyuk boy popcornlari ve bufesinde bulunan her cesit alkolu ile denemeye deger
 • pathé. aslen fransiz olan sinema prokduksiyon, vs $irketi. ayrica fransada en buyuk sinema salonlarina sahip $irketten biri. diger için (bkz: ugc)
 • aslen bir yiyecektir bu pathe. ezme falan gibi sanırım.. ama emin de değilim. iyi bir bilen yazsın içimde uktedir çünkü.

  edit:
  içimdeki ukteye beş sene sora gelen cevap (ilgisizsiniz lan sözlük!) hemen paylaşayım, bilgilenelim:
  pinocchio saolsun demiş ki;
  o ezme gibi olani pâté yazilir, pate okunur. :-)
 • (bkz: pathetic)*
 • aslen neymi$ pathé? aslen charles pathé ve karde$lerinin 19. yuzyilin sonunda kurdugu bir sinema pazarlama $irketiymi$. 1900lerin ba$indan itibaren uluslararasi bir $irket haline gelmi$ ve senede yuzlerce film yapip/yaptirip pazarlami$.
  yani sinemayi bir endustri haline getirmi$ onemli bir insanmi$ kendisi.
  kendi kurdugu $irketle de paranin ta orasina koymu$tur, ki halen dunyanin her bir yaninda pathe sinema salonlari vardir.
 • türkiye'de de ilk sinema salonunu açan şirkettir kendileri. "1908'de türkiye mi vardı?", denebilir. ama "ben dedim oldu!"
  dedemin anlattığına göre 1889'da tepebaşı'nda bir açık hava tiyatrosu varmış. bu açıkhava tiyatrosunun üstünü kapatıp sinema salonu yapmışlar. başta ismi pathe iken 1916'da belediye, 1918'de amphi, 1924'te asri, 1941'de ses sineması olmuş. 1958'de de yıkmışlar tabii.
  yine dedemin anlattığına göre gençlik yıllarında buraya üç film birden izlemeye giderlermiş. 1909'da falan. ajda pekkan'ın oynadığı porno film gösterilirmiş. bir keresinde diz kapağını bile göstermişler. o derece erotik filmler olurmuş.
 • avrupa sinemasini dvd ye tasiyan sirket
 • isviçre'de de pathe sinema zincirlerinin halkalari bulunmaktadir. bu sinemalarin en büyük ve güzel özelligi* filmleri ara vermeden bir solukta yayinlamasidir. tam filmin ortasinda verilen aralarla arasi iyi olmayan sinema severlere ilaç gibi gelmekte, sinema zevkini doruga tasimaktadir. salonlardaki perde boyutlari, görüntü ve ses düzeni bakimindan her türlü filmi izleminin tadi pathe'de bambaskadir.
hesabın var mı? giriş yap