şükela:  tümü | son 24 saat
 • türkiye nin yurtdışına en fazla* göç veren ve bu yüzden son 20 yılda özellikle erkek nüfusunda ciddi azalma olmuş ilçe. yasadışı yollardan yurtdışına çıkmak istiyosanız bir pazarcıklı bulun.
 • paris ve banliyolerindeki yaklasik 5.000 doner salonunun 3.000 i pazarciklilarindir.alevi,solcu,gomunistttirler.genelde kiyak heriflerdir.
 • baba ocagi. cogu alevi koyu olmak uzere icinde yuzlerce koyun bulundugu pazarcik ovasina adini vermistir.

  sivri sinekleri yedi duvele nam salmistir. menderesin bu sineklerin yuvasi olan batakliklari aleviler sitmadan olsun diye kurutmadigi soylenir.

  'yurtdisinda, -pazarcik mi buyuk yoksa turkiye mi- diye soruyorlarmis' esprilerine konu olacak kadar goc vermistir/vermektedir.

  aksamustu kartalkaya barajina dogru, yuksek rakimli bozkir pazarcik tepelerinden icilen cay insani alir goturur uzaklara...
 • 1978 yılında vuku bulan maraş olayları sırasında hayatını kaybeden 200 den fazla kişi (resmi kaynaklara göre sayı 111) içerisinden 100 den fazlasının ilçesi . gerek maraş olayları gerekse ; 1980 askeri darbesinden dolayı yurtdışına çok fazla göç veren alevi kürt ilçe.
  özlem , memleket hasreti ve yaşanmış acılardan dolayı hüngür hüngür ağlamanın tam anlamıyla ne demek olduğunu merak ediyorsanız ; yurtdışında yaşayan kırk yaşını geşmiş bir pazarcıklıyı , bir büyük rakıyı ve bir garip dost kasedini bir araya getirmeniz yetecektir.
 • grup seyranın her şarkısını milli marşları gibi sahiplenen kurmonçların ilçesi.
 • ingiltere topraklarında karşılaşacağınız gurbetçinin büyük olasılıkla doğum yeri . pazarcıklı değilse bile ekürisi olan elbistanlıdır.
 • seçimlerde merkez ilçe ve diğer maraş ilçeleri dışında (nurhak hariç) chp nin en önemli kalelerinden biridir.
 • milano'daki dönercilerin de çoğunun memleketidir.
 • alevi ve kürt veya sünni türk kazası demek yanlış olur. aslına bakarsanız türk oranı %40 civarıdır. komşudurlar, pek kavga filan da etmezler. birbirleriyle güzel güzel geçinirler. kürtler zamanında avrupaya çok gittiklerinden şimdiki kürt mahalleleri türk mahallelerine nazaran daha zengin görünür. sıcakkanlı insanları vardır. yolunuz o taraflara düşerse mutlaka bi kebap yiyin. ciğer veya şiş kebap. böyle bişey yok. başka hiçbir yerde yiyemezsiniz. zaten adıyaman yolu pazarcıktan geçer, yol üstünde var bir sürü kebapçı.

  sivrisineği'ni siktir edin. kebabı meşhurdur, biberi meşhurdur, süper tarhana vardır, antep fıstığı da bulunur, menengiş alabilirsiniz. insanı hoşsohbettir. ne sineği ne sivrisi aq. ha bu arada pazarcıklılar kendilerini maraştan çok antepli görürler. değişebiir tabi bu dediğim. sonra gidip de adamın birine antepi övmeyin, fanatik maraşlı çıkar görürsünüz gününüzü. belli olmaz sağları solları. sağları solları belli olmaz derken çok ciddiyim.

  bir kürtle muhabbet edip solcu filan sanmayın, hasta mhp'li de çıkabilir, ki muhtemelen chp'lidir. bir türkle konuşup da milliyetçi aragazı vermeyin, bdp'li çıkabilir. zaten güneydoğu'nun başladığı yerdir pazarcık. öyle tipine, etnik kökenine bakıp, kafanızda siyasi görüşünü damgalamayın aq.

  batıdan bakınca her bi siki bildiğini zanneden mallar gibi olmayın. bdp'li olup, baya tc'yi savunan adamlar da görüp afallayabilirsiniz. bu işler sandığınızdan fazla karışık beyler. her kürt pkk'li, her türk mhp'li chp'li olmadığı gibi, her bdp'li vatan haini, her chp'li devrimin ve atatürk'ün yılmaz askeri değildir. bunu gözlerinizle göreceğiniz yerdir.

  siktir edin lan zaten siyaseti kebap yiyin oğlum. kebap kardeşliktir. böyle misafirperver insanlar göremezsiniz bakın ciddi diyorum. aslına bakarsanız süper yerdir lan. varsa bi arkadaşınız gidin bir hafta kalın bir haftada sağlık kazanırsınız yemin ediyorum. türkiye'ye bakışınız değişir.

  geçmiş terör olaylarından felan da pek bahsetmeyin insanlara. halk hassastır o konuda bozulabilirler. açmayın eski defterleri.
hesabın var mı? giriş yap