şükela:  tümü | son 24 saat
 • askerde alınmak durumunda kalırsa tabur tarafından oybirliğiyle verildiği de iddia edilir. tabii yanında pudra krem gibi eşantiyon da gerekiyor.
 • bunu alanlar bildiğim kadarıyla halen devlet memurluğu yapamamaktadırlar.
 • şahıs asker(ler) hemcinsleri ile zikişirken yakalanırsa, fiili livata suçundan mahkemeye verilmek üzere tutuklanarak askeri cezaevine getirilir. isnat edildiği suçu normal olarak kapama işlemini yapan cezaevi yazıcısından başka kimsenin bilmemesi gerekirken, dakikasında hem muhafız, hem gardiyan hem de tutuklu ve hükümlüler öğrenir

  yargı - muayene - gerekçeli karar vs vs işlemlerinden sonra şahıs askerliğe elverişli değildir gerekçesi ile terhis edilir

  herhangi bir kişi askeri cezaevine çay içmeye uğrasa bile ailesine yazı yazılarak bildirildiğinden, konu askerimizin de ailesine "aile yazısı" diye adlanıdırılan yazı yazılır ve gönderilir

  eline teskeresi verilir, budur
 • tamamen gerçektir, komiklik olsun diye yazılmış bir kurgu değildir.

  er kişi terhis olacaktır. tezkeresini yazacak olan personel lojistik astsubayının başında beklemekte, tezkereye yazılacak olan bazı adres telefon bilgilerini vermektedir. tezkere hazırlanır ve print edilmek üzere yazıcıya gönderilir. fakat puşt inkjet yazıcının siyah mürekkebi bitmiştir. yazıcıdan çıkan kağıttaki tüm yazılar pespembedir (magenta imiş bu rengin adı sonradan öğrendim). bu sırada tezkeresi yazılacak diğer devreleri de kişinin arkasında bekliyodur. komutan tezkereyi eline alır:

  komutan: muhahaha pembe çıktı oğlum senin tezkeren. al.
  er kişi: ama komutanım nası yani.
  arkadakiler: muhahahaha
  er kişi: ama komutanım bi daha döktürsek, kartuşu değiştirsek, bi şeyler yapsak?
  komutan: tamam tamam diskete çektim. yukarıdaki lazer yazıcıda döktürürüz.
  er kişi: ohhh.
  arkadakiler: muhahahaha

  edit: bizzat başımdan geçmiştir.
 • bunun resmi olarak bu biçimde adlandırılabilmesi bile ne kadar sakat bir yaklaşımın resmileşmiş olduğunu, ve kimin sağlıklı kimin hastalıklı olduğunu çok açık göstermekte..hadi halk agzının sorgulanmadan kurumlarca da kullanılmasının çok karşılaşılan bir durum olduğunu bilerek bunu es geçelim..ve hikayeleri dinleyelim.bugün bir tane dinledim örneğin:
  biri koğuşta çeşitli vukaatların sonucunda (sonuncusunda tuvalete kanlar saçılmıştır, bu bir vukaat mıdır, yoksa ölümcül şiddet maduriyeti mi, kimse bu sorunun cevabını o kanların sahibine sormaya tenezzül edecek mi- umutsuz) ifşa olur, ve pembe tezkeresini alır, yoluna gider. bunu bir arkadaşından duyan arkadaş sorar: "peki abi nasıl yani, tek bu mu almış?iki kişi yapılmıyo mu bu iş?" karşı taraf şaşkın, cevaplıyor:"abi naptın, aynı şey mi? aslan gibi...miş işte abim. sen şunlardan verecek olan olsa almaz mısın?" bizimki ısrarla hala sorar: "nası abi ne diyosun ya. almiim ben.sen naparsın?" "ne diyosun abi, hiç acımam."
  işte bu hiç acımayan(lar); yalnızca bu arkadaş mıdır, koğuştaki diğer abiler, babalar mıdır? hiç acımayıp tek vukaatlıya pembe tezkeresini verip gönderirken bu halk agzıyla ahlaksız vukaatlarda yer alan kişi sayısının hiçbir zaman bir olmadığını unutmayı* tercih eden, ya da belki daha acıklısı bunu iyi hatırlayan ve vukaatlıların içinden gözüne pembe gelenini işbu tezkere için seçen merci nasıl birşeydir, bunu yaparak diğer has mavi vukaatlılara uzaktan, resmi bir gülümsemeyle "aferim ben de sizin yerinizde olsam öyle yapardım" demiş olmamış mıdır?..ayrıca belki daha önce: pembenin ne suçu var? ve sözlükte yazmıyo muydu, ibne yalnızca kız çocuğu demek değil miydi, allanıp pullanmadan önce? gibi sorular..tabi ki sadece sorular..
 • ilk karşılaştığımda uzun ve gayet de resmi bir yasal tanımlamanın halk arasındaki aşağılayacağı kısaltması sandığım tezkere türü. bu tezkereyi almaya çalışan bir kişinin başına gelenler:
  http://www.lambdaistanbul.org/…nuid=39&icerikid=509
 • kendisini almak için uğraşan bir tanıdığın başına gelen görece rahat muamele:

  -sizin şimdi böyle toplandığınız ortamlar, dernekler falan vardır. orada arkadaşlarınla bir fotoğraf çektirip getir.
  mevzu bahis şahıs arkadaşlarla çay içerken arkada gök kuşaklı bayrakla fotoğraf çektirip götürür ve askerlikten muaf sayılır.

  heteroseksüellere de sorsalar şu şekilde, keyifli olabilir:

  - eşinizle cinsel ilişkiye girerken çektiğiniz bir fotoğrafla homoseksüel olmadığınızı ispatlamanız gerekiyor. aksi takdirde askere almıyoruz. o zaman görürüz her türk asker mi doğar..
 • nasıl alınır merak edenler için gelsin.
  http://www.radikal.com.tr/…26.08.2009&categoryid=41
 • göztepe taraftarı tarafından "pembe teskere pembe teskere alişan'a da pembe teskere" diye tezahürat etmesiyle öğrendiğim tezkere biçimi. değişikmiş.

  not:alişan adlı sanatçı(!) askere daha geç yaşta gidebilmek için oynamadığı halde kendini tepecikspor'un futbolcusu olarak takıma bir miktar maddi yardım yaparak kendini aldırtmıştır.
hesabın var mı? giriş yap