• ayrica erkan ogur'un kendi yaptigi bu gitarin bazi cesitleri sekiz tellidir.
  • elemanın teki perdesiz gitarda bulduğu bir sesle açık havada sivri sinekleri kaçırdığını
    duymuştum ama herif ölünce çıkardığı ses de sır olup gitti.
  • erkan oğur'un tabiriyle sonsuz perdeli gitar...
    bu gitarla ses tellerinin perdesizliini yakalamaya çalışmış..
  • perdeli gitarin notalari siyah ve beyazdir; oysa perdesiz gitarda gri notalari yakalamak da mumkundur... (tesekkurler cadi)
  • bir grup genc hasan cihat orterle muhabbet ediyorlarmis.. genclerden biri "hocam perdesiz gitarda bir turlu dogru notalari bulamiyorum" demis.. hasan cihat da * "ilk bes on yil oyle olur" demis..
  • perdesiz bas gitar da bu katagoriye dahildir ve erkan ogur bulmamistir
  • isminde gitar kelimesi geçse bile gitardan farklı bir çalgıdır (bas gitar gibi). gerek tınısı, gerekse çalınış biçimi açısından melez sıfatını hak etmektedir. tampere çalındığında perdeli klasik gitar tınısı da taşıyabilmekle birlikte, koma sesler işin içine girdiğinde gitar ve ud karışımı bir tınıya sahip olmaktadır. yetkin bir ses çıkarabilmek için tambur tekniği baz alınarak çalınmasının iyi bir çözüm olması da melezliğin diğer bir göstergesidir.
  • erkan oğur, konservatuar öğrencisiyken hocalarından birine gösterdiğinde "sobada çok iyi yanar bu" yorumuna maruz kalmış çalgı.
  • erkan oğurun "bana, gözlerim kapalı çalmayı öğretti" dediği alet.
  • böyle de bir rivayet var. uyanık bir amerikalı amerika'da patent enstitüsüne gitmiş ve perdesiz gitarı göstererek bunu ben yaptım, patentini istiyorum demiş. elemanlar enstrümanlarla ilgilenen adama paslamışlar uyanık amerikalıyı. aldığı cevap şuymuş:
    "sorry efendim, bu gitarı zaten türkiyeden mister erkan bulmuştu"
hesabın var mı? giriş yap