• 2013'ün bizden alıp götürdüğü bir başka isim. ne lanetli yılmış lan, ölen ölene. daha da 15 gün var bitmesine anasını satayım.

oscar'ı alamayışına hep üzülmüşümdür. ulan nolurdu scorsese'ye bile sonunda oscar vermiştiniz, bu adama da bir kere o ödül verilseydi. sonuç olarak büyük oyuncudur, toprağı bol olsun.
  • benim gönlümde sadece şu sahne ile zaten oscarı almış usta oyuncu. inanılmaz dialoglardır harika sahnedir.
    priam and achilles..
    bu arada hiç oscar alamamış bir aktördü. hiy (huzur içinde yatsın) peter o'toole...
  • generallerin gecesi filminin efsane oyuncusu.sapık bir nazi generalini oynadığı filmde aktörlük dersi verir.
  • son olarak yasli adamlara verilen oscar onur odulu'nu "ben o kadar yasli degilim" deyip reddeden ve seksen yasina merdiven dayamis olan aktor.gecen gun gazetedeki resmini arabistanli lawrence'taki yuzuyle karsilastirdigimda beni sok etmis olan mutevazi aktor.
  • 1932 irlanda dogumlu aktor.. en cok 1962 yapimi lawrence of arabia'daki lawrence roluyle akillarda yer etmi$tir.. en son 2002 yapimi the final curtain filminde oynami$tir..
  • tam anlamiyla yeni yetme sinema elestirmeni seklindeki yazarlarimizin*, priam i oynadiginin farkinda bile olmadigi, entry lerini brad pitt in iyiligi kotulugune adayip kendisini unuttugu efsanevi bir aktordur kendisi.
  • family guy'da kendisinden hem adı hem soyadı argoda penis anlamına gelen tek insan diye bahsedilmiştir.
  • cogu insan lawrence of arabia olarak hatirlasa da; benim icin her zaman general tanz olarak kalacak buyuk aktor.

the night of the generals'dan kucuk bir sahneyi burada paylasarak hatirasina saygilarimizi gonderelim:

--- spoiler ---

sadist nazi generali tanz, evet eli kanli bir savas suclusudur ama bunun altinda ciddi psikolojik travmalar barindirir. sadist kisiligini savas ile kamufle etmektedir de diyebiliriz. bir gun emir eri ile isgal altindaki bir fransiz kentindeki bir muzeyi gezer ve burada van gogh'un portresine* rastlar. van gogh bu resmini muhtemelen kendisininkilere benzer bir bunalim aninda cizmistir ve bunu o kadar iyi yapmistir ki tanz'in krizini de tetikler. o gunu yatakta geciren tanz ertesi gunun sabahinda programini ogrenmek icin gelen emir erine aynen bir onceki gunun programini, sanki o gunu hic yasamamis gibi verir.

peter o'toole'un o tabloyu gordugu andaki mimikleri ile ancak the godfather'da oglu sonny'nin cesedi basindaki marlon brando'nun mimikleri basa cikabilir herhalde.

--- spoiler ---
  • güzel yüzünü alkolle bozan, soğuk ingiliz suratlı aktör.
  • 7 kere oscar'a aday olmu$ ancak kazanamami$, ilk ciki$ini 1962 yapimi lawrence of arabia ile yapmi$ ingiliz aktor. oturup da filmografisini saymak yerine, yer aldigi ve birer klasik olarak kabul edilen filmleri siralayalim hemencecik:

1964 - my fair lady
    1965 - what's new, pussycat?
    1966 - how to steal a million
    1975 - rosebud
    1979 - zulu dawn
    1987 - the last emperor

ki bundan sonra, ornegin king ralph(1997), phantoms(1998) gibi gayet eglencelik filmlerde de oynami$tir kendisi, oyle de mutevazi bir insandir bizim afacan peter.
hesabın var mı? giriş yap