• bir kitaptan uyarlama
 • ilk versiyonundaki ozgurluk aniti sahnesi sinema tarihindeki en carpici sahnelerden biridir.. radyo eksen'in reklamlarinda cikiyordu bir ara..
 • o sonu özgurluk heykelli olan bolumundeki ilkel hatun karekter novayi unutamadiim,sonunda hassiiktir nidasi attirabilecek ,fantastik we o zammannar hastasi olduğum film..
 • başrolünde charlton heston'ın oynadığı, bugünlerde "acaba kısa vadede gerçeğe dönüşme ihtimali var mı ?" diye düşündürten bilim - kurgu film serisi.
 • orjinal versiyonu 1968'de cekilen, tim burton'un yonettigi, makyaj konusunda abartmis,gidisati ve sonu ile eglendiren amerikan filminin adi. icinde hafif sacma noktalarda mevcuttur; ornegin bildigimiz maymun bile minnacik mekik ile guzel guzel inis yapabilirken kahramanimiz mark wahlberg ayni mekigi iki kez cakmaktadir.
 • bu filmi kucukken izledikten sonra bir gun hayvanat bahcesine gittigimde maymunlara bir ba$ka gozle bakmama sebebiyet vermi$ (diger kucuk cocuklar yem atip gulucuklerle bunlari seyrederken, babam ve oglum'daki kucuk deniz misali icimden "beni bu $aklabanliklarinizla kandiramazsiniz, sizin icinizi biliyorum ben nidalari atmi$imdir), sonu itibariyle insani dumura ugratip icini cizz ettiren buyuk yapit.. 20.yy'in en ihti$amli fantastik bilim-kurgu filmlerinden biri.. akabinde cekilen maymunlar markette, maymunlar lunaparkta serileri ile rezil kepaze edilmi$ bir sequel olmu$tur.. 2001'deki son film ise kullandigi son teknoloji ve bir de ilah maymun sahnesi ile belleklerde yer almi$sa da 40 yil oncesinin o efsanesine yeti$ememi$tir..
 • yenisi cuneyt arkin'in dunyayi kurtaran adam filmi ile ayni klasmaninda yarisiyor. bence cuneyt bes basar.
 • ilk versiyonu 1968 yılında (pierre boulle'un romanından), yönetmen franklin j. schaffner tarafından uyarlanan,
  macera ve bilimkurgu filmi. charlton heston, maymunların hakim olduğu, insanların köle olduğu bir gezegene düşen astronotu canlandırıyordu. film büyük yankı yarattı, devam bölümleri de çekildi.
  sene 2001 olduğunda ise, bu sefer tim burton bu klasiği kendi yöntemiyle yorumladı. bu kez başrolde mark wahlberg bulunuyordu. ayrıca tim roth ve helena bonham carter da kadroda yer alıyordu..
  ülkemizde 19 ekim 2001 itibariyle yeni versiyon gösterime girmiştir, tarafımca da izlenmiştir..
 • dun gece 22:00 seansinda suadiye movieplexde yeni versiyonunu izledigim ve oldukca begendigim, ucuk kacik film.
  sonuna bakilirsa seriye donusturecekler gibi.
hesabın var mı? giriş yap