• dünya sinemasının en taşşaklı filmidir.
  • çok güzel olmasa da beni güldürmüş filmdir. fakat bazen o kadar iğrençleşmiştir ki elimdeki fındık fıstığı bırakmama sebep olmuştur..

--- spoiler ---

wray-bu benim ceketim. iki hafta onu aradım.
    cherry-öylemi? beni ne kadar aradın?(çirkefçe..)
    wray-o bana aitti sen değildin.(...)

uhh yeaah..
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

"kör topal demeyeceksin aga" mottosunu fiiliyata döken bir karaktere sahiptir.

--- spoiler ---
  • keşke iki grindhouse filmini arka arkaya, kesintisiz, arada sahte fragmanıyla ve en önemlisi doğru sırayla seyredebilseydik. çünkü orjinalinde planet terror, grindhouse'un açılış filmi; temposu ve içeriğiyle de bunu haklı çıkarıyor.

--- spoiler ---

robert rodriguez'in tip yaratma konusunda doğal bir yeteneği var. film, hiçbir şey için olmasa bile, tüfekbacak cherry darling, sürekli kendi ateşini ölçen doktor ya da taşakavcısı sayid gibi birbirinden uçuk elemanları görmek için izlenebilir. ve bir miktar iğrenmekle beraber filmin hemen hemen tümünde eğlenilebilir de. rodriguez'in en büyük artısı, evil dead, braindead gibi parodilerdeki, seyirciyi çok kısa süre gerip hemen ardından sahnenin absürtlüğünü fark ettirip gülmelerini sağlama formülünü başarıyla uygularken, bir yandan da türün klasiklerine selam çakmayı ihmal etmemesi. zaman zaman da, freddy rodriguez'in hastane koridorunda yürüttüğü hack'n slash politikası, rose mcgowan'ın rocket jump yaptığı sahne ya da helikopterle zombi kesmece gibi bölümlerle gerginlikten iyice uzaklaşıp, seyirciyi coşturarak sıkılmayı engelliyor. yine de, death proof'taki high kickin grindhouse'a daha çok yakışan bir son olduğunu belirtmeliyim.

sonuç olarak, robert rodriguez'in ucuz görünen film yapma konusunda usta olduğunu kabul etmek gerek. grindhouse'un devamı çekilirse neler olacağını da merakla beklemekteyim, örneğin bir western-zombi-romantik-komedisine hayır demem.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

sevişme sahnesini içeren rulosu kayıp olan süfer film.

--- spoiler ---
  • j. t.'yi canlandıran aktör canımız ciğerimiz, bilim-kurgu şaheserimiz lawnmoverman'deki lawnmover'dan başkası değildir efendim. bugünki trivia şeysim de sona erdi. hadi bakalım.
  • filmde josh brolin'in (killanan doktor rolunde) karisi rolundeki marley shelton yer yer uma thurman'i andiriyor. bu iste rodriguez'in parmagi var mi bilemem ama tarantino'nun ayak/ bacak yaptigi kesin. tarantino birak ulen o kizi.
  • gerçekten güzel bir drama. her saniyesinde insanın en ince hislerine dokunuyor.

hiçbir zorluk karşısında yılmayacak, sevgi bağlarıyla kenetlenmiş insanlardan, arkadaşlık, sevgi, kardeşlik, aşk üzerine büyük dersler alıyoruz,

bir duygu seli olup akıyor, gidiyor...
  • zombilerin su balonu gibi patladığı, güzel kızların oynadığı, zombi filmlerine yenilik getirmeyip onları saygıyla anan seyirlik bir film.

--- spoiler ---

araba radyosunda death proof'taki jungle julia'nın programı olmasıyla ve radyodan too drunk to fuck'ın nouvelle vague coverının çalmasıyla beni etkilemeyi başardı.

--- spoiler ---
  • filmin başlangıcındaki (soundtrack' inde "grindhouse (main titles)" olarak geçiyor) şarkı -özellikle de 2:20 den sonraki gitar solosu- süperdir.
hesabın var mı? giriş yap