• işletmenin temel işlevlerinden olmayan bişey.**
 • ne yapılacağının önceden kararlaştırılması yani tasarlı eylemler yaratma işidir. ayrıca çok yaygın insan davranışlarından biridir.
 • neyin, ne zaman, nasıl, nerede ve kim tarafından yapılacağını önceden kararlaştırma sürecidir. daha açık söylersek; bulunduğumuz yer ile varmayı tasarladığımız yer arasında bir köprü kurmaktır.
 • yapıların birbirine göre konumunu, organizasyonunu, durumunu belirlemek.
 • kişilerin gelecekte ulaşmak istediği amaçları ve bu amaçlara yönelik olarak gerçekleştirmeleri gereken faaliyetlerin ve benzer şekilde bir işletmenin ulaşmak istediği üretim hedeflerine uygun faaliyetlerin belirlenmesidir.
 • bırak uzun vadelisini kısa ve orta vadede bile bu ülkede becerilemeyen olay. şöyle bir örnek vereyim. şimdi ülkenizin en büyük şehrine giden 2 tane karayolu var. tatil mevsimindesiniz. otobüsler, özel araçlar, kamyonlar derken zaten normal zamanlarda olduğundan çok daha kalabalık bu 2 otoyol. yaz dönemi olduğundan yağmur, çamur ve kar ile uğraşmamak adına yapman gereken otoyol bakımlarını yaz aylarında yapmak gayet mantıklı. diyelim ki bu otoyollara bakım yapman lazım. yazın başlayacaksın parça parça bu işi bitireceksin. amenna.
  yüksek iq'uyu geçtim ortalama iq sahibi bir adam ne yapar? arkadaş bir düşünür derki "ya yaz zaten otobanlar dolu ben bunun bir tanesini kapatayım, zaten aralarında geçiş var 20km'de bir, kapadığım yerden az öncede sürücüleri diğer tarafa yönlendireyim böylece burası bitene kadar alternatif yola geçerler". yok ama bu soktuğumunun ülkesinde bunu düşünebilecek bir tane adam yok. tem'de çalışma var istanbul'a gelişte. yolu karşı tarafa tek şerit olarak veriyorlar. böylece inanılmaz bir trafik oluşuyor. bu durumda mantıklı olarak derince kavşağından çıkıp e5'e geçiyorsun. ama o da ne? aynı anda e5'de de çalışma var. allah canımı alsın ülkece hepimizden zeka fışkırıyor. kapasitemiz işte bu kadar. planlama becerimiz bu kadar.
 • çalışılan yer bünyesindeki stajerler tarafından ne iş yaptığı kestirilemeyen ve özellikle lise stajerleri tarafindan anlamsiz sorulara bogulmaya sebep departmandır.

  "bisi sorabilir miyiz, simdi biz anlamadik siz ne is yapiyosunuz? bi de biz sizin ofise girmeye korkuyoruz çok ciddisiniz.. *

  "insanligi kurtariyoruz biz, ciddiyetimiz de ordan geliyor balım.."
hesabın var mı? giriş yap