• her sabah, afyonu patlamamış ve 11’ e kadar filan da patlamayacak bir halde işe giderken hissettiğim şey. sabahın en köründe, saçları nasıl yerli yerinde duruyor, benimki elektrik elektrikken; gözleri nasıl parlıyor, benimkilerin altı çukur çukurken; nasıl aktif, dinamik, gülümseme halindeler, benim yüzüm çarşamba çanağı formatındayken; o ince topukların üstüne nasıl dimdik yürüyorlar, ben yürüme süsü verilmiş sürünme faaliyetindeyken... nasıl, nasıl??? insan beyni sorularla doluyor, ‘bunlar kadınsa ben nasıl bir yaşam formuyum güzel allahım?’ diye.
    (bkz: esentepe)
    (bkz: kurumsal abla)
  • - hayrola aysel, tedirgin gördüm seni?
    - moldepedin var mı? sen onu söyle.
  • saatle kurulmus insan modeli olduklarindan bu ve benzeri seylerle karsilasmak dogaldir. bu insanlarin arasinda alarm calma endisesi de yer almaktadir. alismadiklari bir durumda alarm caldiginda kacisacak yer ararlar. gunduz oglen saati herhangi bir alarm calin ve gorun plaza'da yasanacaklari. dunyanin en duzenli gorunen yeri bir anda karisacaktir. bunun ilaci ise arada bir ise makyajsiz gitmektir, arada bir ise gec gitmektir, arada bir ise gitmemektir ya da bir sure sonra hic gitmemektir.
  • hissedilmekle kalmaz, zaman zaman gözle görülebilir... hele de aynı asansörle yukarı çıkan iki tanesi aynı kıyafeti giymişlerse karga bokunu yemeden gittikleri kuaförde fön çektirdikleri saçlarının diken diken olduğunu, arasında uçuşan kıvılcımları görmek mümkündür... ayrıca, sütyen üstüne ceket giyilmesine ben de karşıyım... netekim bu davranış plaza asansörünün tavanını inceleme ritüelini bozmakta... her sabah yerine getirilmesi gereken bir görev ifşa edilememektedir...
  • başımı döndürürler sabah sabah...

başımı döndüren alev kızılı saçlar, yarı transparan bluzler, mini etekler, işlemeli süper ince çoraplar, veya incecik uzun topuklu ayakkabıları değildir.
    sabah, vakti daha yumuk gözlerle bakarken dünyaya onları göremem bile...

başımı asıl döndüren, birbirine karışan vıcık vıcık, ağır parfüm kokularıdır.

pırasa erkeği gibi hissederim, plaza kadınları arasında.
  • plaza kulturunu edinmis olduklarindan olsa gerek hayatlari otomatige baglanmistir, hele bir de 1 seneden fazla suredir o plazada nefes alip veren bir bayansa yani basinda duran saksida ki cicege es degerdir. soyle cozulebilir bu tedirginlik, plaza kadini saatin alarmi ile uyanir -ki bu alarm her sabah ayni saatte ve saniyede calar, banyoya yol alir bir ilik dus alir alternatif sadece yuz yikar, doner odasina ustunu giyer doner banyoya makyaj yapar saati yine calar servise yetisir ve serviste uyumaya devam eder sirkete yaklastiginda uyanir sacini basini tekrar duzeltir ve manyetik kartini okutmak sureti ile ise baslar calisir calisir calisir, aksam oldugunda eve doner yemek yer yatar uyur saat calar kalkar dusa gider giyinir..... bu bir kısır dongudur ve bir sure sonra hafta ici yerlesen 9-6 mantigina iyice alisir ve hersey otomatiktir, tipki saclarin da otomatik olarak yapildigi ve kimildamadigi gibi.. tedirgin olmayiniz o bayan ne kadar kipir kipir enerjik gozukse de aslinda hala ici uyudugundan sizin sacinizi basinizi gormez.. nereden mi biliyorum ? *
  • plazaya yeni ve tas bir hatun gelmis ise plaza kadinlari arasinda nerdeyse elle tutulur gozle gorulur bir tedirginlik basgosterir... agizlari bicak acmaz, kose baslarinda, kahve makinasi civarinda ve sigara molalarinda karamsar kesik bakislar atarlar birbirlerine iste o an, o gizli, sozsuz yemin edilir: hatunun ayagi kaydirilacaktir... sigaralardan son bir nefes cekilir kendinden emin adimlarla ofislere dagilinir.
  • güzel, bakımlı, güzel ve bakımlı kadınlar arasında yaşanması doğal hormonal bir sorun. kanın beyne çıkamaması sonucu saçmalama ihtimali.
  • akademik ortam insaniysaniz bu tedirginligin sebebi gardirobunuzdaki takim elbise eksikligidir. sizde vardir belki bir prezentasyon, bir konferans olmadikca tikildigi koseden cikmayan bir takim, bir dopiyes. ama normal habitatinizda boyle salas, kot-tshirt takildiginizdan giyince yakistiramazsiniz bile bu "aman allahim, cok ciddi!" kiyafetleri kendinize.
    sonra bu plaza kadini arkadaslarinizla is cikisi bulusunca bir bakarsiniz otorite akiyor her yanlarindan, ezilirsiniz ciddi ciddi. ayakkabilari bile "diz cok kole!" der gibidir bazen yahu! beyninizde "hemen alisverise cikmam lazim, boyle kiyafetler edinip artik ciddi giyinmem lazim. yarindan tezi yok gardirobumu yeniliyorum. ne oyle coluk cocuk gibi kotlar motlar bu yasta?" diye gelisen dusuncelerin tedirginligini yasarsiniz.
  • sevgili plaza kadını;

doğanızda var olan rekabet ve bunun yaratmış olduğu diken üstü hal, çift ritmli bir hayat yaşamınıza yol açmış. bu plaza denen lüx konserveler prezantabl zorunluluğunuza apayrı bir ağırlık yüklüyor. yalnızlığınız her daim sizinle. bir de insanlara doğru hareketiniz var. güzel ve bakımlı bir kadın paranoya zillerinizin çalmasına ve hemen bir aynanın karşısında soluk almanıza yol açıyor. kendinizden hoşlanmıyorsunuz. bu muhakkak. bu konservenin içerisinde olmak zaten doğanızda var olan ve çok da hak verdiğim “özel olma” isteğinize tüy dikiyor. ama ne yazık ki bu halinizin, bu bakımlı ve makyajlı yapay insan kızlarının arasındaki bu şirin perişanlığınızın sizi özel kılabileceğini hiç düşünmüyorsunuz. şık ve asil insanların yapay dünyasında kendinize yer bulamamak, hep bir tedirginlik içinde hemcinslerinizin makyaj mucizelerinin kenarında partide eğlenemeyen bir insan olmanın ayrıcalığını çıkarmak sanırım kolayca başaramayacağınız bir durum.

en son size bir otobüs durağında rastlamıştım. endişeliydiniz.
    ve bakıyorum hala endişelisiniz. elinizde çantanız. içinde iş evraklarından çok makyaj malzemesi var.
    hangisi işinizin yükü pek sevgili bayan, hangisi?
    dünyanın tüm o çözümlenemeyen sorunlarından uzakta, aynanın karşısında aknelerinizi kapatırken ben ayaklarınızı görebiliyorum buradan. bence çok güzeller. ama gerisi gözükmüyor. tedirginliğinizin ardına saklanmış durumda.

ahaha, bakın çorabınız da kaçmış. bacaklariniz ilgi alanimdir . kaçmaz benden.

hadi salının bu orjinal ve cesur defonuzla bayan. haydi salının.

müjde müjde size parizyenden müjde size
10 entry daha
hesabın var mı? giriş yap