• mö 134-50 yılları arasında yaşamış yunan filozofu. bakmış düşünmekle olmuyor, dünyanın çevresini ölçmek için gözlem yapmaya başlamış. konopus yıldızının rodos'ta tam ufukta göründüğü an iskenderiye'de ufuktan 7.5 derece yükseklikte görünmesinden esinlenerek bu açının bu iki kenti yeryuvarının merkezinde gören açıya eşit olduğu ve rodos-iskenderiye arasını gemi yolculuğundan 5000 stadya olarak tahmin edip, çevre de olsa olsa 240000 stadya(44400 km) olur demiştir.
 • stoacı bir yunan filozofu. (bkz: stoacılık)
  kristof kolomb, bu filozof arkadaşın ölçümleri üzerinden dünyanın bir gemiyle dolaşılabilecek kadar küçük olduğu düşüncesine varıp, amerika’yı keşfetmiştir. bu yüzden bugün yaşayan kızılderililer, kendisini dolaylı olarak kızılderili soykırımına sebep olduğu için hiç sevmezler. öldüğü günü ateş etrafında dans ederek kutlarlar.
 • eski stoa felsefesine platon'un felsefesinden esinlenerek yeni bir anlayış olan öteki dünyada ruhların evrenin görkemli görüntüsünü seyredecekleri anlayışını getiren filozof.
 • iö 135- iö 50 yılları arasında yaşayan orta stoacılık dönemi filozofu.
  "rodos’ta kendi okulunu açmıştır. özellikle cicero’yu etkilemiştir. aristoteles gibi coğrafyadan tarihe, okyanus biliminden astronomiye kadar geniş bir ilgi alanı vardır. roma’nın ayrıntılı bir tarihini de yazan posidonius, müzik ve şiirle ruhu tedavi etmek gibi görüşler de öne sürmüştür. ancak en önemli taraflarından biri din ve mistik görüşleri stoacılıktan dışlamadan bir felsefe yapmasındır. bu da zamanla hristiyanlık gibi dinlerin ve gnostisizm felsefesini etkileyecektir. panaitios’un aksine ruhun ölümden sonrada yaşamaya devam ettiğini belirtmiştir. "
  alıntı
 • antikythera mekanizmasını yapabilecek en muhtemel aday

  (bkz: #135311542)
hesabın var mı? giriş yap