• "program files klasörünün altına kurulmayı istemeyen artist programlar"'dır aslı, elli harf diyetiyle yukarıda gördüğünüz hali almışlardır.

neyse efendim. program kurcaksınızdır. bulursunuz setup dosyasını, enter'a basmak veya tıktıklamak suretiyle başlatırsınız kurulumunuzu. eh bir ara nereye kurulacağını soracaktır program, ve size de default bir değer verecektir. işte artist program ile efendi program arasındaki ayrım bu noktada yapılır.

efendi program, "c:\program files\halimsalim" gibi bir değer taşıyor olacaktır, kanaatimce normal olanı da budur.

kendini fasulye gibi nimetten sanan program ise "c:\neyintursusu\pancar" gibi bir değer seçecektir. yani kendini direk c: 'nin altına install ettirecek kadar değerli görmektedir paşa beyimiz. (bkz: bak sen)

iyice tozutmuş programlar ise
    "c:\harikaprogramlar\gelbizekatilbize\yarraaamiyeooo\robdosambr\"
    gibi klasör değerleri atarlar kendilerine ki, deli ederler, cin ederler adamı.

kimsin olm sen? artist misin? koskoca paint shop pro, internet explorer, kazaa vs vs bile efendi efendi program files'ın altına kurulurken, sen ne diye zirzopluk edersin? otur oturduğun yerde kırmiyim cd'ni.
  • bi de şey var
    (bkz: arsizin evladi oyunlar)
  • akillari 8+3 isimlendirilmesinde kalmis programlardir bunlar.
  • (bkz: php)

program files altına kurulmaz zira icinde boşluk bulunan path'lerden hoşlanmaz.
  • efendim bu programlar sürü psikolojisine başkaldıran ve default olarak damardan c:\ altına kurulan programlardır. akla ilk gelen örnekler olaraktan ;

(bkz: total commander)
    (bkz: audiograbber)
  • (bkz: gökhan 2604) artist olsun, böyle olsun.
  • root u kalabalık edip insanin duzenini bozan sikko programlardır bunlar. tasinmaz da bunlar kesin, sacma sapan dosya eksik falan diye siksik yaparlar sonra..
  • (bkz: 3ds max)
  • programcısının paramstr (0) ya da application.exename gibi fonksiyonlardan habersiz olduğu programlardır bunlar. ayar dosyası vb. okumak istediklerinde doğrudan gider o kurmak istedikleri klasöre bakarlar; hata çıkar.

genelde dos (disk operating system ki ben bunun türkçe mealine bir türlü anlam verememişimdir) geleneğinden* gelen programlardır bunlar.

dos zamanında da benim bilgisayarımın c sürücüsünde taş çatlasa 5 ana klasör olurdu, diğer klasörler onların içinde olurlardı. o zamanlar da illâ bi klasöre kurulacağım diye tutturan programlara sinir olurdum hep (tabi buradaki kurma işlemi windows gibi karışık olmazdı, iki dosyaya** iki satır ekledi mi iş biterdi). kurulumda sözkonusu dosyalara eklenen satırları değiştirip programı da ilgili klasörlere taşırdım ama işte bazı "artist görünümlü salak" programlar çalışırken de hata verirdi. bunların kodunun içinde sabit olarak "c:\salakprg\salakprg.ini" diye yazıldığından adım gibi eminim ben.

bir de ters taraftan bakmak lâzım; "out of environment space" dos hatası tarafından bakmak yani. bu hata path, set gibi komutlar ile ayarlanan çevre* değişkenleri için ayrılan yer* bittiğinde çıkardı. çok program kurunca da path değişkeni bu alana sığmazdı. işte o zaman da ya her program için batch program (toplu iş dosyası) yapmak, ya da programları ana klasöre kurup path değişkenine girecek yolu kısaltmak arasında tercih yapmak gerekirdi.
  • (bkz: windows)
hesabın var mı? giriş yap