• büyük iskenderin ölümünden sonra diadochi denilen dönem icinde misirda hüküm sürmü$ bütün makedonyali krallara verilen ad. caesar ya da midas gibi bir kullanimi vardir yani.
 • islam dunyasindaki adi batlamyus olan biliminsani claudius ptolemy'nin dışında bi de buyuk iskenderin generali olan ptolemy vardır. karıstırmak pek mumkun olmaz genelde benim gordugum kadarıyla bi kitapta ikisi birden geciyosa bilgin olanin yanina parantez icinde the astronomer one diye not dusuyolar. tersi de mumkundur tabi..
 • kleopatra yla çekişen mısır da iktidar ortağı. ayrıca caesar sarayını zaptetmişken, onun merhametinden faydalanıp diklenmiştir. bunun üzerine caesar togasını çıkarıp masaya koymuştur. korkmuştur. evettir.

  edit: korkan : ptolemaios
 • büyük iskender'in emrindeki makedonyalı komutanlardan biridir ptolemaios. iskender'in ölümünden sonra imparatorluk bölüşülürken payına mısır ve yöresi düşer. ilk ptolemaios'ın lakabı soter, yani kurtarıcıdır. aynı isimli 15 kral mısır'da hüküm sürer. hatta, ptolemaios evergetes anadolu'ya girer ve urfa civarını fetheder. ptolemaiosları ve lakaplarını hatırlayacak olursak:
  ptolemaios i : soter (kurtarıcı)
  ptolemaios ii: philadelphos (kardeşini seven)
  ptolemaios iii: evergetes (iyilik eden)
  ptolemaios iv: philopator (babasını seven)
  ptolemaios v: epiphanes (ünlü)
  ptolemaios vi: philometor (annesini seven)
  ptolemaios vii: neos philopator ( yeni babasını seven)
  ptolemaios viii: evergetes ii ( iyilik eden)
  ptolemaios ix : lathyros (nohut)
  ptolemaios x: aleksandros
  ptolemaios xi: aleksandros ii
  ptolemaios xii: auletes (flüt çalan)
  ptolemaios xiii: theos philopator (babasını seven tanrı)
  ptolemaios xiv: theos philopator ii
  ptolemaios xv: kaisar (julius caesar'ın vii. kleopatra'dan olan oğlu olması yüzünden)
 • milattan sonra ikinci yüzyılda mısır'da yaşamış astronom, gökbilimci ve matematikçi . içinde dünya merkezli evren modeli olan ptolemaios sisteminden bahsettiği, antik yunan gökbilim ve evrenbilim geleneğini taşıyan syntaxis mathematica'yı yazmıştır.
 • firavun ailesinde kraliçe, kralın eşi olurken, ptolemaios hanedanında kral, kraliçe olarak genellikle kız kardeşini atardı.
 • iskenderiyeli matematikçi ve astronom. islam dünyasında ki adı ''batlamyus''. zat-ı alilerine göre dünya merkezde ve her şey onun etrafında dönüyor.
 • 85-165 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen iskenderiyeli yunan matematikçi, coğrafyacı.
  kimse söylememiş, kendisine geographus maximus denir. türkçe'de adı batlamyus olarak bilinir.
hesabın var mı? giriş yap