• rec isimli ispanyol korku filminin hollywood versiyonudur. amerika çıkış tarihi 17 ekim 2008 olarak belirlenmiştir.

rec gibi 2007 yapımı güzel bir film varken neden amerika izleyicisi için yeniden çekilmektedir merak ediyorum. acaba tek sebebi amerikan seyircisinin alt yazı okuyamayacak kadar tembel olmasımıdır? gerçi belli de olmaz, belki yönetmen rec'den daha güzel bir iş çıkartabilir. ne de olsa orjinal filmin yönetmen/yazar'ı jaume balagueró ile birlikte çalışmaktalarmış.

bu arada, quarantine'in çıkmasını beklerken rec'i izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.
  • çakma rec. karakterlerden, binanın merdivenlerine kadar, kurgusuna kadar orijinalinin aynısı. bitmek bilmeyen yeniden yapımlardan* bir başkası daha. yeter artık çekmeyin. para için yapmayın bunu.
  • --- spoiler ---

cloverfield'in profesyonel kamera ile çekilmiş hali. sonunda, esas oğlan ve kızın kalmaması da ayrı bir benzerlik.

--- spoiler ---

filmde, before the rain ve snatch filmlerinden harırladığımız rade serbedzija da var ama filmde pek fonksiyonu yok!
  • (bkz: rec)
  • beni benden alan justin hurwitz eseri. first man filmin soundtrack albumunden... ne yalnizmisiz meger, ne kirilganmis hayat ve ne degerliymis her yasanmislik...

https://www.youtube.com/watch?v=_6nele4nieo
  • ilk önce rec izlenirse pek beğenilmeyecek film, ancak önce quarantine sonra rec izlenirse hollywood versiyonunun daha iyi olduğunu kabul etmek gerekir, hem konu hem mekan bakımından daha başarılı, hemen hemen her şey aynı olsa da daha korkutucu. bir de başrolde tanıdık bir isim olmasaymış çok daha güzel olacakmış.

--- spoiler gibi ---

quarantine'de kameramanı da görüyoruz. iyi mi olmuş kötü mü olmuş bilemedim, adam o kadar koşuyor bir de yüzünü gösterelim mi dediler ne yaptılar anlamadım.

bir de en sonda çatıda karşılaştıkları yaratığımsı şey rec'te kesinlikle daha güzel. güzel dediysem, iğrenç manasında.

--- spoiler gibi ---
  • biraz sonra moviemax'te yayınlanması gereken film. gereken diyorum çünkü verilecek film bu gibi dursa da, film bilgilerinde kanalın bu ay yayınlayacağı bir diğer film isolation'ın bilgileri yer almakta, ikisinin de türkiye'deki ismi karantina olunca, bir karışıklık olmuş diye düşünüyorum. hayır, bilgiler isolation'ın, oyuncular quarantine'in gözüküyor, bakalım ne çıkacak?

edit: quarantine'miş film. izledik, bitti. [rec] kadar da başarılı kanımca. jennifer carpenter etkileyici oynamış.
  • stargate atlantis'in dördüncü sezonunun onüçüncü bölümü.

--- spoiler ---

douglas adams'ın the hitchhiker's guide to the galaxy serisinden yaptıkları 42 göndermesiyle yarmış geçirmiştir.

--- spoiler ---
  • benim de şöyle yorumladığım şarkı.
  • avrupa sineması uyarlaması olmasına rağmen korku ve gerilim içeren tarzı itibariyle iyi bir hollywood filmi.
    el kamerası ile yapılan filmleri sevmiyor olmama rağmen burada iyi kullanılmış ve belgesel tadında bir film olmuş, insanı yormuyor. jennifer carpenter ise iyi bir performans sergilemiş ki zaten yetenekli bir oyuncu. bazılarımız filmin orjinali olan reci daha çok beğenmişler ama hem görsel açıdan hem oyuncu performansı açısından quarantine bana daha iyi geldi.

dünyanın geri kalanı uykudayken çalışan insanları konu alan bir televizyon reality programı için, muhabir angela vidal (jennifer carpenter) ve kameramanı scott’a (steve harris) los angeles itfaiyesinde birkaç itfaiyeciyle birlikte gece vardiyasına katılma görevi verilir. olaylı bir gecenin ardından gelen bir acil yardım çağrısı üzerine şehir merkezindeki küçük bir apartmana giderler. polis memurları bir apartmanın üçüncü katından gelen, insanın kanını donduran çığlıklardan ötürü olay yerine varmışlardır bile. flaş bir haberle karşı karşıya gelen angela ve scott her şeyi kaydetmeye kararlıdırlar.
hesabın var mı? giriş yap