• dizi, film veya kitap tanitimlarinda aslinda icerikte olmamasina ragmen sanki lgbt ogeleri iceriyormus gibi imalar yapip, heteroseksuel olmayan insanlari urune cekmek icin kullanilan pazarlama teknigi, tuzagi.
  • video kliplerde, reklamlarda sıkça gördüğümüz üzere heteroseksüel olduğu bilinen popüler bir kimsenin ilgi çekmek için eşcinsel bir romantizm içinde gösterilmesi -ki bu çoğunlukla öpüşme şeklinde gösteriliyor - lgbti çevrelerce queerbaiting olarak değerlendirilip eleştiriliyor, yani ne güzel bizi görünür kılıyorlar demiyor, cinsel kimlikleri pazarlama aracı olarak kullanıldığı için bunu etik bulmuyorlar.
  • bir pazarlama tekniği. bir televizyon dizisi örneği üzerinden gidersek queer izleyici çekmek için dizide queer karakterler varmış gibi yapmak, var olan queer karakterleri sadece bir motif olarak kullanmak, hikayeye dahil etmemek olarak tanımlanabilir.

    örneğin, stranger things dizisi böyledir. dizide lgbtiq karakterler vardır fakat bu karakterler ya açılamazlar ya da reddedilirler. böylece dizide hiçbir zaman eşcinsel bir çift olmaz, oluyormuş gibi olur ama olmaz. harry styles'ın bütün kariyeri yine tam bir queerbaiting örneğidir.
hesabın var mı? giriş yap