şükela:  tümü | son 24 saat
 • kerestelerin kalınlık ayarına yarayan, makina, araç, teçhizat, metal.
 • boyle bir islami orgut var bir de ugur mumcu ayni adi ta$iyan kitabinda anlatmi$tir her $eyi..
 • binalarda yerlere dosenen parke olmayan sey. ayrıca (bkz: lambri)
 • (bkz: zabita)
 • parkeden daha büyük ahşap parçaları ile ve paralel olarak döşenen bir yer döşemesi
 • eski dilde zabita demek (bkz: eski dil)
 • asıl adı "rabıtat-al-allam-al-islami" olan suudi arabistan kökenli şeriatçı örgüt.. örgütün misyonu kısaca dünya üstünde şeriat adına yapılan ne varsa ona maddi ve politik destek vermektir.. bu örgüt bakanlar kurulu kararnamesiyle 1982-1984 yılları arası batı avrupa'daki türk imamlara maaş ödemiştir.. uğur mumcu tamamladığı son kitabı olan "rabıta"da bu konunun ve türkiye üstünde oyun oynayan şeriatçı örgütlerin üzerine cesurca gitmiştir.. birçok çevreyi rahatsız ettiği için kendi sukiastinin sebebi de bu kitaptır..
 • bunların gelişmiş ve organizma haline gelmiş olanlarına hizbullah adını veriyoruz.
 • rabıta örgütü özellikle 12 eylül 1980 sonrasında turgut özal'ın başbakanlığa gelmesi ile birlikte türkiye'de büyük bir güç kazanmaya başlamıştır. yurt dışındaki imamların maaşlarının ödenmesinden, türkiye'de yasaklanan süleymancılık, kadirilik, nakşibendilik gibi tarikatların yeniden organize bir hale gelmesine, devlet kademelerine takkıyyesci ve şeriatçı sempatizanların yerleştirilmesine kadar pek çok çalışmaya maddi ve manevi destek vermiştir.

  cezayir'de yaşananlar, türkiye'de ortaya çıkan hizbullah katliamları rabıta örgütünün birer uzantısıdır. bosna savaşından sonra özellikle boşnak ve müslüman halkın yaşadığı bölgelerde çalışmalarına ağırlık veren rabıta örgütü başlangıcında cia destekli bir oluşum iken bu gün almanya'da da el altından kollanmaktadır.

  rabıta örgütü türkiye'de medya desteğine ilk olarak türkiye gazaetesi ve türkiye çocuk dergisi ile başlamış, daha sonra bakanlıkların ve müsteşarlıkların çıkardığı aylık dergilere sponsor olmuştur.

  amaç, suudi arabistan tarzı bir şeriatçı yapılanmanın halkı müslüman olan bütün ülkelerde yerleşmesini sağlamaktır. rahmetli uğur mumcu bu konuyu 80 lerin ortasında cumhuriyet gazetesindeki köşesinde en ince ayrıntıları ile işlemiştir.

  ankaralı dostlarımız bilirler, atakule'den çankaya'ya doğru çıkan şimdi adını hatırlayamadığım solunuzda kalan ilk sokaktan girin. işte bu sokağın sonundaki, sondan üçüncü apartmanın birinci ikinci, üçüncü ve dördüncü katları 90 lı yılların başına kadar rabıta örgütü ile bağlantılı pek çok tarikat şeyhi ve bunların müridinin buluşma noktası olmuştur. karşısında ise sanırım donanma nın bir tesisi olması lazım. şu an için öyle hatırlıyorum. buranın seçilmesi bile son derece ilginç tesadüflerle mi olmuştur acab? diye sormadan edemiyor insan.

  rabıta örgütü son yıllarda adını sıkça duyduğumuz şevki yılmazlar, korkut özallar, ve bu gü s iyaset sahnesinde boy gösteren eski milli görüş teşkilatı üyesi pek çok genci yetiştirmiştir türkiye'de. erbakan zamanından ayyuka çıkan tarikat şeyhlerine başbakanlık konutunda iftar yemeği verme olayı ise turgut özal zamanında bunlardan destek almaya çalışan ve iktidara gelince yerini sağlamlaştırma çabasına düşen milli görüşçülerin küçük bir taktiği idi. oysa bu olaydan önce gazetecilerin önünde rahmetli ile birlikte cirit atarlarken gazetelere haber olmamaları da tesadüf değildir.

  edit: bu bilgi birikimini bize daha lise yıllarımızda sağlayan uğur mumcu'nun kadim anısına yazılmıştır....
 • türkçe tam karşılı bağlantı;ağ anlamına gelir.
hesabın var mı? giriş yap