• karşılıklılık.
  • fotograf filminde pozlama süresiyle, filmin buna tepkisi arasındaki karşılıklılık. uzun pozlamalarda genellikle bu karşılıklılık bozulur. film daha yavaşmış gibi davranmaya başlar. pozlama süresine göre artan değerlerde diyafram açılarak poz düzeltmesine ihtiyaç duyulur. bu duruma reciprocity failure denir.
  • "an eye for an eye" da olabilir bu yerine gore
  • insan iliskilerinde de gecerliligini koruyan kural. dengeyi saglar.

kisaca sudur:

sizin agimizdaki tum elemanlar (arkadas, komsu, dost, sevgili, abi, abla, muavin, billurcu, kasap, kasiyer, masayi toplayan cocuk, selpakci, ne-muradin-varsa-versinci, yolda pesinize takilan sapik, yanlis numara ceviren adamlar, ibrahim tatlises, en yakin caminin muezzini, kapicinin cocuklari, anahtarci, iste bunlar devrenizin elemanlaridir) birbirleriyle temas halinde yasarlar. bu kisilerle aralarinizda sizi onlara ve onlari birbirine baglayan baglar bulunur. kimi baglardan guclu sinyaller alinirken ve gecerken, kimilerinden zayif gucte sinyal yani akim iletilebilir. bu elemanlar kimi uclarda yuksek potansiyel yaratilirken, kimi uclarda potansiyel farki olmaya dahi bilir.

reciprocity theorem iste burada isler, derki size guclu bir akim saglayan bir kaynak varsa, bu kaynak ne kadar uzakta olursa olsun, bu guzel bir hatun veya saglam bir arkadaslik veyahut kirk yillik bir facebook usulu hatirlanmis bir kankalik dahi olabilir; siz bulundugunuz yerden ayni gucte bir kaynak vasitasiyla o arkadasa ayni gucte akim saglarsiniz demektir.

iste aranan denge budur.

http://mysite.du.edu/~jcalvert/tech/reciproc.htm

(bkz: devre teorisi)
    (bkz: teknik entry girmek)

iliskilerin catirdadigi anlar reciprocity ilkesinin ihlal edildigi durumlardir. yani kisi ortaya koydugunu geri alamiyor ve durum fenabir aliskanlik haline geliyor ve git gide kotulesiyorsa iste bu durumda reciprocity tekrar isler hale gelir, kisi o elemani devre disina alir. reciprocity yeniden saglanmis olur.

bonus:
    (bkz: bir verdiysem iki almisim)
  • dilbilimde "işteşlik". "cooperative function" olarak da bilinir.
  • international organizations sınavına girmeden önce artık imf miydi, gatt mıydı, bm miydi ne bokumsa, birinin ilkelerinden biri olan bu kelimeyi ezberlemek için kastım durdum, sonunda sınav kağıdını alınca ilk iş tepesine bu kelimeyi yazmışım, ardından bunun rahatlığıyla sınav kağıdını cevaplamaya başlamışım. sınav bitiminde bir baktım ki, kutsal kelime gibi tepede duruyor.

niyet ettim reciprocity için...
  • bize yardım edenlere bizim de yardım etmemiz gerektiğini düşünmemizi sağlayan toplumsal bir normu da vardır. bunun yanında, sağlıklı bir sosyal ilişki için, iki tarafın da dengeli ve eşit olarak birbirine bir şeyler vermesi gerektiğini, bir tarafın haddinden fazla ve bir anda çok fazla şey sunmasının ters bir etki yaratabileceğini belirtir sosyal psikolojinin ileri gelenleri.
  • antenlerin alış ve veriş örüntülerinin aynı olduğunu dolayısıyla bir antenin hem alıcı hem de verici olarak aynı performansla çalışabileceğini ifade eden bir kavram ve teorem.

(bkz: karşılıklılık)
  • aynı zamanda fringe üçüncü sezon on birinci bölümünün adı.
hesabın var mı? giriş yap