• logosu şuna benzemektedir:

//\\
    \\//

(bkz: renault 5)
  • son 10 yıldır 3 farklı otomobil modelini kullanarak yaklaşık 150 bin km yol yapmış olan beni bir kere bile yolda bırakmayan otomotiv markası.

ilk arabam olan renault 19 europa bana geldiginde 5 yasında ve minimum 100 bin kilometredeydi. fazlası da vardı da, şerefsiz galerici ne kadar düşürüldüğünü söylememişti bir türlü. 10 yasında 4 vitesli sahin parasına almıştım 5 yaşındaki arabayı. 1600 motor, karbüratörlü bir sedandı. lpg'liydi ama öyle sıralı sistem falan değil bildiğin dümdüz lpg sistemiydi. mükemmel uyuumla çalışan lpg sistemi sayesinde iett'yle iki otobüs değiştirerek gittiğim okuluma iki bilet parasından daha ucuza (o zamanlar aktarma yoktu ve lpg alabildiğine ucuzdu) götürüyordu beni. 3 yıl kullandım ilk göz ağrımı. sonra kliması olan bir arabaya terfi etme hevesiyle satılığa çıkardım ve ilana çıktığımın 2. günü 3 yıl önce aldığım paranın 2 katına sattım güzelim arabayı.

ulan ne alsak ne alsak diye düşünürken ve gönlümüz bir focus'a bir polo'ya gidip gelirken bir gün kaporta ustasını alıp altunizade'deki araba pazarında gittim. yarım saat içinde 130 bin kilometreyi devirmiş makyajlı kasa bir megane1 ile çıktım pazardan. hem konfor hem güç hem de yakıt olarak renault 19'dan sonra mercedes gibi geldi bana. lpg falan yoktu tabi, gayet güzel yakıyordu cebimi ama değmez diyen adamın aklına şaşarım. süper bir motor sesi vardı ayrıca. kendine has, tiz bir ses. bu aleti de 200 bin kilometreye yaklaşana kadar kullanıp askerlik sebebiyle gönderdik.

2 yıllık bir aradan sonra yolumuz yine birleşti renaultla. alışkanlık mıdır, kısmet midir bilemedim ama alım gücüme göre piyasadaki en donanımlı ve fiyat performans oranı iyi olan arabanın laguna ii olduğunu keşfettim. temizinden yine makyajlı kasa 1600 cc bir laguna ii bulduğumda kaçırmadım. 1600 cc kasayı çekmezmiş falan hikaye. gayet de güzel çekiyor. üstelik c segmentindeki en iyi arabadan kat kat daha konforlu. çok şükür 4 yıldır seviyeli bir ilişkimiz var kendisiyle. ne beni ne de ailemi bir kere bile yolda bırakmadı. periyodik bakımları dışında bir arıza çıkarmadı. 2 yıl önce kendisine yine lpg taktırdım. elektronik sistemlerinin yoğunluğu aklımı karıştırsa da brc marka bir kit ile olayı çözdük. benzine göre %35-40 arasında yakıt tasarrufu sağlıyor.

bu arada lpg'nin bu araçlarda bir tek olumsuz yönü var. araç depodaki benzinin durumunu basit bir şamandıra yardımıyla ölçmediği için aslında lpgyle gittiği halde benzinle gidiyormuş gibi benzin göstergeniz düşüyor. bu dallama fransızlar araca benzin aldığınızda bir kere depodaki benizi ölçen, bundan sonra bir daha benzin alana kadar araçtaki benzin mikltarını aracın tüketim değerlerini hesaplayıp baştaki yakıttan düşerek hesaplayan bir sistem tasarlamışlar. hal böyle olunca deponuzda özellikle çeyrek depodan az benzin varsa benzin ışığınız sürekli yanık gezmek zorunda kalabiliyorsunuz. çeyrek depodan fazla benzin varsa araç çoğu zaman ilk çalıştırmada olayı başa sardığı için sorun olmuyor. gerçi bunun için psa modülü denen bir kit var ama araca daha fazla müdahale etmek istemedim.

renault üzerindeki olumsuz imaj nerden kaynaklanıyor anlamış değilim açıkçası. bir zamanlar renault 9 serisi kuş serisiyle girdiği kıyasıya rekabetten başarıyla çıkmıştı. biraz daha eriye gittiğimizde renault 12'ler dağ tepe tırmanan keçi gibi arabalar olarak ün salmıştı. bence bu kötü olarak adlandırılan imajın en temel sebebi kolay ulaşılabilir olması. insan kolay ulaşılabilir olana karşı daha yüzeysel bir algı oluşturuyor. hayranlık duygusu olmuyor sanırım.

özetle renault iyidir, hoştur, candır.
  • genelde türk insanı tarafından hor görülen ama avrupa'da peugeot, citroen, opel gibi rakiplerinden farklı bakılmayan firmadır.

binek araçlarda üretiği modeller sınıfının en iyisi değildir ama en baştakilere yakın bir kalite, performans ve donanım sunarlar. performans modellerinde ise gerek megane r26r gerekse clio rs'i geçebilecek kendi sınıflarından bir araç çıkmamıştır özel üretim focus rs500 haricinde. gerek astra opc, gerek scirocco r gerekse giullietta qv hiç biri özellikle pistte r26r'ın çok gerisinde kalmaktadır.

renault'ya bok atan arkadaşlar sokağa çıktıklarında 1970 küsur modeller yani 40 yaşlarındaki araçları yürür vaziyette renault, mercedes, volkswagen ve fiat haricinde bir markanın modellerinden bir haftada 3 tane görsünler istediklerini dilesinler benden buna bmw'de dahil.
  • 87 model broadway araca yaptığı 3000 tl masraf sonrası düzelmeyen sorunu için 2014 senesinde renault'u suçlayan insanların kullandığı, bir marifet gibi bunu buraya yazanların da bok attığı firma. bunu diyenler ağzının suyu aka aka vw'e bakarlar, alman, japon arabasını överler ama doğuş otomotivin müşterisine imzalattığı belgeden bihaberdirler. sorunu herkes tarafından bilinen ancak kimsenin böyle bir sorun varmış almayayım diye düşünmediği, saatli bombayı içeren araçları alırken imtina etmeyenlerin 87 model broadway ile günümüz araçlarını karşılaştırmaları, hatta buradan tercih edilmeme sebepleri çıkarmaları enteresandır.
  • tutarsız arabalar üreten yada tutarsız araba kullanıcılarına sahip olan firma.
  • türkiye şartlarında az yakacak, motor hacmine göre fena yürümeyecek, harika bir dizel motoru ve otomatik şanzımanı olan, premium araçlarda euro ile ekstra satılan donanımları standart olarak alabileceğiniz aynı zamanda tasarımları da son dönemde dikkat çeken, resmi servisinde dahi çok fazla düdüklemeyen ve malının garantisi bitmesine rağmen düzenli servise giden müşterilerini üzmeyen başka marka bulursanız onu alın sayın amuğaa kodum.
  • motor konusunda, en iyi firmalardan biridir.

mercedes, toyota gibi markaların bazı modelleri renault marka motor kullanır. özellikle küçük hacimli motorları renault'dan alırlar.

uzakdoğu'da samsung ile birlikte motor üretir.
  • doktor röno renaud yazılır röno okunur araba markası renault yazılır röno okunuri çünkü (bkz: dallama fransizlar)
  • türkiye'de otomobil cahili bir kısım hırbolar tarafından küçümsenen fransız üretici. bu tayfa vag grubunu premium,yüz yıllık geçmişi olan,bir çok yeniliğe imza atmış,formula 1'de onlarca yıldır var olan renault'u at arabası sanmakta. cehaletin böylesi...

bu tayfa hala sac kalınlığı ile sağlamlık ölçmekte,kapı sesiyle kalite belirlemektedir...
  • global sitelerinde gürcistan ve kıbrıs'ı avrupaya koyup, türkiye'yi asyaya ittirmiştir.
    türkiye'nin konumu konusunda takıntılı bir insan değilim konu bul değil, asıl ilginç olan kıbrıs seçeneğine kktc bayrağı koymaları.
    bu fransızlar bi garip dostum.
hesabın var mı? giriş yap