şükela:  tümü | son 24 saat
 • 80'lerde hayatımıza giren bir olaydı. siyah beyaz televizyonlarimiz kaprissizce yerlerini biraktilar blaupunkt ve sony'lere... o zamanlar trt de, bazı filmleri renkli oynatirdi ve bu filmler sirasinda trt logosu daire* icine alınırdı. renkli televizyonu olmayanlar da logodaki bu degisimi gorup, "vaay, renkli seyrediyorlar" derlerdi imrenerek.
 • turkiye'de 1982'de kismen baslamistir yilbasi gecesinde, ancak sanirim 84 senesinde sureklilik kazanmistir
 • plastik teknolojisi cok gelistigi icin, televizyonlarin artik her renkte uretilebiliyor olmasidir...
  - kirmizi, siyah, yesil mavi...
 • bize yıllarca ittirilmiş, renkli televizyonların ayyuka çıktığı dönemden kalan bir hatıra "saba çok iyi televizyon" bir dönem her evin renkli televizyonu bunlardı... bir de "national" marka bir televizyon vardı ki kendisi siyah beyazdı; sağda bulunan konrol panelin ortasında çark misali bir kanal değiştirme aparatı vardı. tak tuk ederek dönerdi de, kanal bir tane idi ve onun ne işe yaradığını hiç çözememiştim...
 • memleketin renkli televizyon ile tanışması sözlükte bile anlatıla anlatıla bitirilemeyen 80li yılların başıydı. o meşhur seksenler, pop kültürünün tüm dünyada yaygınlaştığı dönemler, televizyonculuk tarihimiz içinde bir dönüm noktası olmuştu.
  1982 yılında ilk renkli yayıncılık denemelerine başlayan trt bu durumun iki yıl süreceğini, 1984 te tamamen renkli yayıncılığa geçileceğini açıklamıştı. deneme yayınlarına 1982 yılı yılbaşı programı ile start verildi. o yılbaşında bir çok aile, renkli televizyon sahibi bir yakının evine konuşlanmış, heyecan içinde beklemekteydi. evdeki beyazcamın renklisi ile mübadelesine kadar da bu zoraki misafirlikler tekerrür etti.
  haftada üç saat ile sınırlı olan renkli yayın ile renklenen ilk programlar ise, muppet show, siyah inci, dallas ve flamingo yolu dizileri idi. haberlerde renkli yayının ilkleri arasında yer alıyordu. tatlı sert, martı adası ve aşk gemisi diğer renklenen dizilerdi. ancak hiçbiri 1982 yılı dünya kupasının renkli yayınlanması kadar sevindirememişti izleyiciyi. italyanın mavili futbolcuları, altın renkli kupayı yemyeşil çimler üzerinde havaya kaldırırken, stadyumda kırmızıdan mora, sarıdan turuncuya kadar rengarenk kıyafetleri ile coşan seyircilere eşlik etmişlerdi oturdukları bordo koltuktan.
  o dönemler işini bilen çavuşlarda boş durmamışlardı. halkın yabancısı olduğu renkli televizyona ucuz yoldan ulaşmak isteyen safdiller için, siyah-beyaz televizyonların önüne renkli mika ve camlar adapte ederek, renkli yayın imajı veriyorlardı. buna kanan renkli yayın sevdalıları var mıydı? hem de mebzul miktarda.
  ha bir de, o zamanlarda televizyon izlemek keyif alınacak bir eylemdi, şimdi ise ikinci şubede işkence.
 • türkiye'de televizyon yayını başladığında yurtdışında renkli yayın ve televizyon zaten mevcut olmasına rağmen, kaale alınmayıp eski teknolojili siyah-beyaz televizyonlar bütün evlere sokulmuştu.

  üstünden çok geçmeden, renkli televizyon yayını başlatıldı ve büyük şehirlerdeki siyah-beyaz televizyonlar anadolu'ya kakalanıp, insanlara tekrar tekrar televizyon aldırıldı. aynen, dvd çoktan çıkmış, ticari boyutta üretilip satılırken, insanlara kampanyalarla vcd player aldırıldığı gibi. şimdi, onları atıp, dvd playerlar alıyoruz, bu arada kimbilir kimler tekrar tekrar para kazanıyor.
 • siyah beyaz televizyonlara haricen (tercihan televizyonun konulduğu rafın alt gözüne) takılan regulatör denen alet, renkli televizyonun zaten içine entegre olduğundan çok sevmiştik. harici takılan regulatörün, yanmış olanının kokusu iyi olmuyordu. hem tv yayınları akşam saatlerinde başladığından (tamirciler o saatte kapalı olduğundan) yanık regülator, sizi o gecelik tv izlemekten men ediyordu. demek ki renkli tv geceleri de renklendirdi.
  bir diğer husus ise, renkli tv'nin evleri ele geçirmesinden kısa bir süre sonra da video çılgınlığının ülkemizi sarması oldu. bu ekürinin sırtından kimileri kamyon yükü ile paralar kazandı.
 • modern renkli televizyon, 1940'ta peter goldmark tarafindan icat edilmistir.
hesabın var mı? giriş yap