• jean michael jarrenin şükela bir albümü.

  (bkz: industrial revolution)
 • jean michel jarre'ın 1988 tarihli stüdyo albümü. "devrim" başlığı altında ele alınabilecek çeşitli konuları müzikal olarak anlatmaya çalışan albümdeki parçalar şöyledir:

  - industrial revolution, overture, part i,ii,iii
  - london kid
  - revolutions
  - tokyo kid
  - computer weekend
  - september
  - the emigrant

  london kid'de jarre'ın hayranı olduğu gitarist hank marvin ve tokyo kid'de trompetiyle jun miyake jarre'a eşlik eder.

  september isimli parça afrika korosu kullanılan bir düzenlemedir. 1935'te doğan ve yaşamı güney afrika'daki ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı mücadeleyle geçen, bu savaşımından ötürü 1988 yılının 29 mart'ında paris'te bir suikastçi tarafından öldürülen dulcie september'a adanmış bir parçadır.

  albüme ismini veren revolutions parçası telif hakları nedeniyle mahkemelik olmuş ve değiştirilmiş bir parçadır. 1988 yılındaki ilk baskısında bu parçada ismail bülbül hocanın sesinden mevlid okunurdu ve parçanın girişinde ve sonrasında kudsi ergüner ney çalardı. o sıralarda istanbul festivali kapsamında konser vermeye gelen kudsi ergüner tv'de bir röportajında, jarre ile aralarında telif konusunda bir anlaşmazlık çıktığını ve mahkemeye gittiklerini, az önce aldığı bir habere göre davayı kazandıklarını belirtmişti. ergüner, doğaçlama da olsa çaldığı bölümün sanat ürünü olduğunu ve jarre tarafından bestelenmediği için telife konu olduğunu savunuyordu. nitekim mahkemenin kaybedilmesi sonrası, albümün 1994'te yapılan ikinci baskısında bu parçanın ismi "revolution / revolutions" olarak değiştirilmiş ve kudsi ergüner'in neyle çaldığı bölüm çıkartılarak arabesk keman partisyonları eklenmiştir.

  bu anlaşmazlığın o sıralarda farklı yorumlandığını hatırlıyorum. revolutions parçasında jarre "human / not human", "freedom / no freedom", "change / no change" gibi sözler söyler. bazı yerlerde bu durum islamiyete gönderme olarak algılanmış, islamiyetin kötü gösterildiği, ergüner'in de bu duruma tepki gösterdiği iddia edilmişti.

  jmj'i ilk dinlemeye başlayacaklar için önerilen bir albüm olmasa da, farklı sulara yelken açması açısından jarre diskografisinde özellikli bir yeri vardır.
 • frederic chopinin piyano için bestelediği muhteşem eser
 • water for life projesi kapsamında jean michel jarre'ın fas'ta, sahra çölü'nde verdiği konserde "education" olarak yorumlanmış parça.

  şukela bir yorum olmuş.
 • jean michel jarre'ın sekizinci stüdyo albümüdür ve 1988 yılında a&m records tarafından yayımlanmıştır. albüm, birkaç farklı türden oluşmuştur. bu türler arasında senfonik endüstriyel rock, arap müziği, pop ve etnik elektro jazz sayılabilir. bu albüm ingiltere listelerinde 2. sıraya kadar yükselmiştir.
 • (bkz: mike duncan)
 • mike duncan reyizin yaptığı podcast serisi dün itibariyle bitti. 10 yıl falan sürdü sanırım. reyizin bir sonraki işi ne zaman başlar bilemiyorum ama başka bir seri olacağını son bölümde söyledi. onun da history of rome ve revolutions gibi çok yüksek kalitede olacağına şüphem yok.
 • tracy chapman - talkin' bout a revolution - video video
hesabın var mı? giriş yap