• bir "upper;" hem aktivite, hem de cevrenize gosterebildiginiz ilgiyi maksimize ediyor. uzun vadede sonuclari, "tedavi ettigi" veya bastirdigi soylenen "rahatsizlik"larla ayni seyler. hiperaktivite, dikkatsizlik, vb.
  • nedense aylarca kullanmama rağmen üzerimde hiçbir etkisini hissedemediğim,sonunda değiştirdiğim,kırmızı reçeteyle almanın mümkün olduğu ilaç.
    (bkz: merkezi sinir sistemi stimülanı)
  • vize döneminde "sinir sahibi", final döneminde "akil hastasi" seklinde nitelendirilmenize neden olan davranis bozukluklarina yol acan, tahammülsüzlügünüzü maksimum seviyeye cikartip yumrukla cam filan kirmak, tekmeyle dolabin kapagini göcürtmek gibi isler yapacak kadar disavurumcu olmanizi saglamak seklinde yan etkileri olan ama bunun yaninda gercekten uyumamanizi ve harbi harbi 10 saat nonstop atom fizigi falan da calismanizi saglayan ne idüğü belirsiz limonlu draje.
  • bir tur uyarici ilac. farmakolojik etkisi amfetaminden cok kokaine benzer. sinir hucreleri arasinda dopamin birikmesi sonucu uyarici etkisini gosterir. dikkat eksikligi hiperaktivite bozuklugu olan cocuklarda ve narkolepsi(anormal anlık uyku istegi hastaligi) olanlarda kullaniliyor turkiyede kirmizi receteye tabi. methyphenidate( alfa2 fenil piperidin asetik asit) etken maddesi. konsantrasyonu bir yere toplamak icin kullaniliyor. bagimlilik yapma potansiyeli var. etkisi daha cok merkezi sinir sistemine yonelik.
  • öğrenci kimliğini kaybettiği söylenen hiperaktif çocukların aile, okul toplumsal yaşam düzeneğine uyum sağlaması için terapinin yanında verilen ilaç. çocuk konsantre olsun ki koyun edelim veya at ritalini kırsın kıçını çalışsın mantığındaki demokratik görünümlü tutucu ebeveynlerin can simidi.antisocial.com'da ezilip buruna çekilen 6 ritalinin kafa yaptığı yazıyordu; ben derim ki bi sikime yaramaz. sadece dopamin akışını 6 saat düzenleyip final zamanı adam gibi çalışmayı sağlar. 10'luk bir tabletin kana karışması yaklaşık 2 saati alır.etkisi ise ortalama 5.5 saat sürer..
  • (bkz: prozac)
  • south park da cartmanın dizi boyunca aldığı ve etrafta christina aguilerayı görüp şaşırmasına neden olan nane.
  • deli ilaç. dikkat toplama açısından mükemmel ama birkaç kereden sonra etki süresi azalmaya başlıyor. 15 dakikalık dikkat toplayabilite için öyle bir ilacı da almak anlamsız. normal bünyede etkisi kısa sürüyor.
  • gerektiği gibi kullanılırsa hakikaten mucizevi etkileri olabilen bir ilaç. özellikle dersler konusunda.
hesabın var mı? giriş yap