• back to the future serisinin yonetmeni..
 • (bkz: roger rabbit)
 • (bkz: contact)
 • (bkz: forrest gump)
  hollywood un kendi adını ön plana çıkartmadan, egosal maymunluklardan uzak durarak film çeken pırıltılı, dahi yönetmenlerinden.her zaman saygı duydum, duyacağım.
 • zaz'la gazla alakası olmayan adam...
 • amazing stories'i yapmisti,ayrica 13 hayalet'in kadrosunda da bulunuyor
 • gorsel efekt konusundaki yetenegi ve yaraticiligi oha boyutlardir. hizli kurgulardan sakinir hafifce kayan kamera hareketini pek sever. contact ve what lies beneath'teki ayna sahneleri yarar, nasil bir dahi oldugunu gosterir. forrest gump'a da koymustur bir yansima sahnesi ama filme alinmamistir. cast away'de de vardir mutlaka (ben farkedemedim)
 • robert zemeckis'in ustaligiyla ile herhangi siradan bir yönetmenin aleladeligi arasindaki farki anlamak icin bir örnek vermek yeterlidir: contact filmindeki ünlü sabotaj sahnesi. iki klip veya boklu bir bagimsiz cektikten sonra büyük bütceli stüdyo filmi yönetmenligine namzet olan siradan yönetmenin yalpalayacagi, en güvenli yöntemlere saldiracagi yerde zemeckis "bütce elvermez" demeyip risk almaktan cekinmemis, bol bol patlamayla sansasyon yaratacagi yerde olaylari bastan asagi jodie foster'in acisindan aktarmayi tercih etmis, sonucta iki kati bir etki elde etmistir.

  zemeckis cekimleri ve filmleri "yenilikci" degildir elbette ama özgündür, "görülmemis" degildir ama asla siradanlasmamayi bilir, filmlerini kivami enfes tutturulmus bir tempoyla kurgular, acele etmeden, ayrintilara özen göstererek ama ayni zamanda sikmaksizin. kendisine muhafazakar oldugu iddiasiyla burun kivirip zemeckis'in birinci sinif yönetmenliginin verdigi hazlardan mahrum kalan eslere dostlara karsi savunmasi zordur ve cevrede sevmeyeni pek olunca biraz da gizliden gizliye sevilen bir yönetmen olup cikagelir zemeckis.
 • cektiği her filmin belli bir atmosferi olan ve o atmosferi izleyiciye aktarmayı çok iyi beceren, her filmini belli bir konsept dahilinde çeken ve bence en önemlisi sinema ve bilimkurgu tarihine back to the future ve forrest gump gibi şaheserler katmış aşmış kişi.
  ayrıca bu kişi bambaşka türleri***** aynı konsept`back to the future dahilinde mükemmel bir şekilde birleştirmiştirmeyi başarmıştır ekibi ile beraber.
  (bkz: gaza gelen)
  en son polar express adlı cgi animasyonu yönetmiştir.
hesabın var mı? giriş yap