• piyasada satılmakta olanların en alası elektro lux tarafından yapılmış süpürge.

  hazır elektirkli süpürgeler bir yüzyılı devirmiş iken, bunların devri açılsın her evde bir tane dönüp dursun derim ben : (bkz: electrolux trilobite za2 robot süpürge)
 • (bkz: roomba)
  (bkz: roboturka)
 • aradım taradım araştırdım sonunda şu sonuca vardım:
  1- neden alayım ki?
  evinde hayvan besleyenler, ofiste temizlik elemanı bulundurmayanlar, haftasonu kıymetli vaktinin tamamını temizliğe vakfetmek istemeyenler için biçilmiş kaftan. hem de merak ediyorum ya, evde minik bir r2d2 gibi ortaıkta gezen droidimiz olsa fena mı olur

  2- hangi marka peki?
  sektörde lideri üç marka var. irobot ,samsung ve neato. irobot sektörün en tanınanı türkiyede de satışı var. samsung yeni modelleriyle sektörde yer edinmeye baya kararlı, neato ülkemizde çok tanınmıyor olsa da dünya çapında bir üne sahip ve tabiri caizse bu işin "babası" olarak nitelendiriliyor. yakında da türkiyede satışa başlayacak. bunun dışında lg, philips gibi tanıdığımız markaların da ürünleri var ama yine de ilk üçe giremediler.

  3- peki hangisini seçelim? ben evde golden besleyen, çalışan ve çocuk sahibi bir insan olarak yoğun bir araştırmadan sonra neato'ya karar verdim. emiş gücünün yüksekliği, fiyat ve kalite parametreleri beni cezbetti. bunlar dışında en iyi haritalama özelliği samsungda fakat youtube karşılaştırma videolarından gördüğüm kadarıyla bunun başında "stucking" denen bir illet var. yani yere düşmüş bir atkı, tshirt vs bu robot kardeşimizi tıkayabiliyor ta ki siz işten gelip onu can çekişmekten kurtarana kadar. neatoda bu yok mesela. benim amacım zaten ben işteyken o da süpürsün olduğu için kendi işinin kendi görebilen bir robot daha mantıklı. hem de neato signature modeli hayvan tüyü toplama konusunda en iyisiymiş. bu da karşılaştırma videosu :
  http://www.youtube.com/watch?v=pcnbgjcnco4

  4- iyi de ne kadar harcamam lazım?
  valla hacılar samsungun türkiyede satılan ürünü 3 jenerasyon eski, irobot stoklarda yok, neato satışa sunulmadı falan derken bir baktım bu işi türkiyeden çözmek çok zor. sahibinden.com da var bir kaç ilan ama sizin istediğiniz model olması ihtimali çok düşük. onun için ebay.uk adresinden alıp, yakın zamanda türkiyeye gelmesini beklediği bir yakınıma rica edicem sanırım. ha varsa daha güzel bir yolunu bilen, yeni fikirlere açığım.
  benim tahminim ben bu işi 750-800 tl ye çözerim.

  5- valla mı?
  valla

  yıllar sonra gelen edit: gelmedi pezevenk!
  2020 editi: olaylar çok büyüdü, piyasaya xiaomi girdi falan bu incelemenin bir hükmü kalmamıştır.
 • kedi almak yerine bunlardan almaya karar verdim evde dolaşıyor falan aynı his çok güzel icat.
 • evlere almak için henüz erken, emekleme aşamasında olduğunu düşündüğüm teknoloji harikası.
  fikir güzel fakat süpürgenin küçük haznesi çabuk doluyor, hazneyi ve fırçaları temizlemek için de neredeyse süpürge yapmak kadar uğraşıyorsunuz. sonuç; aylardır mutfakta yatarak bekleyen bir robot süpürge.
 • bu zımbırtılardan satın almamış biri olarak fikirlerim şöyle:

  şarjlı süpürgelerin prize takılanlar kadar güçlü çekmediğini görüyorum. en güçlü şarjlı süpürge bile sık sık dock'una gidip kendini şarj etmek zorunda.

  evde yerde duran her şey, kablo olsun, eşya olsun, kıvrılmış halı uçları veya kalın halıların bu aletlerde olumsuz etkiler yapacağını düşünüyorum. çok kanıksadığım tek bir küçük basamak dahi, bir duvar etkisi ile, cihazın geçmeyeceği bir engel oluşturacaktır.

  bu nedenlerden ötürü böyle bir pahalı aleti almadan bir haftalık test imkanının sağlanması veya bir arkadaşınkini ödünç almanın faydalı olacağı kanaatindeyim.
 • lg tarafından mini bir reklam/karşılaştırma videosu hazırlanmış olan sevimli r2d2 kuzenidir.

  işte o video!!!
 • almaya çok hevesliyim ama
  hangi marka
  hangi model
  ve kaç para ödenir kullanan varsa bi şey etsin ?
 • yaklaşık olarak bir yıldır moneual rydis mr6803vm modelini ofiste kullanıyorum, artık bir şeyler yazayım,

  ofizimiz yerden ısıtma, bu sebeple kış aylarında yerden sürekli toz kalkıyordu ve yeteri kadar havalandırma yapamadığımız için hava kalitesi düşüyordu, biz de günlük olarak ofisi temizleyemediğimiz için ya nasip ya kısmet diyip bu ürünü 2bin liraya aldım.

  akşamları saat 9 da çalışmaya ayarlı, tüm gün şarj ünitesinde kuzu kuzu bekliyor ve akşam saati gelince çıkıp 85 m2 ofisi temizleyip geri dönüyor, nadirende olsa bir yerlere takılıp dönemediği oluyor, sabah gelince yerine bırakmak gerekiyor. takılıp kalmaması için yerde dolaşabileceği kablo bırakmamak lazım ve bazen dar alanlara sıkışıp kendisini çıkaramadığı oluyor.

  vakum, ıslak ve hibrit temizlik yaptırılabiliyor, hepsini de güzel yapıyor.

  haftada bir toz haznesini boşaltıyorum ve iyi ki almışım diyorum, dip bucak her yeri her gün bir insana böyle temizletemezdik.

  ev için ne kadar kullanışlı olur bir şey diyemem ama ofis için çok faydalı.
hesabın var mı? giriş yap