• ışık tanrısı gibi ölümsüz bir bilim kurgu romanının güzide yazarı..
 • nine princes in amber kitabi da ithaki tarafindan turkceye cevrilecek olan yazar. ayrica american godsi ilk okuyanlardan neil gaimanin yakin dostlarindan.
 • işık tanrısı'yla (biraz da çevirmenin uyuyarak çeviri yapma alışkanlığı yüzünden) dağın fare doğurmasına sebebiyet veren yine de bilim kurgu'nun ön saflarında yer almayı başaran birey. and call me conrad kitabını frank herbert'ın "dune: çöl gezegeni" kitabıyla aynı yıl yayımlayan sonuç olarak herbert'la bilim kurgu ödüllerinin en şerbetlisi olan hugo'yu paylaşan yazar.
 • son yüzyılın en büyük yazarlarından biri, belki de en yaratıcı olanı. son zamanlarında bile fikirlerine, projelerine, kitaplarına ve hikayelerine tutunmuş, umudu kesmemiş, muhteşem amber serisine bir kısa hikaye daha kazandırmış... lakin amber lordlarına bahşettiği iyileşme yeteneği sanki intikam almış kendisinden...

  58 yaşında, tüm o muhteşem fikirleriyle birlikte, kanser nedeniyle göçmüş gitmiş çünkü...
 • 1937-1995 ünlü bilim-kurgu ve fantastik yazarı.

  amber yıllıkları
  işık tanrısı
  bu, ölümsüz gibi klasiklerin sahibi.

  hugo ve nebula ödülü sahibi zelazny, neil gaiman'ınamerikan tanrılarıisimli kitabını da adadığı ve hayran olduğu yazardır.

  şu sıralar sönmez güven nebula ödüllü dream master isimli kitabını da çevirmeye hazırlanıyor diye de haber verelim, hayranlara müjde verelim.
 • acayip bir anlatım tarzı var.

  adam bir dağ anlatmış. okuyosunuz okuyorsunuz, kafanizda turlu turlu şeyler canlanıyor, bir oraya bir buraya gidip geliyorsunuz en son, "aaaa, anlattığı şey dağmış" diyorsunuz. geri donup tekrar okuyorsunuz ne güzel yazmış diye...

  hikayenin birinde venus'te geceyi ve gün doğumunu anlatmış. o paragrafi en az 20 kere okumusumdur.

  çok acayip bir yazar. tavsiye ederim.
 • bence uzak ara en iyi bilim kurgu yazarı, tolkien'den sonra en iy fantazi yazarıdır. zaten çoğu öyküsünde fantazi ve bilim kurgu içiçe geçmiştir. ölümsüz ve çok güçlü karakterleri çok iyi anlatır, özellikle normal insanlardan farklı motivasyonları bu tür karakterlere çok iyi yedirir. entrika ve ihanet öykülerinde sık sık karşılaşılan öğelerdir. işık tanrısı sağlam bir din taşlamasıdır (okumadan önce hesse'nin sidartha'sının okunması neredeyse gereklidir, kitaptan alınan zevki iki katına çıkartır) öykülerinin temelini çeşitli mitolojiler oluşturur. mükemmel öngörüleri vardır, bilim kurguyu bilim ile açıklamaya çalışmaz (bu yüzden arthur c.clark ve isaac asimov türevi yazarlardan ayrıdır) buna rağmen my name is legion 76 yılında günümüzdeki internetin neredeyse 10 yıl sonra anca olabileceği bir ortamda geçer. wilderness isimli gerçek bir olaydan yola çıkmış bir western kitabı da vardır. tolkien'den sonra en sevdiğim yazardır. neil gaiman kötü bir zelazny taklididir ancak.
hesabın var mı? giriş yap