aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • yeni yayınlanan fragmanıyla heyecanlandıran, söylenene göre otobiyografik ögeler de taşıyan alfonso cuaron filmi. görüntülere bakınca hafif bir emmanuel lubezki hissiyatı alınsa da bu filmde cuaron, kameranın başına kendisi geçmiş. (bkz: paul thomas anderson)

film, dünya prömiyerini 30 ağustos’ta venedik film festivali‘nde yapacak. toronto’yu vs de gezdikten sonra netflix’te yayınlanacak. beklemedeyiz.
  • 2018'ın altın aslan ödüllü alfonso cuaron filmi.
  • alfonso cuaron'un yazıp yönettiği, şimdiden hayvanlar gibi övülen, cuaron faktöründen dolayı acaip merak ettiğim film.
  • hafta sonu karışacak olan başlık.

acilen roma (film) başlığının açılması gerekmektedir.

cuma gününü hasretle bekliyoruz.
  • meksikalı yönetmen alfonso cuaròn tarafından netflix için çekilen başyapıt.
  • 2018 los angeles film elestirmenligi birligi odullerinde en iyi film odulunu almistir.
  • yönetmenliğini oscar ödüllü yönetmen ve senarist alfonso cuarón'un yaptığı 2018 yapımı netflix filmi.

dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 75. venedik film festivali'nde yapan ve burada büyük ödül olan altın aslan'ı kazanan film, ülkemizde ise film listesine son dakikada eklendiği filmekimi 2018'de seyirci ile buluşmuştu.

cuarón'un bugüne kadar gerçekleştirdiği en kişisel proje olan ve yönetmenin 2013'te büyük ses getiren gravity'den bu yana çektiği ilk film olan roma, mexico city'nin orta sınıf ailelerin yaşadığı roma mahallesindeki bir evde hizmetçi olarak çalışan genç cleo'yu konu alıyor. kendisini yetiştiren kadınlara bir sevgi mektubu niteliğindeki filmde cuarón, kendi çocukluğunu anımsayarak 1970'lerin çalkantılı siyasi ortamındaki sosyal hiyerarşi ve aile içi çatışmaların canlı ve duygusal bir portresini çiziyor.

film bu cuma günü netflix üzerinden ve sınırlı sayıdaki sinema salonunda gösterime girerek biz sinemaseverleri yılın en merakla beklenen yapıtına kavuşturacak. merakla bekliyoruz efendim.

edit: filmi nihayet birkaç saat önce izledim ve büyük bir merakımı giderdim. açıkçası filmin birçok ödül alması ve özellikle sosyal medya başta olmak üzere birçok yerde aşırı derecede övülmesi ve neredeyse hiç kötü yorum ile karşılaşmamam beni biraz tedirgin etmişti çünkü en son böylesine bir duruma call me by your name ve you were never really here filmlerinde şahit olmuş ama filmleri izledikten sonra ne kadar şişirilmiş olduklarını fark etmiştim. şükür ki bu filmde aynı hayal kırıklığını yaşamadım. filmin hikayesi ilk bölümlerde son derece sıradan görünmesine rağmen ilerleyen dakikalar ile birlikte ilgi çekici bir hale alıyor ve seyirciyi rahatlıkla içine çekiyor. tamamı cleo karakteri üzerinden ilerleyen filmde hikaye, malum olayın yaşandığı anda adeta enerjisini zirveye taşıyor. böylesine bir sahnenin bu derece etkili çekilmesi ve aktarılması en beğendiğim noktaydı. 1970'lerin hemen başında mexico city şehrine götüren hikaye dönemin sosyal, kültürel ve toplumsal yanlarına son derece doğal bir şekilde dokunarak perdeye aktarıyor. o dönemleri görmeyen biri dahi o zamanlar yaşanan depremi, dönemin popüler filmlerini, dünya kupasının 1970'de meksika'da düzenlendiğini, yapılan öğrenci protestolarını ve bunun gibi birçok ayrıntıyı film aracılığı ile öğrenebiliyor. farklı sosyal statülerde olsa dahi kadının karşı karşıya kaldığı zorluklar ve çaresizlik dünden bugüne bazı şeylerin çok da fazla değişmediğini acı bir şekilde ortaya koyuyor. tüm bu detayların yanı sıra filmin en öne çıkan yönlerinden birisi de görüntü yönetmenliğiydi. bol sayıda tek çekimin yer aldığı ve özellikle denizdeki boğulma sahnesi sekansında oldukça sakin kalmayı başaran kameranın durumu insanı gerim gerim geriyor adeta. bunun yanı sıra kameranın kendi ekseni etrafında yarım ve bir turluk dönüşlerinin sakinliği de çekim kalitesini oldukça yükseğe çekiyor. görüntünün yanında sese de değinmemek ayıp olurdu sanırım. diyalogları hiçbir şekilde engellemeyen ve arka plandaki varlığı ile filmi adeta doygunluğa oluşturan arka plandaki diyaloglar, köpek sesleri, uçak sesi, trompet sesleri vb. bütünüyle düşünüldüğünde bizlerin bihaber olduğu hayatların hikayesini aktarması bakımından son derece başarılı olan film, oscar yarışında en iddialı yapımlardan biri olarak öne çıkıyor.

filme puanım: 8,5
  • acilen roma başlığındaki film ile ilgili entrylerin roma (film) başlığa taşınması gerekmektedir. tanım: alfonso cuaron üstadın 2018'e damga vurmuş, almadığı ödül kalmamış ve oscarları da süpürecek filmi.
  • bugün itibariyle netflix'te çıkacak olan, oscarları silip süpürmesini düşündüğüm alfonso cuaron'un filmi.

ayrıca roma (film) başlığı açılıp, buradaki filmle ilgili entryler taşınırsa çok iyi olur.

edit: filmi izledim. açıkçası en iyi filmi kesin alır diyemiyorum, hatta alamaz diye düşünüyorum. ama en iyi yönetmen oscar'ını kesin alır. çekimler çok başarılı. kaliteli birinden çıktığı çok belli oluyor. konuşmalara bile gerek kalmıyor. teması; ne olursa olsun kadınlar hep yalnızdır.
hesabın var mı? giriş yap