• bbc'de yayımlanan hardtalk programına konuk olan cumhurbaşkanlığı başdanışmanı prof. dr. gülnur aybet'in "türkiye'de gazetecilikten mahkum olan yok" demesi üzerine sunucuyla bir tartışma yaşanıyor. tartışma kısmı 3.33'de başlıyor.

akp tayfasının kendi kanallarından başka kanallara çıkınca nasıl error verdiğini göstermesi açısından ibretlik. programda sorulacak soruları önceden alamayınca demek ki böyle oluyor.

https://youtu.be/ds2uay1n03i?t=211

edit: kadın haklı diyenler hangi ülkede yaşıyorlar merak ediyorum. bu kafayla ahaber bile fazla size. kuzey kore devlet televizyonunu hakkediyorsunuz (bkz). yıllarca fetö konusunda mücadele eden ülkedeki son muhalif gazete sözcü'ye alay eder gibi fetö suçlamasıyla iddianame hazırlanıyor (bkz). dünyada cezaevindeki gazeteci sayısında 1. sırada olan ülkede (bkz) kadın "gazetecilikten mahkum olan hiç kimse yok" diyor. akıcı ingilizce, modern kıyafetle bunları söyleyince haklı mı oluyor. ahmet şık da nedim şener de gazetecilikten tutuklanmamıştı. bu ülkedeki sıkıntı bu zaten. muhalif gazeteciyi kafana göre bir suçlamayla içeri atabiliyorsun. kadın tek bir gazeteci mesleği nedeniyle tutuklu değil diyor. ve siz de buna inanıyorsunuz. çomarkopter ropörtajını yapan çocuk ertesi gün gözaltına alındı. hangi suçlamayla? oğluna pantolon alamayıp intihar eden adamın haberini yapan gazeteci hemen ertesinde gözaltına alındı? (bkz) suç ne? suçun tanımı yok artık. iktidarın hoşuna gitmeyen şey suç.
  • hardtalk programı konsept olarak adı üstünde sunucunun konuğu sert soruları ve üslubuyla köşeye sıkıştırmaya çalışması üzerine kurulu bir program.

ilk entrydeki yoruma göre seyretmeden önce gülnur aybet’in çok fena hallere düştüğünü sandım fakat seyrettikten sonra gördüm ki aybet bu programın konsepti içerisinde sunucuyu püskürtüp haklı ve doğru donelerle sözünü söyleyen sayılı isimden birisi olmuş. gerçekten helal olsun.

özellikle tutuklu gazeteciler konusunda, hendeklerle işgal denemesi ve 15 temmuz darbe girişimi ile tutuklananların durumları ortada. hakkaniyete dair herhangi bir tartışmada türkiye cumhuriyeti’ni bu konudaki tutuklamalarda suçlayamazsınız. geçiniz.

edit: başlık sahibi baktı istediği etkiyi yaratamıyor, edit ile dakika başı entry içeriğini geliştirmeye çalışıyor.*
  • gülnur hanımı ilk defa gördüm ve dinledim, dalyarak sunucuya karşı harika performans sergilemiş.
  • başından sonuna kadar izlediğim sürükleyici tartışma. gazeteci kalitesini ortaya koyup bizim teyzeyi iyi sıkıştırıyor. kadının da gayet güzel ingilizcesi var ve yerinde argümanlarla hükümeti savunuyor. özellikle pkk ve ypg konusunda.

ama gelin görün ki gazetecilerin tutuklu olması hakkında yaptığı yorumla şahsımı yarmıştır. hele osman kavala davası hakkında “şu an dava devam ediyor konuşamam” dediği an bastım kahkahayı. tam o saniyelerde gazeteciden sağlam bir darbe almıştır. çünkü dünyada en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülke olan türkiye’de bu tutuklu olan gazetecilerin istisnasız hepsininin gazetecilikle alakasız bir suçla cezaevinde olduğu saçmalığını güzel bir şekilde savunmak imkansızdı.

--- spoiler ---

türkiye'de tutuklu gazeteci yok.
    --- spoiler ---

puhahahahaha.
  • error ilk entryi giren yazarın beyninde oluşmuşa benziyor zira bu videodan böyle bir sonuç çıkarmış. izleyince , bbc spikerinin sert sorularını güzelce yumuşatıp sonra suratına pis burun abandığını görebilirsiniz.
  • kadın epey başarılı bir tartışmacı ve hiç bir şekilde taviz vermiyor. bu, söylediklerinin büyük bölümünün yalan ve yanlış olduğu gerçeğini değiştirmiyor. suriye'ye yaklaşımı dışında ağzından çıkanların büyük çoğunluğu yanlış lakin bunun bir anlamı yok. kendisi cumhurbaşkanı danışmanı, işi bu ve görüyoruz ki işinde başarılı.
  • ingilizce pronunciation kasan bir ablanin erdogan'i savunmak icin oraya cikartilmasidir
  • bu iktidarın suyuna karınca bile su taşısa benim düşmanımdır.
  • ulan adamlar bizi bizden fazla düşünüyor. kendileri ülkecek, kıtacak kalkınmışken, insan haklarında, demokraside, özgürlükte arşa ulaşmışken, çevresindeki ülkelerde yaşayan insanlarda nefes alsın istiyor. kafa patlatıp program yapıyorlar ki nedir ne değildir belki birkaç kişi görüp aydınlansın. ama burda gelip kadın ağzının payını vermiş diyorsunuz utanmadan. nereye bakarsan bak, dünya'da en fazla hapiste gazeteci bulunan ülke türkiye. sıralamadaki diğer ülkeler, çin, vietnam, mısır falan. ikinci çin ile aramızda uçurum var. ama kadın çıkıp gazetecilik yaptığı için hapiste olan gazeteci yok diyor. "ünlü yahudi" diyen kişiyi savunuyor. gezi olaylarını finanse etmişmiş çünkü o yahudi.

aferin gençler, aynen devam. bizim "bilgili", "süper ingilizce konuşan", "hazır cevap" ablamız "gavur"un ağzının payını vererek harika bir performans sergilemiş değil mi? çünkü bizim iç işlerimize karışmazlar bir kere. bu ülkenin iyisi de bizim, kötüsü de. size ne lanet olası haçlılar?
  • akp’yi ve akp’lileri günahım kadar sevmem ama o sırada türkiye’yi temsil ediyorsa ona karşı tavır alamıyorum.

ancak yine de, gazetecilerle ilgili konuda verdiği cevaplarla gülünç duruma düşmüştür. kıvırmayı bilmiyor o net. ve hoşuma gitmeyen kısmı sürekli sunucunun sözünü kesmesi oldu. çileden çıkmış tavrı onu iyice haksız duruma düşürdü.
hesabın var mı? giriş yap