• sac uzerinde ufak dogranmi$ et parcalarinin pi$irilip onunuze direk sac uzerinde sunuldugu bir yemek ce$idi.. ka$arli, fistikli gibi ilginc ce$itleri vardir hepsi de cok lezzetlidir.. hic bir zaman hayalkirikligina ugramadigim nadir yemek ce$itlerinden biri..
  • kamyoncu lokantalarının bir numaralı yemeğidir...ayrıca içine pilav da konularak servis yapılabilir...
  • turitsik yorelerde altinda kucuk bir gaz ocagiyla isitilarak servis edilir boylece musteri* bunun taze ve yeni isitildigini dusunur tabiki yaniliyordur.
    (bkz: turk akli)
  • kurban bayrami ritueli.. kimyonu eksik edilmeyesi sey.
    (bkz: kokusunda davet var)
  • tunceli yöresine ait mükemmel ötesi yemek. olsa da yesek.
  • bu yemeğin daha mükemmeli, tarafımdan şu şekilde yapılmaktadır:

bir gün öncesinden et, soğuk suyla yıkandıktan sonra bir tencereye konur. etin üstü kapanana kadar sıvı yağ dökülür. daha sonra etin miktarına bağlı olarak bir veya iki çorba kaşığı yoğurt eklenir. tahta bir kaşıkla iyice karıştırılır. en nihayetinde kimyonu, karabiberi, kekiği, nanesi, kırmızı ve pul biberi ilave edilir. bunlar göz kararı ve baharatı ne kadar sevdiğinizle bağıntılı olarak konur ve tekrar karıştırılır. kimyon mümkün olduğunca fazladır. tuz kesinlikle konmaz. ertesi gün pişireceğiniz saate dek serin bir yerde veya buzdolabında muhafaza edilir. pişirmeden önce fazla olan yağın tamamı süzülür, üzerinde kalan yağ ve baharatla et kavrulur. tuz pişmeye yakın eklenir. istenirse domates ve biber de ilave edilebilir ama benim tercihim değildir. orta ateşte et suyunu salıp tekrar çekene kavrulur. şehriyesiz pilav, cacık ve kaşık salatası eşliğinde afiyetle yenir.
  • yağlı olur, hatta yağdan olur. çocukluğunuzun yufka ekmeğine dürüm yaptığınız kurban bayramı yemeği de olabilir mutlu hatırlanan. bu yemeğe lezzet katan geçmiştir, ortamdır, insanlardır, sevgidir. et yoktur içinde, anı yaşamak, anı yaşarken zevk almak gibi çoğu kişinin unuttuğu, bir çoğunun asla tanımadığı güzel duygular tad verir...
  • etin sac üzerinde kavrulması ile yapılan yemektir. normalde kavurma içine pek uğramayan domates (olmayınca daha hoştur), biber, soğan, sarmısak sac kavurmaya lezzet verir. yöreye göre farklı şekillerde yapılır fakat bence (ki türkiyede ayak basmadığım yer komadım) iskenderun belen'deki kurtoğlu restaurant en iyisini yapar. sarmısakları ziyan etmez, acısını tam ayarlar. ustası ölmesin inşallah.

(bkz: anne ben gurme oldum)
  • ilk defa denizli yöresinde, selçuklu sultanı kılıçarslan'ın sefer sırasında acıkan torcomen atlı birlikleri için kaptırdığı yemek.
    sonradan denizli ,manisa ve aydın yöresinde ünlü olmuştur. mutlaka 3-6 aylık kuzunun, denizli dağlarında kekik ile beslenmesi ile oluşan aromasıyla yapılmalıdır.
    yine sadece denizli yöresinde yetişen bir bitki olan kekik, bu kuzuların etine ayrı bir tat katmaktadır. denizlide yenmeyen saç kavurma asla aynı tadı barındırmaz. işte kekikte olay.
  • geçen kış sık sık yaptığım yemek, yanında bazlama ve ayran ile nefis oluyor...
hesabın var mı? giriş yap