aynı isimde "şahsiyet" başlığı da var
  • haluk bilginer'in başrolde oynadığı, toplumsal ve siyasi pek çok olaya göndermeler yapan harika bir yerli dizi. kısa, öz ve oldukça manidar olmuş.

beğendiğim bir replik:

‘’bu burçlar falan var ya astroloji yani, prensip olarak çok saçma bir defa. insanın kişiliğini doğum tarihinden anlayamazsın. hele geleceğini tahmin etmek, doğum tarihiyle olacak şey değil o. o nasıl olur ancak biliyor musun? doğum yeriyle. insanın geleceğini de kişiliğini de doğum yeri belirler. esasında bu burçları doğum yerine göre ayarlamaları lazım.

bak, insanın doğum yerine göre kehanette bulunsalar mesela onu anlarım. sonuçta trablus'ta, peşaver'de ya da angola'nın herhangi bir köyünde doğmuş bir çocuğun hayatının neye benzeyeceğini tahmin etmek zor değil. eh… toronto'da, oslo'da, tokyo'da doğmuş da az buçuk ne olacağı belli. bizim anadolu insanı bunu bilir mesela. onun için de yeni tanıştığı bir kişiye “burcun ne?” diye sormaz. “memleket nere?” diye sorar.

bir de yükselen burç meselesi var. o da vatandaşlık oluyor, yani hangi ülkenin vatandaşı olduğu. o da önemli. suriye'de doğmuş bir suriyeliyle suriye'de doğmuş bir fransızın kaderi aynı olmuyor tabi. burcum halep ama yükselenim fransız. o zaman iş değişiyor tabi. ya da burcum kongo yükselenim belçika. durum farklı. işte benim burcum da kambura. benim kaderim de kambura. ben eğer bugün buralara geldiysem, sırf kambura'da doğduğum içindir.’’

cemil, şahsiyet, 6.bölüm
  • madem öyle hatırla.

ersun erdemir: jandarma yüzbaşı. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

şeyhmus cansin: bayındırlık müdürlüğü’nde işçi. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

hamit abdulsemetoğlu: matbaacı. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

mehmet seyitoğlu: ziraat bankası’nda memur. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

şeyhdavut oruç: derik belediyesi’nde memur. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

ümit ergin: ilköğretim okulu müdür başyardımcısı. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi. ömür boyu kamu hizmetinden men edildi.

sabri ajak: traktör bayii. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

silahattin kuray: beyaz eşya bayii. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

mehmet gatgar: tedaş teknisyeni. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

ali atasoy: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi. ömür boyu kamu hizmetinden men edildi.

burhan ertaş: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

nizam denli: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

sadettin deniz: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

recep sakız: kızıltepe kaymakamlığı’nda yazı işleri müdürü. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

ahmet günay: tedaş vinç operatörü. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

kerem aykaç: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

şemsettin aslan: nakliyatçı. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi. (fuhşiyata tahrik suçundan 7.5 yıllık zamanaşımı dolduğundan dava düşürüldü.)

hamit aydın: ziraat bankası’nda veznedar. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

harun uras: muhtar. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi. (fuhşiyata tahrik suçundan 7.5 yıllık zamanaşımı dolduğundan dava düşürüldü.)

mahmut telli: derik ziraat odası başkanı. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

teyyar salman: orman işletme şefliği’nde şoför. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

enver adanç: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi. kamu hizmetinden ömür boyu men edildi.

şeyhdavut dora: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

cüma uraş: mardin vakıflar imareti’nde çalışıyor. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

rıdvan bayraktar: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis verildi, ancak iyi hal ve yaşının olay tarihinde küçük olmasından dolayı cezası 3 yıl 10 ay 20 güne indirildi.

abdulaziz sarıoğlu: dava açıldı, ancak eylem teşebbüs aşamasında kaldığı gerekçesiyle ve iyi hal indirimleriyle 1 yıl 4 ay 20 gün hapis verildi.

emine akyol: gündelikçi. ırza geçmeye iştirak ve fuhşiyata tahrik suçlarından 9 yıl hapis.

türkan temel: ırza geçmeye iştirak ve fuhşiyata tahrik suçlarından 9 yıl hapis.

işte n.ç.ye tecavüz eden o yaratıkların isimleri. keşke hepsi ölse.
  • --- spoiler ---

9. bölüm ortaları bunca yıllık sinema dizi izleyicisiyim, çok atıf gördüm ama müjde ar'ın 36 sene sonra 'iffet'in rövanşını alışı kadar başarılısını az gördüm. sahneyi az daha uzatsaymişsin onurcuğum saylak.
    müjde ablam küfürü de bastı ohhh

--- spoiler ---
  • diziyi bitirdim ama ben de bittim. günlerdir ne yazsam diye düşünüyordum, sonunda kendimce yakaladığım ufak bir detayı paylaşmak istedim.

--- spoiler ---

5.bölümde agah bey, nazif-naz ile içerken nazif bir ara şöyle diyor: "hani bir kız vardı güzelce, sungurlar pazarlıyordu hatırladın mı? galiba ben ilk kez o kıza söyledim agah"

bu bahsi geçen kız reyhan. o sahneyi tekrar izlerseniz konu açılınca agah bey'in yüzünün değiştiğini anlarsınız. hani seviyoruz böyle amerikan dizilerinde dizinin finali aslında önceki bir bölümde verilmesini, aynısı şahsiyette var. o yüzden gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki izlediğim en iyi 10 dizi arasına girdi şahsiyet. finaliyle beni bu derece vuran bir dizi daha hatırlamıyorum.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler 1. bölüm ---

haluk bilginer'in televizyonu açtığı sahnede, hani şarkısını söyleyen neco'yu görmesi; görüp de şöyle bir kalakalması sonrası "başpiskopos" deyu çığıracak deyu bekledim bir an da, içten içe sırtardım.

(bkz: tatlı hayat)

--- spoiler 1. bölüm ---
  • kadınları en kadın dertlerinden yakaladı derken bıçağı iyice döndürüp pedofili, soytarı basın, satılmış bürokrasi ile yakmış dağıtmış ezmiş geçmiştir. sabaha dek evde deli danalar gibi bir aşağı bir yukarı yürütmüş, o saatte açık tekel bulabilir miyim ki dedirtmiştir. iki saatlik uykuyla işe geldim, hiçbir şeye konsantre olamıyorum, bir şey yiyip içmek hak getire. övgüler zaten diz boyu, ben direkt kişisel balyoz etkisi sahnelerimi sıralayacağım.

--- spoiler ---

*taciz geçici felçtir. uğradığınız an gerçekliğini algılayamaz özellikle çocukken olmuş ise yıllar sonra alakasız bir yerde birden ya da tetikleyen bir durum olunca hatırlarsınız. nevra' nın aydınlanma anı muazzam örnekti buna. ülke kadınlarının yarısı bu sahneyi donarak izlemediyse ben de bir şey bilmiyorum...
    *"abimle de öpüşür müsün?" öyle orman kenarlarında sapıklara has bir düşünce tarzı değildir, yanıbaşımızdadır. türkiye' de bir kadın bir kere vermişse bacaklarını açmış herkese vermeyi bekliyordur ve bu fırsat değerlendirilmelidir. masum bir öpücüğün bir minicik kızı açık hedef yapması...
    *ateş' in savcıyla telefonda konuşurken
    kafayı döndürüp merhum gazetecilere baktığı sahne. ne desem az. hiçbir zaman bir spotlight işi çıkaramayacak olmamız, o filmde de durmadan uğur mumcu diye sayıklarken bu dizide suikastı resmen tekrar yaşamak...
    *başkomiserin tiradı. şahsiyetli devlet memurlarının meslekteki hasiktir?! anı. bu anı geçen sene birebir yaşamışlığım...
    *taşranın, boşluğun, cehaletin, enerjiyi düzgün yönlendirememe ve cinselliği bastırmanın, seksin en arka planda olduğu öylesine yapılmış evliliklerin her gün mayın gibi bir yerlerimizde patlaması. ortadoğu ülkelerinin bu arabesklikte ısrarı, yetmezmiş gibi bir de acayip bir çocuk fetişi...
    *n.ç., ensar, sivas katliamı derken tüm dizinin türkiye' nin kısa bir özetini geçmesi ve olayın zaman, iktidar, dönem dinlemediği ve korkarım ki dinlemeyecek oluşu...

--- spoiler ---

hakan günday sen bir toplum mühendisisin.
    onur saylak eline koluna sağlık.
    ve tüm ekip gurur duyun zira tarih yazdınız, bu işin çaycısı olmak için neler vermezdim.
  • --- spoiler ---

bomba patliyor elli kişi ölüyor panik olmuyorsunuz, teker teker ölünce mi panik oluyorsunuz?
    --- spoiler ---
  • "intikam gecikmiş bir nefs-i müdafaadır"

bu diziyi ben yere göğe sığdıramam, yok.
  • başından sonu belli, planlı programlı bir dizi yapınca ne kadar da farklı oluyormuş değil mi?

--- spoiler ---

agah bey’in nazı öldürmeye giderken kendi kendine, “evde yoksa öldürmekten vazgeç.” diye tekrarlamasına o sırada anlam verememiştim, ama dizi bitince anlaşıldı. naz o bölümde, “hani bir kız vardı güzelce, sungurlar pazarlıyordu, hatırladın mı? galiba ben ilk kez o kıza söyledim agah” demişti, finalde anladık ki o kız reyhan’dı. demekki nazif, reyhan’a dokunmamıştı. bu agah bey’in onu öldürmekten vazgeçmesi için hafifletici bir sebepti, ama o ahıra kadar gidip küçücük bir kızla birlikte olmayı düşünmüş olması da nazif’i hala suçlu yapıyordu. agah bey, nazif’le olan eski görüntülerini izlerken bu muhasebeyi yapar ve kararı şansa bırakır. evdeyse öldürecek değilse affedecektir.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

buradaki bütün arkadaşlar ve bu yayını izleyen milyonlarca insan şunu biliyor ki, eğer bir devlet görevlisi gereken neyse yapılıyor diyorsa, hiçbir şey yapılmıyordur.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap