• eksik ama bazen her gerçekten daha gerçek olan gerçeklik.
 • realitesi tartışılası konu...varmıdır? yokmudur?sorunsalının ana noktası...
 • "gercekleri asmak" olarak da tanimlanabilecek bir kavram.

  insanlara hayal ortaminda fantastik ya da bilimsel yolculuklar yapma imkani saglamaya elverisli bir teknoloji, ki baslangici 1920'li yillara dayanir. o donemlerde simulatorler yardimi ile saglanan bu teknoloji kisa bir zaman sonra kafaya takilan baslik ve gozluklere yerini birakmistir.

  gunumuzde ise uc boyutlu bilgisayar animasyonlari yardimiyla saglanan gercek olmayan bir ortamdir.
  bir nevi insan beynini yaniltmaya dayanir. insanin duyulariyla, sanal ortami birlestirerek kisiyi, o ortamin bir parcasi haline gelmis hissetirmektir. (ucak simulatorlerinde oldugu gibi; ucak simulatorlerinde, pilot kabinine gore tasarlanmis olan ortamda hareketlilik vardirr. pilot adayinin hareketlerine gore kabin harekete gecer) bu anlamda bir celiskiyi de gozardi etmemek gerekir. burada, sanallik gerceklige oykunen/ozenen bir kullanima sahip. sanal gerceklik, yalin gerceklige benzedikce/yaklastikca basariya ulasmis sayilir. oysa duslerin gerceklenme tutkusu bambaska bir talebe gonderme yapar. gerceklemek istedigimiz dusler, mevcut gerceklige sigmayan, onu asan ve ondan daha 'mukemmel' seylerdir. duşlerimiz, gerceklik statusune gecmek ama daha iyi bir yeni gerceklige donusmek ister; mevcut gercekligi olabildigince iyi taklit etmek değil.
  (bu haliyle, sanal gerceklik, ozgurlesmeyi degil, yalnizca, mevcut toplum duzeninde gereksiz baskilarla kusatilmis alanları (cinsellik gibi), toplumsal duzeni degistirmeyecek ve onu tehdit edemeyecek bir formda 'muzdarip' bireylere acmak; onlari, sahte bir ozgurluk oyunuyla uyutmak anlamina geliyor.)

  sanal gerceklik tabii ki sadece simulatorler icin tasarlanmis bir teknoloji degildir. bu yolla, ileride, gundelik/pratik hayata yonelik gelismeler dogrultusunda, hayati kolaylastiracak cok ilginc isler yapilabilmek de mumkun gozukmektedir. mesela, ayni sanal yerde iki kisi ortama tam hakim olarak bir toplanti yapabilir; insanlar "sanal alis veris merkezi"lerinden ihtyiaclarini gorurler; "internet bankacaligi" ile para akisini gerceklestirebilirler, "sanal ofis"lerinden islerini takip edebilirler ya da evinden cikmayan bir cerrah, acil bir ameliyati evindeki ve hastahanedeki aletler yardimiyla hemen orada, yapabilecek olabilir vb gibi...

  son olarak, benim sevdigim tanimi ile sanal gerceklik; "daha iyi bir yasama yonelik duslerimizi, gercek dunyada gercekleyebilmek icin bir seyler yapmamiza yardimci olan ya da bu dogrultudaki 'birikmis' anksiyetemizi sanal elma sekerleriyle desarj eden bir oyun bir sanal cennet"tir.

  (yararlanilan kaynak sahipleri; kerem kandemir/bir iletisim ve etkilesim fantezisi olarak internet
  nadir kemal yilmaz/sanal gerceklik nedir?)
 • (bkz: existenz)
 • sanal ve gerçekliğe nasıl baktığımızla ilintili bir mevzudur.
  gerçek, sadece gerçek sandığımızla ilişkili.. bizim gerçek sandığımız, bir başkasına göre bambaşka bir hisle görünebilir. baktığımız her noktada kaçımız gerçekliği / gerçekleri görebiliyoruz ki çat diye? hem kaçımız bakıyoruz ki görmek için?
  (bkz: gerçeğin halleri)

  sanal, gerçeğin hayal edilebilir kısmı aslında. gerçeklere inat, hayal kısmının varlığıdır onu çekici kılan. eller, kollar, ses, ten, yüz değil de fikirlerdir çekici kılan.. işte o fikirleri ortaya dökendir sanal değil de gerçek olan. o gerçekliğin üstüne kurduğumuz hayaller de sanal.

  bir de vakti zamanında bir yazar demiş; "ve hayal ve gerçek hala kardeş.."
hesabın var mı? giriş yap