• il festival della canzone italiana di sanremo, italya'da bulunan sanremo şehrinde gerçekleştirilen, yalnızca bu organizasyon için özel olarak bestelenen şarkıların yarıştığı popüler bir italyan müzik festivalidir. çoğunlukla festival di sanremo ve italya dışında sanremo music festival olarak bilinir. eurovision şarkı yarışması'nın ilham kaynağı olmuştur.
  • 2. dünya savaşı sonrasında düzenlenmeye başlamış ve italya'nın dünya müzik piyasasına kazandırdığı eşsiz şarkıların ve eşsiz yorumcuların mabed festivalidir.

    1997'de eurovision'da türkiye'nin ardından 4. gelen italya, 'bizim sanremo'muz var, sizin uyduruk eurovision'unuzda karizmamızın çizilmesine izin veremeyiz, yarışmadan çekiliyoruz,' demiş ve 2011'e dek katılımına ara vermişti. bu 14 yıllık dönemde ebu'ya italya'sız bir prodüksiyonun çok zayıf olduğuna dair o kadar büyük baskı yapıldı ki, rai bir şekilde ikna edilip yarışmaya dönmesi sağlandı. hali hazırda italya, referans ülkelerden olduğundan doğrudan finalde yarışıyor.

    eurovision şarkı yarışması'ndan bağımsız olarak sanremo müzik festivali, avrupa'nın en seçkin ve en köklü etkinliklerinden biri olmayı bugün de sürdürüyor.

    sanremo kadar sükse yapmamış olsa da portekiz'de düzenlenen benzer konseptteki organizasyon festival da cançao'nun da müzik dünyasındaki saygınlığını on yıllardır koruduğunu ilgili müzikseverler için ekleyelim.
hesabın var mı? giriş yap