• anglo-sakson dünyanın st. john's wort*/ johanniskraut adıyla tanıdığı; hristiyan dünyasında kutsal olduğuna inanılan, isa'nın haç kanı, isa'nın yara otu gibi adları da olan; bizde sarı kantaron başta olmak üzere binbirdelik otu, yara otu, mayasıl otu diye de bilinen bitkiye adını veren sarı çiçekleri olan bir ottur.
  latince adı hypericum perforatum olup, perfore yani delik manasındaki tabirin türkçe ada da yansıması görülmektedir.
  iltihap giderici ve yara kapatıcı özelliği olan otunun suyu türkiye'de genelde alta kaçırma ve diğer iç organ hastalıklarında oturma banyosu olarak kullanılsa da, asıl özelliği sinir teskin edici, müsekkin özelliğidir.
  en garip yanı ise siyah tüylü hayvanlarda yenildiğinde allerji yapmaması, beyaz tüylü hayvanlarda ise ölüme varan deri hastalıklarına yol açmasıdır.
  yine knataron adıyla anılan ve tek başına ağza alınmayacak kadar acı bir tadı olan, son derece güzel, biraz papayayı andıran portakal rengi dilimli bir meyveye sahip, çekirdekleri çıkarılıp ezilen meyve balla karıştırılarak mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan isimdaşıyla aynı olup olmadığı ise merak edilmektedir. araştırılacaktır. aramaya inanılacak, bulunacak, öğrenilecektir. doğal gıda destek hattı doğadadır.
 • (bkz: kantaron çiçeği) olan bitkinin büyüsel özellikleri de olduğuna inanılmaktadır. eski roma'da şeytan kaçıran adıyla tanına bitkinin, kötü ruhları hastalıkları kovmakta kullanıldığı; evleri yıldırımlardan koruduğuna inanıldığı söylenen bitki özellikle 24 haziran'da adını aldığı aziz john yortusu'nda evlere sıklıkla asılır.
 • ticari* sekilleri bulunan, antidepresan etkisi kanitlanmis, hypericin iceren bitki. etkisinin gorulebilmesi icin gunde, %0.3 hypericin iceren tabletlerden toplam 1 mg alinmasi tavsiye edilmektedir.
  (bkz: sari kantaron)
  (bkz: http://www.sjwinfo.org/)
 • latincesi :hypericum perforatum

  bitki çiçeklenme zamanı güneşli havalarda toplanır havadar bir yerde 35ºc de kurutulur.
  sepi maddesi, flavonoid, hyperizin, glikozit ve diğer maddeler içerir.
  bitkinin ağrı dindirici, safra kesesini uyarıcı özelliği vardır.
  sakinleştirici etkisi nedeniyle kronik mide, karaciğer, safra kesesi ve böbrek şikayetlerinde, jinekolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır.
  kalbi ve karaciğeri kuvvetlendirir, böbreği temizler, yaraları iyileştirir.
  çay olarak;1 çay kaşığı bitki1/4 litre suda bırakılarak veya kaynatarak hazırlanır ve gündüz içilir.
  binbir delik otunun yağını elde etmek için çiçekli bitki zeytin yağı içerisine batırılıp bir şişe içinde 14 gün güneşte bırakılır ve zaman zaman sallanır. bu yağ yanık yaralarında, güneş yanığında ve hemoroidde kullanılır.
  aşırı kullanım derisi hassas kişilerde allerji yapar.
  bu yağ koyu kırmızı renktedir.
  çiçek yaprakları ve küçük yaprakçıklarda yağ dokusuyla bezenmiştir. işığa tutulduğunda küçük delik olarak algılanır.
  bu adı buradan gelmektedir. yağda bulunan çözünen kırmızı renk maddesinde karotin (vit.a) bulunur.
  yağın hormonal etkisi sebebiyle erkek ve kadınlarda yaş dönümü olumsuzluklarında başarı gösterir.
  kadınların adet düzensizliklerini dengeler. yağ midedeki asit dengesini normalleştirir. safra kesesini uyarır. mide barsak fermantasyonunu düzenler.
 • sindirime olan katkıları dışında, huzursuzluk ve stresi azaltmasından ötürü bir çeşit mutluluk otu...
  insan sarı kantaron çayının saman benzer tadı, kokusu ile nerde mutluluk diye düşünse de inançla içmeye devam etmeyi de bırakmaz..
 • sinir toniği.

  endişe, kayıtsızlık, anoreksi, değersizlik hissi, uykusuzluk, fazla uyuma, uyuşukluk gibi semptomların tedavisinde çok fazla etkili olan aynı zamanda yanıklarda ve kas ağrılarında da kullanılabilen doğal bir ilaç.

  doğal olan bi şey nedense daha çok güven verir insana, yan etkisi yok denecek kadar az. ki piyasadaki antideprasan diğer ilaçların yanına konduğunda yan etki diye bir şeyden söz edilemez.
 • çinli bir kadına küfür cümlesine benzeyen bir isme sahip bitki.
 • spastik kolit* adlı iğrenç baş belasından muzdarip insanların bir nebze olsun rahat etmesini sağlayan, şişkinliği ve yanında stresi de alıveren bitkisel mucizedir.
  günde bir tanesi bile gözle görülür etki yapmaktadır ya da ben havasına girdim işin *
 • antidepresan ve gevşetici etkisi bulunan bir bitki.
 • antidepresan ve gevşetici etkisi olan bu bitkisel desteği belirtilen ilaçlarla almanız tehlikelidir:

  antidepresanlar hiv proteaz inhibitörleri -hiv/aids tedavisinde kullanılır- non-nükleozit geri çevirici transkriptaz inhibitörleri -hiv/aids tedavisinde kullanılır- digoxin (lanoxicaps, lanoxin) -kalp ilacı- theophlline (elixophyllin, uniphyl) ve zafirlukast (accolate) -astım ilaçları- cyclosporine (neoral, sandimmune) -bağışıklık baskılayıcı- kemoterapi

  doğum kontrol ilaçları

  nifedipine ve diltiazem -kan basıncını düşürmek ve kalp hastalığının tedavisinde kullanılır-

  warfarin -kan inceltici bir ilaç-

  alkol tamoxifen -kanser tedavisi veya önlenmesinde kullanılan bir ilaç-

  tüm bu ilaçlarla etkileşime girerek metabolizmanızı olumsuz etkileyebilir. ayrıca st. john’s wort’ün seçici seratonin geri emilimi inhibitörleri gibi antidepresanlarla birlikte kullanılması aşırı seratonin üretimine neden olabilir (seratonin sendromu). bu sendromun başlıca belirtileri baş ağrısı, mide ağrıları ve huzursuzluktur.

  st. john’s wort bazı doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltabilir. bu nedenle doğum kontrol ilacı ve bu desteği kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  http://www.hurriyetim.com.tr/…-m@nvid~476464,00.asp
hesabın var mı? giriş yap