şükela:  tümü | son 24 saat
 • turkcesi "ciftci arepo sabani guclukle tutar" olan, latince bir palindrome. bir yoruma gore ciftci, yani tohum atan adam, tanriyi simgeler. "opera" sozcugu de yapit(lar) demek. tutma anlamina gelen "tenet" de koruma olarak alinirsa, tanri kendi yapitini (yani yarattiklarini) tutar (korur, sakinir) gibi bir anlam ortaya cikabilir.
  (bkz: sozlukte latince kasmak)
 • herkes gibi tabii ki ben de nolan'ın filminin fragmanı düşünce öğrendim bu palendromu.

  neymiş olayı?

  efendim daha önce de yazıldığı gibi latince bir tekerleme. kelime oyunları yaparak dört yönden de okunarak aynı şey okunabiliyor.

  yukarıdan aşağı
  aşağıdan yukarı
  soldan sağa
  sağdan sola

  bunun bir noktada "büyülü" olduğunu düşünmüşler ancak tabii ki aslında pek de bir anlamı yok.

  ilk önce pompei'de keşfedildikten sonra birkaç tane kilisenin duvarına, dükkanlara, şehir duvarlarına vs vs yazılmış olarak bulunmuş. özellikle göze batan değil ama göze çarpan yerler seçilmiş yazmak için. yani dönemine bakarsak bile hristiyanlıkla ilişkisi aşikar. böyle düşünmemin sebebi bununla ilgili araştırdığımda bana en makul gelen teori de bu olduğu yönde olmasıydı. ortasındaki tenet'in çizdiği haç, anlam olarak arepo isminde bir çiftçi -diyemesek de tam anlamıyla bir şeyleri eken, büyüten, yaratan bir adamın çarkları zahmet göstererek tutması bir tür adanmışlığı simgeliyor. tenet tutmak, korumak gibi anlamlarda. ve ortada bir + çiziyor. işte biz buralara geldik zamanla da hristiyanlığı yayacağız misyonundaki gizli bir misyoner grubun avrupa'da çaktırmadan faaliyetlerini yürütürken birbirleriyle iletişim şekli gibi olduğunu düşünmek oldukça makul.

  biraz daha araştırınca olayın ilerletilip itinayla yazılan "n" harfini ortada tutup diğer harfleri yeninden düzenlediğimizde

  ----------p----------
  ----------a-----------
  o--------t ----------a
  ----------e-----------
  ----------r------------
  p a t e r n o s t e r
  ----------o-----------
  ----------s------------
  o --------t----------a
  ----------e-----------
  ----------r------------

  şeklinde bir haç daha elde ettiğimizi göstermiş ki pater noster yani our father. babamız. göksel babuş vs elde ediyoruz. kenarlarda kalan a ve o'da yunan alfabesindeki alfa ve omega'lar yani başlangıç ve bitişi temsil ediyor deniyor.

  yani mantık olarak bakınca oldukça uygun bir zamanda yazılmış oldukça uygun bir yazı. isa romalılarca öldürülmüş. havariler falan bilinen dünyanın her yerine ama özellikle de roma kontrolü altındaki avrupa'nın çeşitli yerlerine kaçmışlar. hristiyanlığın ilk dönemleri tamamen gizli bir yer altı teşkilatı olarak sürdürülürken sağa sola paternoster yazamayacaklarından harfleri alıp hem kendi içinde bir şifre içeren; hem çaktırmadan bir haç çizen, hem de içeriğini anlayanlar için birbirlerini tanımayan insanlara bile dost olduklarını gösterecek bir işaret bırakmış oluyorlar.

  üstelik belki de yazının her yönden aynı şekilde okunabilmesi de bi çeşit avantaj sağlıyordu. nerden okursan oku aynı şey işte gibisinden.

  sonra da 2000 sene sonra yaşayanlar kendi kendilerine diyorlar ki aga bu nedir* `
 • (okuyunuz: foucault sarkacı)
 • imparator 2. maximilianus'un karolenj döneminden kalma bir incilin üstüne 1957'de basılmış sikkesi üzerinde rastlanan ve latince "ekici çarkı güçlükle tutuyor" anlamına gelen sihirli karelerin en ünlüsü. her kelimesi yukarıdan aşağı yazıldığında 5x5 boyutunda bir büyülü kare elde edilir ve soldan sağa, yukarıdan aşağıya; aşağıdan ise sağdan sola, aşağıdan yukarıya olarak aynı şekilde okunur.
 • her biri chris nolanin mindfucker (kafa yakan) filminin içinde geçen kelimelerden oluşan palindromik (tersten de aynı şekilde okunabilen) latince tümce.
  sator (çiftçi) filmde kendini tanrıyla eş gören kötü karakter
  arepo (arepo) filmde adı geçen ressamın adı
  tenet (tutar) filmin adı ve zaman evriltme olarak adlandırılan olayın zaman hareketinde ileriye ve geriye doğru gidilerek iki zamanın iç içe geçişini tanımlayan genel konsepti
  opera (güçlükle) tenet vakasının ilk kez cereyan ettiği mekan
  rotas (sabanı) inşaat şirketinin adı.

  sator
  arepo
  tenet
  opera
  rotas

  hristiyanlıkla ilişiği olması muhtemel cümlenin tanrıya atıfta bulunduğu, sabanı (tekerleği/zamanı) tutarak/döndürerek ekinlerini (insanoğlunu/dünyayı) koruyup gözettiği fikirleri çıkarılabilir. böyle bir çıkarım da filmi ve yönetmeni daha mindfucking hale getirir, seyre doyum olmaz.
 • çok fazla fikir yürütülebilir...
  herşeyden önce sator: ekici (çiftçi ile aynı değil!). buradaki fark, ekini ekenle biçenin aynı adam olmaması.
  tenet: fransızcadaki "tenir" fiili gibi.. almak, halihazırdaki durumu korumak. (3. tekil kişi)
  opera: iş, işleme, çalışma vaziyeti.
  rota: alayımızın bildiği tekerlek...
  buradan isteyen, hayalgücü elverdiği ölçüde, istediği senaryoyu çıkarabilir tabii...

  not: elbette bir edith gerekli bu entry'ye: arepo arepus'un çekilmiş halidir.

  antonius'un hitap halinin antonio olması gibi.
 • alt alta yazıldığında bir sihirli kare elde edebileceğiniz latince tümce. 'çiftçi arepo tekerleri (çarkları) zahmetle (gayretle) tutuyor (dönmesini sağlıyor.)' gibi bir anlama gelse de, bunun ne anlama geldiği hakkında bir sürü tartışma vardır.
 • christopher nolan’ın gelecek sene vizyona girecek olan filminin adı, insanlık tarihinin ilk palindromu olan bu sözden esinlenilmiş.
  (bkz: tenet)
 • başlığa entry bırakanların nümerolojiyle pek alakası olmadığını düşünmeme sebep olmuş sihirli kare.

  harflerin sıra numaralarıyla işlem kasan da çıkmamış, enteresan cidden.

  sator: s + a + t + o + r -> 19 + 1 + 20 + 15 + 18 = 73 -> 7 + 3 = 10 -> 1 *
  arepo: a + r + e + p + o -> 1 + 18 + 5 + 16 + 15 = 55 -> 5 + 5 = 10 -> 1 *
  tenet: t + e + n + e + t -> 20 + 5 + 14 + 5 + 20 = 64 -> 6 + 4 = 10 -> 1
  opera: o + p + e + r + a -> 15 + 16 + 5 + 18 + 1 = 55 -> 5 + 5 = 10 -> 1 *
  rotas: r + o + t + a + s -> 18 + 15 + 20 + 1 + 19 = 73 -> 7 + 3 = 10 -> 1 *

  bunun abramelin kitabı'nda çok değişik bir varyantı var bu arada.

  edit: evet, opera ve rotas anagramlarında hesap yapmanın gereksiz olduğunun ben de farkındayım. düzenli olsun istedim, vurmayın.
hesabın var mı? giriş yap