• abd vizesi gibi olamayacağı kesinlikle doğru.

konu abd vizesi ile kıyaslamaya geldi ise : geçen hollanda'da yaşayan bir çinli arkadaş abd vizesine başvurdu ve ona d 10 yıl alırsın bak dedim ve kendisi inanamadı. sonra dedim sen değil herkes 10 yıl alıyor. dediğim gibi vizesini aldı. kafasına göre uygun uçak bulunca gidip gelecek.

pekala schengen vizesi ile bu fark neden?

ab türkiye'ye çok yakın. araba ile bile gidilebiliyor. şu an vergiler artmasına rağmen hala şanslı iseniz 200 euro altına git gel uçak bileti bulunabiliyor.

çalışan bi kesim var ve çocuk bakımı için anne veya aile bireyi çağırmak istiyor. zaten türkiye'de de bunun benzeri değil mi. kreş yoksa kayın validelerden biri yada ikisi çocuğa bakar. ab'de bunu iyi gözlemlemiş. adamlar ciğerimizi biliyorlar desek yeridir.

örnek ; yakın zamanda okuduklarıma göre sağlık durumu vb nedenler yüzünden 65 yaş üstü annelere vize vermeme gibi bi durum söz konusu imiş (bkz: hollanda vizesi) başvuru yaptığın ülke türk yoğun bir ab ülkesi ise bu konuda caz yapıyor diyebiliriz. zaten 10 yıl vize verse biliyor ki onu kötüye kullanır oysa abd öyle mi? abd günübirlik yada haftasonu gidip-gelinen bi devlet değil. uçak biletleri de haylice pahalı. türkler oradaki diğer yabancılara göre azılınlıklar.

örnek : türkiye ortalama 85 milyonluk bi ülke ama 350 bin gibi türk vatandaşı abd'de yaşıyor.

hollanda nufüsu : 18 milyon ve yaklaşık 4 milyon hollandalı birleşik devletlerdr yaşıyor.

küçücük hollanda'da 400 bin'den fazla türk yaşıyor. şimdi hesabı siz yapın.

gelelim sadete . annem için hollanda vizesi* başvuracam. çıkmaz ise itiraz edicem. baktım olmuyor yunanistan'dan isteyeceğim . duruma göre efendi olmayıp sistemi kandıracağız. fakat bu ülkeleri yıllar evvel bazı gurbetçiler yıllarca sömürmüş ( vergi, haksız yardım almalar, bi şirket yaparak sözde evlenme ) kaçak vb iş vb nedenler yüzünden türkiye'deki x vatandaş bunun bedelini fazlası ile ödüyor.

bildiğim için belirtiyorum , hollanda mesela bi şilili yaklaşık 3 yıldır vizesiz girip çıkabiliyor. nedeni de burada bi şili komünü oluşmadığı için. burayı temiz ve az nufüslü bırakmış olsaydık ve konum olarak abd'ye yakın bi fakir bi ülke bile olsaydık hollanda vb şengen ülkeleri belki vize bile istemeyecekti, o durumda da tersi abd bize şartları zorlayacak ve kaçak bir meksikalı gibi hareket edecektir.

eyyorlamam o kadar.

bir nalet vize . sana verilince güzel hissetiriyor .

edit : imla
  • ağustos ayında macaristan için kız arkadaşımla bir tatil planımız var. öncesinden uçak biletleri ve konaklamayı halletmiştik. tabi asıl sürecin as visa ile tanışmamızla başlayacağını bilmiyorduk.

bilgi almak için mail atarsınız kısa ve eksik cevaplarla dönüş yaparlar. kalkıp yerine gidersiniz orada sizinle güvenlik dışında ilgilenen olmaz. online randevu sistemi ise tam bir tombala. sistem her cuma açılıyor dense de sisteme o gün belirttikleri saatte girmek gerçekten zor. ben iki telefon ve iki bilgisayarla girmeye çalışsam da tarih sayfasına ulaşabildiğim telefonum androiddi. her yerde temmuz sonuna kadar hiçbir avrupa ülkesi için vize başvurusu yapılamıyor olayları dönüyordu. açıkçası ben allem edip kallem edip sisteme girebilince haziran ayının her gününde birçok müsait saat olduğunu gördüm. randevu sonrasında sisteme saat 15.00 gibi tekrar girdiğimde haziran ayı komple dolu bilgisi çıkıyor. bugün öğlen 12.00ye kadar aynı bilgi yazıyor olmasına karşın belirttikleri gibi her cuma saat 12.00 de sistemi açıyorlar ve boş kontenjanları görebiliyorsunuz.

buradan yakın zamanda as visa üzerinden schengen başvurusunda bulunacak kişilere, sistemde doluluk gördükten sonra endişe etmemelerini, cuma günleri saat 12.00 sonrası sisteme sürekli girerek ve tüm sayfa yavaşlamasına rağmen inatla bağlanmaya çalışarak randevu alabileceklerini söylemek istiyorum. çünkü biz de bir haftalık bir endişe süreci yaşadık ve buradan bilgi aldığımız birkaç kişi sayesinde bir nebze olsun rahatlayabilmiştik.

edit: bugün sabah sistemde başvurunuz sonuçlanmıştır ibaresini görünce soluğu as visa'da aldık. ikimizin de ilk schengen'i olacaktı, ikimize de 10'ar gün tek giriş vize vermişler. sadece tatilimiz süresince olması bizim için yeterliydi.
  • haftaya süresiz oturum iznimi (ama kart 10 yıllık) aldıktan sonra 5. kez başvuru yapacağım ab'ye giriş vizesi.

şimdiye kadar; sırasıyla çekya tek giriş, avusturya tek giriş, ispanya 6 aylık multi ve de yine ispanya'dan bir adet red olarak sonuçlandı başvurularım.

5 yıldır düzenli çalışıyorum, arabam var, banka hesabımda uzun süredir duran bakiyem var, pasaportum seyahatlerle dolu ama hala 5. başvuruda verirler mi vermezler mi bilemiyorum.

bence de bu eziyeti yaşamayı haketmiyoruz. hala neyi ispatlamam gerekiyor bilmiyorum. hangi ülkeye başvuru yapsam onu da bilmiyorum. bu arada arnavutluk'ta aracı şirketler yok, direk kendiniz başvuru yapıyorsunuz.

tek derdim uzun süreli (en az 6 ay) multi alayım kafam rahat olsun. gidip gezeyim istiyorum, çok şey mi istiyorum lan!
  • gecen sene 6 aylik multi olarak aldigim vizeden red yedim. sanirim secim dolayisiyla herkese reddi basmislar dogru mudur?
  • umarım muhalefet adayı seçimleri kazanır da şu illetle bir daha uğraşmak zorunda kalmayız dediğim vizedir.

yeşil pasaportu olmayanlar için bir illettir. vize alırsınız ne kadar süreliğine basacakları belli olmaz, kafalarına göre ilk girişte bir haftalık basarlar, randevular temmuz-ağustosa ertelenir vs. uğraştırır yani.

benim de temmuz sonu gibi bir danışmanlık şirketi aracılığıyla bu vizeye başvurma gibi bir durumum var. umarım uzun süreli alırız da bol bol gezeriz.
  • bu işin çözümü basit. diaspora gücünü kullanacaksınız. israil bu işleri nasıl yapıyorsa türkiye de öyle yapacak. milyonlarca türk var avrupada yaşayan. bunları örgütleyip protesto yapmalarını ve bürokratik baskı etkisini (önemli firmalarda çalışan yönetici türkler ile) sağlayabilen bir güç olsa en azından ikinci kez vize alma derdi de ortadan kalkar.
  • bizi bu hallere düşürenler utansın bir bizim sınırlara bak birde avrupa sınırlarına bak adım atamıyoruz
    (bkz: seyahat özgürlüğü)
    schengen ülkeleri ve daha birçok medeni batı ülkesi gözünde istenmeyen milletiz olay budur
  • volkan konak da vize alamadigi icin konserlerini iptal etmek zorunda kalmis. adi sani belli bir sanatciya bile bunun yapilmasi korkunc bir sey. dilerim o yesil pasaportlara da vize gelir de o zaman anlar burokrat tayfa insanlarin neler yasadigini.
    görsel
  • akp'yi destekliyorsanız avrupa'ya doğru değil de rusya'ya, iran'a doğru vize alın diyen ve yüzümüze şak diye vurulan, alınamayan avrupa'ya giriş vizesidir.

sizi süper demokrasisiyle bizimle yarışan iran'a alalım ya da rusları çok seviyorsunuz binin gidin türkmenler gibi oralarda iş bulun kendinize parası iyidir, hamallık falan.
  • volkan konak'ın bile iki kez red aldığı vize. kaynak. konsere çıkamamış. ünlü, zengin, düzgün bir insanın başvurusu iki defa reddedilmiş. sıradan insanlardan başvurup alanlar olabiliyor. neye göre karar verdikleri belirsiz. ben de birçok kişi gibi memurun o an içinden ne geliyorsa ona göre karar verdiğini düşünmeye başladım.

edit: onur akın'ın da vize başvurusu almanya tarafından reddedilmiş.

son edit: artık bırakın schengen'i, yeşil pasaport bile verseler bu döviz kuruyla gidemeyecek insanlar vardır bence.
hesabın var mı? giriş yap