• filozofluğunun yanı sıra bir müzikolog da olan adorno zamanında bu müzik türünü "çalışan kesimin afyonu" diye nitelemiştir.. şu elitistler yok mu..
 • schlager kelimesi almancadan gelir, 'hit' demektir. genelde ana teması aşk, sevgi, arkadaşlık, ilişkiler olan, basit pop tınıları taşıyan, güçlü ve 'catchy' melodilere sahip şarkılardır. eurovision şarkı yarışması'nda örnekleri çok fazladır. bu tür şarkılar özellikle iskandinavya, almanya gibi ülkelerde popülerdir. özellikle isveç'in eurovision'a gönderdiği hemen hemen tüm şarkılar schlager'dir.
 • genelde hafif müzik eşliğinde yapılan, almcanca metinli çok fazla çaba gerektirmeyen duygusal sözlerle işi götüren popüler müzik parçaları schlager olarak tanımlanır. başlangıçta var olan popüler operetlerde 1920’lerde jazz ritimleri ve armonileri duyulmaya başlanmış 1960’larda ise popüler müzik öne çıkmıştır ki schlager müziği de bu kategoride değerlendirebiliriz.

  microsoft encarta 2003 schlager’i şu şekilde tanımlıyor; "bir yandan ticari açıdan başarılı müzik parçası, diğer yandan bir tür hafif müzik örneği". "dinleyicilerin armoni ve mutluluk arzusunu yeniden harekete geçirecek şekilde basit müzikal yapı ve fazla yaratıcılık gerektirmeyen değersiz sözlerden oluşması" en önemli özelliklerindendir. bu özellikler ile beraber "sınırlarının popmüzik ile halk müziğine doğru aktığını" görüyoruz.
 • en meşhur örneği şudur.
 • her alman etkinliğinin soundtrack'i iğrenç müzik türü. almanlığa dair kötü bir şey gösterilecekse ilk bunu parmakla gösteririm. sözlerinden müziğine götüm gibi.

  ich bin ein döner diye şarkıları var lan.
 • yemekleri bok gibi olan almanlarin yine bok gibi olan muzik zevki.

  azcik almancaniz varsa allahaskina su videoyu izleyip altindaki yorumlara bir goz atin, almanya, avusturya ve isvicre'de milletin deli gibi para doktugu bu sektorun en cok para goturenlerinden bu herifler. dusundukce sinirleniyorum.
 • almanca hit şarkılar anlamına gelip elektronik veya pop müziğin bir stili olan; merkez, kuzey ve güneydoğu avrupa'da yaygın olan müzik türü. eurovision ve melodifestivalen gibi şarkı yarışmalarında bolca örnekleri görülür.
 • almanların oyun havası.

  her damağa gelmez, gelen kişiler de alman olarak adlandırılır zaten.
hesabın var mı? giriş yap