• ayıptır söylemesi ben bu markayı severim. lıkır lıkır içerim. lâkin başka bir şeyden bahsedeceğim.

schweppes, 1783 yılında cenevre'de kurulmuş. dünyanın ilk sodası, soda üreticisi.

1783!

bu dönemde osmanlı padişahı birinci abdülhamid.
    biz bırakın sodayı, doğada foşur foşur akan maden suyunu bile işletemiyoruz.
    osmanlı'da ilk ruhsatlı maden suyu 1877'de üretilmeye başlanan keşişdağı maden suyu'dur.
    yani ilk soda üretiminden yaklaşık 100 yıl sonra. avrupa, tescilli maden suyu üretimine 15. yüzyıl'da başlamış zaten hocam!

1783'te de isviçreli bilimadamı jacob schweppe, soda üretmeyi başarıyor. 1790'dan itibarenden de ticaretini yapmaya başlıyorlar.
    markanın ismi de bu şahıstan gelmektedir fark ettiğiniz üzere.

devam edelim ve bir marka kendi reklamını nasıl en iyi şekilde yapar görelim.

kinin diye bir madde var sıtmaya karşı koruyucu özellikleri bulunan.
    19. yüzyıl başlarında başta ingilizler olmak üzere çoğu avrupa ülkesi hint - afrika topraklarında sömürge yarışına giriyorlar fakat bu topraklarda çok yaygın bir şekilde sıtma var. avrupalılar da kinin içiyorlar ama tadı çok acı olduğundan içmekte zorlanıyorlar. bunun üzerine schweppes içeriğine kinin ve şeker katarak satışlar yapmaya başlıyor. böylece kinin maddesinin acılığı bastırılıyor. ve tonik icat edilmiş oluyor!

evet meşhur marka: schweppes indian tonic water!

avrupalı askerlerin sıtma korkusu olmaksızın sömürgeci ülkelerde var olmalarını sağlamıştır.
    daha sonra ingilizler bunu cin ile karıştırıyorlar ve cin tonik dediğimiz kokteyl de ortaya çıkıyor.

evet, tarihte her şey birbiriyle bağlantılıdır.
    bir alanda gelişim her alana yansır gördüğünüz gibi.
    basit bir içecek gibi görülen soda, avrupa'yı 19. yüzyılda ayakta tutan en önemli etkenlerden biri olmuştur.
  • scheweppes her zaman en sevdiğim gazozdu... az bulunmasından olabilir belki ama farklı ve güzel gelirdi tadı da... bir de gazozun kapağındaki font çok güzeldi -veya yine farklı gelirdi bana-, kapak dizaynı da öyle, gazoz kapağı oynadığımız zamanlarda, en değer verdiğim, hiç yere dikmediğim kapaklardı onlar...
  • ürünlerini 2,5 litrelik şişelerde de satması en büyük dileğimdir.
    not: tamam lan en büyük dileğim değil ama satsa iyi olur.
  • gazoz kapağı piyasasının lamborghini'siydi adeta bunun kapağı.
  • schweppes gazoz değildir, schweppes schweppes'tir.
    hem kendisi güzeldir, özeldir; hem ilk çıkış reklamı harikadır; hem de başarılı bir markacılıktır, kendine özgü butik denebilecek bant yaratmıştır. jenerik marka değil daha çok özgönderimsel.
    (bkz: #41251585)
    (bkz: sprite), radla
  • türkiye sınırları içine, kimi lezzetleri, hiç girmemiş olandır. mesela, schweppes raspberry, firmayı kınıyoruz.
  • gingerlısı artık türkiye'de 1 litrelik şişelerde satılmaya başlamıştır. hollywood filmlerinden pek bi duyduğumuz zencefilli gazoz bugüne kadar nasıl oldu da türkiye'de yaygınlaşmadı, enteresan.
  • eitketlerinde "by appointment to her majesty queen elizabeth ii" ibaresini ve birlikte gelen armayı bulunduran ve bunu kullanmya neredeyse 150+ yıl önce hak kazanmış markadır.

bu ünvanı aldığı zamanki monarşinin başı elizabeth ii olmasa da mevcut monarşi lideri kraliçe olduğu için bu şekilde kullanılıyormuş. yarın nenem gider yerine king charles olur o zaman etikette değişir.
  • mandalinasının tadı efsane olan, büyük migroslarda az sayıda satılan ve bu nedenle her zaman denk gelemeyeceğiniz muhteşem gazozdur. bunu içen bir daha fanta ve yedigüne dönüp bakmaz, o kadar söyleyeyim, tabi fiyatı da ona göre. limonlusu da güzeldir bu arada.
  • çocukken, gereksiz yere kendime yasak ettiğim içecek. bilenler bilir, bu meredin bir de tonik denilen bir çeşidi vardır efendim. cintonik vakasının ayrılmaz bir parçasıdır kendisi.

gelin görün ki, bendeniz o hafifmeşrep zıkkımın zararlı kısmını tonik zannederdim! bu yüzdendir ki salondan aşırdığım cini, afiyetle ve huzur içerisinde mideye indirirken, buzdolabındaki schweppes toniği yasaklı içecek ilan etmiştim kendimce.(zaten tadını beğenmemiştim laf aramızda)

tabii bu sanrı, annemin beni elimde cin şişesiyle yakalamasıyla son bulmuştur bir zaman sonra...
hesabın var mı? giriş yap