• kasintili dokuntulu deri hastaligi. kroniktir. sittin sene gecmez.(bkz: allah muhafaza)

  22 yil sonra gelen edit: 3 kitada yillarin arastirmalarindan, 22 senelik tecrubemden sonra tedavi yontemini acikliyorum: beklazon solüsyon ve nizoral veya konazol sampuan. beklazon solusyonu azdigi donemlerde direkt aplikasyon yontemiyle uygulayin, sampuani da oyle iki hafta degil kesintisiz kullanin, hic ama hic kesmeyin. unutmayin semptomlari kontrol altinda tutmaniz gerekir.
 • insan derisinin yagli olmasindan kaynaklanan bir cilt hastaligi. nemli havalarda nuks eder. kepeklenme yapar, ozellikle kulak arkasinda ve ka$larda kabuklanmalar ve burun uzerindeki kizarikliklar bu hastaligin belirgin ozelliklerinden biridir. maalesef ya kuru ve sicak bir iklime gideceksiniz (bunu ben kesfettim) yada kaderinize razi olacaksiniz. ketoral isimli sampuan'in faydasi dokunmustur. kullanma sekli turk ilac rehberinin ifadesi (bkz:http://www.ilacrehberi.com/) ile,

  kepeklenme ve seboreik dermatit'te: 1. saçlar su ile ıslatılır ve ketoral medikal şampuan sürülerek köpürtülür. 2. saçlar köpüklü olarak 3-5 dakika bekletilir. 3. saçlar baş derisi su ile iyice durulanır. başlangıçta 2-4 hafta süreyle haftada 2'şer kez uygulanır. profilaksi, 1-2 haftada bir 1 kez'lik uygulama ile sağlanır. pitiriyazis versikolor'da: 1. hasta bölgeler su ile ıslatılıp, ketoral medikal şampuan sürülerek köpürtülür. 2. hasta bölgeler köpüklü olarak 3-5 dakika bekletilir. 3. su ile iyice durulanarak havlu ile güzelce kurulanır. başlangıçta 5 gün süreyle günde 1'er kez uygulanır. özellikle yaz periyotlarından önce olmak üzere nüksleri önlemek için 3 gün süreyle günde 1'er kez uygulanır. haricen kullanilir.
 • benzeri icin (bkz: psoriasis) ve (bkz: sedef hastaligi)
 • yaklaşık 4-5 sene önce başıma musallat olan ve bir türlü geçmeyen tam anlamıyla bir illet. saçlı deride kabuklar ve yaralar şeklinde ortaya çıkan ve deriyle birlikte saçı döken, kaşıntısıyla sinir hastası eden, saçları 1 günde vıcık vıcık yağlandırabilen bir hastalık olup kesin bir tedavisi yoktur. ara ara yokolup sonra aniden hücum etmesiyle ünlüdür. stresle alakalı olduğu için herhangi bir sıkıntılı anınızda bir anda yeniden işgale gelebilir. hastalık çok hızlı bir şekilde geliştiğinden erkek hastalar genellikle kısa bir sürede saçlarını ellerine alabilirler, kadın hastalarda ise saçlar dökülmez ama bir yığın kırık yüzünden çok sağlıksız bir görüntüye kavuşur. şahsen ben aşırı gür ve uzun olmasıyla mutlu olduğum saçlarımı 2 sene içinde kaybederek şokun allahını yaşamış durumdayım. şu ana kadar bir çok üniversite hastanesi ve doktora muayene olduktan ve piyasadaki bütün ilaçları kullandıktan sonra derdime bir nebzede olsa dermanı dermovate losyonda ve sulfur şampuanda bulmuş durumdayım. benim gibi bu illetten muzdarip olanlara bol sabır diliyorum. umarım tedavisi birgün bulunur.
 • aynı rahatsızlıktan ben de çekiyorum diyebilirim. çok ciddi olmamakla birlikte rahatsızlık veriyor. yine de garip bir ilişki keşfettim. evet kuru ve sıcak havalar iyi geliyor. ancak şuna dikkat ediniz. kola ve kahveyi aynı günlerde içmemeye çalışınız. büyük bir fark yarattığını söyleyebilirim. bir de çekirdek yemeyin. nedenini bilmiyorum ama bu bahsettiğim yiyecekleri karıştırınca cildim reaksiyon veriyor.

  edit: granül kahve içmeyi bırakın! turşu ve acı yemeyin! bunları bıraktıktan sonra sizde de bir iyileşme olursa buraya da yazın...
 • tam iki senedir bu hastaliktan cekiyorum.kaslarim sürekli soyuluyor ve kuruyor.izmirde gitmediğim doktor kullanmadiğim ilaç kalmadi.(örnek:nizoral,egza-s,topikal kortikostoritler,basis cream,sebamed vb...).benim tavsiyem kesinlikle kahve,sigara,cola,cerezler den uzak durmaktir.ayrica bu hastılık yağlı ciltlerde daha cok görülür. bu arada banyo sayısını da azaltmak gerekir.bu hastalıgı her kim cekiyorsa sakın kafanıza takmayın ve strese girmeyin,rahat olun. görünüme etkisinden başka hiçbir kötü etkisi yoktur ve 4-5 sene icinde maya yok olur ve hastalık geçmeye başlar(bunu bana dokuz eylül tıp fak.dermatoloji abd başkanı soyledi).
 • lise yıllarından beri hayatımı zehir etmiş olan hastalık... burun kenarlarında ve kaşların çevresinde sinsice gelişip en iyi ihtimalle kızarık, azdığı zamanlarda suratıma kepekli bir görüntü veriyor... muhtelif zamanlarda muhtelif milletlerden muhtelif hekimler tarafından verilen kortizonlu kremler bir halta yaramamıştır... bir dönem kuru yağlı gıdalar ve kızartmalardan uzak durmam gerektiği söylenmiştir, bir de yanında e vitamini hapı falan da denenmiştir, bunun da pek bir faydası olmamıştır... gözlükleri temiz tutmak imkansızlaşmıştır, saç diplerinde de oluştuğu için koyu renk ceket ve/veya gömlek giymek tam bir ıstırap haline gelmiştir... sakal bırakınca dipleri anında kızarır, günde bilmemkaç defa yıkamaya rağmen bilgisayarın klavyesine pul pul dökülür... ketoral, daha önceleri nizoral gibi şampuanlar, kükürtlü sabun, davul tozu, minare gölgesi, yılan yağı falan da denenmiştir, bir süre sonra genel bir para etmeme durumu söz konusudur... yazın genelde azaldığını, bazen tamamen kaybolduğunu farkettim, ancak bu durumun hava, stres, ultraviyole, ozon tabakasındaki delik gibi faktörlerle ilişkisinin bulunmasını isvicreli bilim adamlarina bırakıyorum...
 • ultralan crinale isimli topikal kortikostreoid (kortizon) ilacın çok nezih sonuç verdiği rahatsızlık (en azından bende) direk kesiyor bir iki günde.
 • bu hastalık birçok insanda reçeteli krem ve şampuanlarla kontrol altına alınabilir.
  tedavi edilebilir,fakat yinelemeler olabilir. düşük etkili kortizon kremi veya losyon uygulamaları ciltte etkileyici bir tedavidir. bazen hastalar güçlü bir kortizon tedavisine de ihtiyaç duyarlar. dermatolog kontrolünde kullanılmalıdır.bu ilaçları kullanmak istemeyen hastalar için, dermatologların tavsiye ettiği bazı reçetesiz ürünler vardır. bunlar; çinko priton, selenyum sülfat, sülfür ve salsilik asit içeren şampuanlardır.(circloprox ve ketakonazole içeren şampunlar).
 • tıbbın henüz çare bulamadığı, ancak geçici dermanlar üretebildiği, hormonal ve moral değişiklikler ile bünye yatkınlığından kaynaklanan,
  eskiden ketoral, şu aralar mustela şampuan ve elocon pomat ile çözmeye biraz yakınsadığı hede.
hesabın var mı? giriş yap